• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tik ką savaitgalį Vilniuje 14-metis sukėlė avariją, kai, savaime suprantama, neturėdamas teisės sėdo prie „CityBee“ automobilio vairo. Sprukdamas nuo policijos pareigūnų paauglys nesuvaldė transporto priemonės ir rėžėsi į stulpą.

19

Tik ką savaitgalį Vilniuje 14-metis sukėlė avariją, kai, savaime suprantama, neturėdamas teisės sėdo prie „CityBee“ automobilio vairo. Sprukdamas nuo policijos pareigūnų paauglys nesuvaldė transporto priemonės ir rėžėsi į stulpą.

REKLAMA

Šįkart suveikė sėkmės faktorius, nes per incidentą nenukentėjo nei niekuo dėti pašaliniai asmenys, nei prasikaltęs 14-metis. Pareigūnams teko ieškoti paauglio tėvų, nes avarijos kaltininkas yra per jaunas atsakyti už savo veiksmus.

Tai toli gražu nėra vienintelis atvejis, kai itin jauno amžiaus vaikai padaro teisės pažeidimą ar nusikaltimą. Vos prieš savaitę buvo nagrinėjama baudžiamoji byla, kur teisiamųjų suole atsidūrė 14 metų bei 16 metų paaugliai. Jei pirmasis dar nebuvo teistas, tai antrojo kriminalinėje biografijoje net keturi teistumai.

Paaugliai teisiamųjų suole šįkart atsidūrė dėl vagysčių, turto sugadinimo bei sunaikinimo, viešosios tvarkos pažeidimų, taip pat už pasikėsinimą padaryti nusikalstamą veiką. Siautėję paaugliai apsivogė ne tik Lietuvos radijo ir televizijos būstinėje, bet ir vaikų darželyje. Jie veikė ciniškai, per daug nesistengdami slėpti savo daromų nusikaltimų.

REKLAMA
REKLAMA

Sukrečianti žmogžudystė

Nors įprastai vaikų daromi nusikaltimai yra susiję su vagystėmis ar viešosios tvarkos pažeidimais, tačiau praktikoje pasitaiko ir itin žiaurių atvejų, kai yra nužudomas kitas žmogus.

REKLAMA

Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Šiuo metu teisiami du jauni paaugliai – 16 ir 17 metų – kurie kaltinami itin žiauriu 13-mečio nužudymu. Mažametis mirė po mirtino smūgio akmeniu. Prieš tai buvo žiauriai sumuštas.

Nustatyta, kad abu kaltinamieji nusikaltimo metu buvo apsvaigę nuo alkoholio ir narkotinių bei psichotropinių medžiagų. Šis kraupus nusikaltimas įvykdytas 2018-ųjų birželio pabaigoje.

Skaičiai prieštaringi

Nors sukrečiančių paauglių nusikaltimų tikrai netrūksta, bet Policijos departamento duomenimis, situacija keičiasi į gerąją pusę. Tą išduoda ir per metus dėl įvairių nusikaltimų įtariamaisiais tapusių nepilnamečių (nuo 14 iki 18 metų – aut. past.) statistika.

REKLAMA
REKLAMA

Skaičiai rodo nepilnamečių asmenų daromų nusikaltimų mažėjimą. Pavyzdžiui, 2014 metais buvo 2513 įtariamų įvairiomis nusikalstamomis veikomis nepilnamečių, 2015 m. – 2025, 2016 m. – 1453, o 2017 m. – 1653.

Šiemet per 10 mėn. Įtariamų nusikalstamomis veikomis nepilnamečių skaičius pasiekė 1014 (palyginus su 2017 m. pirmaisiais 10 mėn. – 1398). Tad nuo 2014 m. iki šių nepilnamečių nusikalstamumas sumažėjo beveik dvigubai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaraisiais metais susiformavo tokios tendencijos, kad apytiksliai 40 proc. nepilnamečių padaromų nusikaltimų yra vagystės. Apie penktadalis – viešosios tvarkos pažeidimai. Plėšimai sudaro apie šeštadalį (16 proc.), o su narkotikais susijusios nusikalstamos veikos apie 8 proc. visų nusikaltimų.

Dar mažesni procentai prie nesunkaus sveikatos sutrikdymo, fizinio skausmo sukėlimo ir turto sunaikinimo ar sugadinimo grafos. Nors nužudymų, kuriuose kaltininkais yra pripažįstami nepilnamečiai procentas nėra didelis, bet šie atvejai išsiskiria savo žiauriais ir neatitaisomais padariniais. Beveik kartą per mėnesį vienas nepilnametis tampa įtariamuoju (kaltinamuoju) įvykdžius nužudymą.

REKLAMA

Dažniau nusikalsta po vieną

Į naujienų portalo tv3.lt klausimus apie nepilnamečių daromus nusikaltimo atsako Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis.

Kokia situacija Lietuvoje su nepilnamečių iki 14 metų nusikalstamumu?

