REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo 2022 m. suskystintų naftos dujų (SND) balionai daugiabučiuose namuose nebegalės būti naudojami maisto gaminimui. Jų pakeitimui į kitą, saugesnę, energijos rūšį gyventojai gali gauti kompensacijas. Energetikos ministerija teigia, jog pernai valstybės parama pasinaudojo 309 daugiabučiai, tačiau, nors laiko lieka vis mažiau, dujų balionais tebesinaudoja daugiau nei 1,5 tūkst. namų ūkių. 

Nuo 2022 m. suskystintų naftos dujų (SND) balionai daugiabučiuose namuose nebegalės būti naudojami maisto gaminimui. Jų pakeitimui į kitą, saugesnę, energijos rūšį gyventojai gali gauti kompensacijas. Energetikos ministerija teigia, jog pernai valstybės parama pasinaudojo 309 daugiabučiai, tačiau, nors laiko lieka vis mažiau, dujų balionais tebesinaudoja daugiau nei 1,5 tūkst. namų ūkių. 

REKLAMA

2019 metų birželio mėnesį Energetikos ministerija patvirtino veiksmų planą, kurio tikslas – iki 2022 metų pabaigos atsisakyti nesaugiai naudojamų SND balionų daugiabučiuose. Norintys tai padaryti gali gauti negrąžinamą valstybės paramą, kuriai 2020 m. buvo skirta 15 mln. eurų.

Visgi tautiečiai neskuba iš savo namų išnešti pavojų keliančių dujų balionų. Kaip teigia Energetikos ministerijos vyriausioji specialistė komunikacijai Alina Žilinaitė, pernai valstybės parama pasinaudojo vos 309 daugiabučiai, o jai išleista gerokai mažiau lėšų nei buvo numatyta – 4,5 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokius balionus naudoti daugiabučiuose yra itin pavojinga, o juos naudojantys gyventojai, nepaisydami teisės aktų ir saugumo reikalavimų, rizikuoja savo bei aplinkinių sveikata ir saugumu, todėl yra ieškoma būdų juos pakeisti saugiomis alternatyvomis“, – teigia A. Žilinaitė.

REKLAMA

Šiemet dujų balionų keitimui alternatyviais energijos šaltiniais planuojama skirti 10 mln. eurų. Ministerijos turimais duomenimis, visoje šalyje daugiau nei 1,5 tūkst. daugiabučių dar yra naudojami dujų balionai.

Tiems, kurie iki 2022 m. nesaugių dujų balionų neatsisakys, grės administracinė atsakomybė ir baudos nuo 60 iki 140 eurų. Už pakartotinius pažeidimus jos dar didesnės.

Kelia pavojų visiems namo gyventojams

Kaip skelbia Energetikos ministerija, norintys pasikeisti naudojamus dujų balionus į kitą saugesnį energijos šaltinį turėtų kreiptis į daugiabutį prižiūrinčią įmonę, bendriją ar kitą daugiabučio ūkiu besirūpinančią savivaldybės įmonę. Tuomet ši savo ruožtu gali teikti prašymą kompensacijai, o namo gyventojai balsavimu nusprendžia, kokį alternatyvų energijos šaltinį rinktis – elektrą ar gamtines dujas.

REKLAMA
REKLAMA

Projekte dalyvauti gali daugiabučiai, kurie yra trijų ir daugiau aukštų, pagal Registrų centro išrašą, taip pat visuomenės paskirties 2 aukštų pastatai, kurių pastogėse yra įrengtos gyvenamosios patalpos.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) atstovė Aistė Griškonytė tv3.lt paaiškina, kodėl SND balionai yra laikomi pavojingais.

„Dujų balionai, naudojami daugiabučiuose, kurie yra trijų ir daugiau aukštų, kelia grėsmę ne tik buto, bet ir viso daugiabučio gyventojams. Įvykus nelaimei, gali nukentėti didelis skaičius gyventojų, jų turtas, taip pat sudėtingas tokių nelaimingų įvykių padarinių likvidavimas”, – dėsto A. Griškonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VERT taip pat skelbia, jog 50 litrų balionuose parduodamų suskystintų naftos dujų kainos ir elektros kainos, kurią sumokėtume ruošdami maistą ant indukcinės viryklės, skirtumas yra minimalus. Elektra ruošti maistą vidutiniškai esą yra tik 0,90 euro per mėnesį brangiau. 

Kartu tai yra gerokai patogiau – nereikia keisti dujų balionų ir juos eksploatuoti pagal nustatytus reikalavimus ir taip patirti papildomų išlaidų.

Projektas bus tęsiamas

Kaip praneša Energetikos ministerija, 2021 m. galima parama vienam butui sieks 726 eurus. Bendra suma bus išskaidoma į tris dalis: daugiabučių namų bendrųjų elektros arba dujų inžinerinių sistemų pertvarkymui, butų elektros arba dujų sistemos pertvarkymui, o taip pat elektrinės arba dujinės viryklės įsigijimui – po 242 eurus.

REKLAMA

Pirmieji kvietimai teikti paraiškas bus skelbiami vasario 26 d. ir priimami iki birželio 1 d., tad daugiabučių namų, kuriuose vis dar naudojami dujų balionai, gyventojai, administratoriai bei bendrijos kviečiami pasiruošti paraiškų teikimui, skelbia Energetikos ministerija.

Visi projektai bus vertinami iš karto po paraiškos pateikimo, todėl projektai bus pradėti įgyvendinti greičiau. Atranka galės būti baigta anksčiau, jeigu pagal priimtus sprendimus dėl projektų finansavimo ir pateiktas naujas paraiškas bus galima paskirstyti visą kvietimui teikti paraiškas skirtą lėšų sumą.

Užfiksuotas vienas incidentas

Kaip tv3.lt teigia VERT atstovė A. Griškonytė, praėjusiais metais buvo užfiksuotas vienas su SND dujų balionu susijęs nelaimingas atsitikimas.

REKLAMA

Metų pradžioje Elektrėnų savivaldybėje, Daugirdiškių kaime įvyko sprogimas, jo metu pilnai sugriuvo namas, buvo sužaloti du žmonės.

Buvo įtariama, kad sprogimas kilo dėl netvarkingo baliono nutekėjusių dujų. Sprogimo metu nukentėjo namo šeimininkas, jo sūnūs, dėl daugybinių sužalojimų jie buvo išvežti į ligoninę.

VERT atstovė A. Griškonytė tv3.lt pataria, ką reikėtų daryti dujų nuotekį iš dujų baliono:

  • nunešti dujų balioną į saugią vietą (ne arčiau kaip 40 m nuo pastatų, atviros ugnies šaltinių, rūsių, šulinių, duobių iš pavėjinės pusės) ir dujas pamažu išleisti iš dujų baliono;  
  •  jei dujų balionas prijungtas arba neužsidaro jo ventilis, reikia užlenkti žarną už slėgio reguliatoriaus, ją nupjauti, išnešti balioną į lauką ir, kaip buvo nurodyta aukščiau, išleisti dujas. 
  • Gaisro atveju, reikia užlenkti žarną už slėgio reguliatoriaus ir, ją nupjovus, išnešti dujų balioną į lauką.   
  • Jei nesandari dujų baliono ventilio atvamzdžio ir reduktoriaus jungtis, reikia užsukti ventilį ir paveržti veržlę. Jei taip pašalinti dujų nuotėkio nepavyksta, reikia išardyti jungtį, ją patikrinti ir prireikus pakeisti tarpinę.  

Pasitikrinti, ar jūsų daugiabutis yra įtrauktas į namų, dalyvaujančių balionų šalinimo plane numatytų priemonių įgyvendinime čia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų