Dabar manoma, kad pabėgėliai gali pradėti iš Rusijos ar Baltarusijos į Europą plūsti ir per Lietuvos sienas. Pernai į Norvegiją ir Suomiją taip pateko apie 5400-ai pabėgėlių. Kalbama, kad Rusijoje leidimus gyventi turėjusius pabėgėlius taip kirsti sieną pastūmėjo ne kas kitas, o Rusijos saugumo tarnyba.
„Tai buvo tie migrantai, kurie gyveno Rusijoje, jau ne vienerius metus, netgi keletą metų. Ir, kiek man žinoma, ten buvo netgi FSB paskatinti vykti. Jie gyveno ir ne vienerius metus, ir staiga jiems pasakė, kad jūs važiuokite“, - pasakoja Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas.
Lietuva baiminasi, kad gerokai sugriežtinus nelegalią migraciją per Italiją, Graikiją ir Turkiją, vėl gali atsiverti nauji nelegalų keliai. Tokiu atveju ir Lietuva, Latvija ir Estija pabėgėliams taptų pereinamaisiais koridoriais.
„Tos priemonės, jeigu jos pradės duoti efektą, o panašu, kad jos pradės duoti efektą, tai natūralu, kad tie asmenys, kurie jau yra persikėlę į Europos žemyną ar kurie planuoja persikelti, ieškos kitų kelių. Tai vienas iš kelių būtų Ukraina, Baltarusija, Pabaltijis ir ta pati Skandinavija“, - informuoja VSAT vadas generolas Renatas požėla.
Pareigūnai sako, kad mažiausiai saugūs pasienio ruožai yra ties Vengrijos – Ukrainos ir Latvijos – Rusijos sienomis. Per juos į Šengeno zonos šalis, kaip matyti ir šiuose vaizduose, ir dabar braunasi ukrainiečiai, rusai, moldavai, vietnamiečiai, sirai, afganai. Tačiau gali būti, kad šiais maršrutais plūstels ir tūkstančiai kitų pabėgėlių, ypač jei jų srautus sumanys pakoreguoti Rusija.
Kad Lietuvos pasieniečiai atlaikytų kur kas didesnį migracijos ar kontrabandos srautą, Zarasų ir Rokiškio rajonuose jie jau dabar pradėjo sienos su Latvija kontrolės atnaujinimo pratybas. Šią savaitę keliaujančiųjų kontrolė vykdoma buvusiuose Obelių ir Smėlynės pasienio punktuose, kurie Lietuvai ir Latvijai tapus Šengeno zonos nare nustojo veikti prieš devynerius metus.
Jei Lietuvą ištiktų pats blogiausias scenarijus ir ši dėl pabėgėlių srauto nesugebėtų susitvarkyti su sienų apsauga, padėti suvaldyti krizės atvyktų kitų šalių pasieniečiai. Be to, planuojama sukurti specialų maždaug 1500-ų pasieniečių rezervą. Jis parengtyje būtų nuolat ir skubiai būtų perkeltas į krizės drebinamą šalį. Numatyta, kad šiame rezerve bus ir apie pusšimtis Lietuvos pareigūnų.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.