Informacija apie vaikus (iki 14 metų), padariusius nusikalstamas veikas ar teisės pažeidimus, perduodama savivaldybių administracijų direktoriams.

Pagal administracinių nusižengimų kodeksą 2017 m. policija savivaldybių administracijai pranešė apie 1430 atvejų, o 2018 m. iki spalio 1 d. – apie 1519 tokių atvejų.

REKLAMA

Pagal Baudžiamąjį kodeksą 2017 m. policija savivaldybių administracijai pranešė apie 188, o 2018 m. iki spalio 1 d. – 174 atvejus.

Kaip yra viskas sprendžiama, kai nusikaltimą padaro asmuo iki 14 metų?

Tolimesnis darbas su vaikais yra savivaldybių administracijų pareiga, kurios sprendžia dėl minimalių arba vidutinių priemonių vaikui taikymo. Griežčiausia – socializacijos centrai, į kuriuos išsiunčiami vaikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sunkiausi vaikai, su kuriais neįmanoma susitvarkyti, išsiunčiami į socializacijos centrą, kur jie negali jo palikti ir toliau su jais dirba specialistai. Analizuojant duomenis, matomas tendencingas nusižengimų dėl tėvų valdžios nepanaudojimo mažėjimas – 2017 m. šių nusižengimų buvo registruota 49 proc. mažiau nei 2015 m.

Tačiau stebima pradedamų ikiteisminių tyrimų dėl piktnaudžiavimo tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis skaičiaus didėjimo tendencija.

REKLAMA

Įprastai paaugliai nusikalsta veikdami po vieną ar grupėse?

Lyginant 2016 ir 2017 m. duomenų pokyčius dėl nepilnamečių grupinio nusikalstamumo nustatyta, kad 2016 m. 29,5 proc. nepilnamečių įvykdė nusikalstamas veikas grupės sudėtyje, o 2017 m. - 27,7 proc. Taigi darytina išvada, kad daugiau nusikalstamų veikų įvykdo pavieniai nepilnamečiai.

Kuo išskirtiniai vaikų daromi nusikaltimai?

Analizuojant situaciją dėl nepilnamečių nusikalstamumo elgesio motyvų nustatyta, kad pagrindiniai nepilnamečių nusikalstamų veikų padarymo motyvai buvo: savanaudiškos paskatos, nusikalstama veikla padaryta kilus ginčui, kerštas ir buitinės priežastys.

REKLAMA

Kokių veiksmų policija imasi, kad užkardytų nepilnamečių daromus nusikaltimus?

Policija, reaguodama į kriminogeninės situacijos tendencijas, viena iš pagrindinių prevencinės veiklos krypčių pastaraisiais metais rinkosi būtent nepilnamečių delikventinio elgesio mažinimą. Tiesioginėse prevencinių projektų veiklose 2017 m. dalyvavo 20 769 gyventojai.

Pagrindinės tikslinės gyventojų grupės, į kurias orientuotos prevencinės veiklos – moksleiviai, vaikai iš socialinės rizikos šeimų, vaikai, turintys elgesio problemų, vaikų dienos centrus lankantys vaikai, taip pat asmenys, nukentėję nuo nusikalstamų veikų, senjorai ir savisaugos iniciatyvas vykdančių bendruomenių nariai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teritorinių policijos įstaigų bendruomenės pareigūnams, atsižvelgiant į prižiūrimos teritorijos specifiką, pavesta organizuoti teminius renginius (susitikimus, mokymus ir pan.) kiekvienos seniūnijos teritorijoje.

Tikslinės renginių dalyvių grupės – vietos bendruomenės, saugios kaimynystės grupės, švietimo įstaigų moksleiviai ir jų tėvai (globėjai), socialiai pažeidžiamos šeimos, nevyriausybinės organizacijos, seniūnai, seniūnaičiai, policijos rėmėjai, šauliai.

REKLAMA

Kokios yra vaikų nusikalstamumo tendencijos?

2017 m. daugiausia nepilnamečių, įtariamų/kaltinamų nusikalstamų veikų padarymu, buvo užregistruota dėl vagysčių, viešosios tvarkos pažeidimų, plėšimų, nesunkaus sveikatos sutrikdymo, disponavimo narkotikais, fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo, turto sunaikinimo. Visos paminėtos nusikalstamos veikos yra tyčinės.

Analizuojant ilgalaikes tendencijas, galima išskirti TOP 10 aktualiausių savivaldybių švietimo įstaigų įvardijamų socialinės rizikos veiksnių mokinių tarpe, kurių aktualumas nuo 2014 m. nekinta: patyčios ir smurtas, tėvų ir kitų šeimos narių nedarbas, skurdas šeimoje, tabako vartojimas, priklausomybė nuo kompiuterio, mokyklos nelankymas, emigracija, alkoholio vartojimas, teisės pažeidimai ir narkotikų bei kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų