Centrinėje ir Rytų Europoje dėl smarkių liūčių patvinusios upės sukėlė potvynius. Mažiausiai du žmonės žuvo Austrijoje ir Lenkijoje, tūkstančiai buvo priversti palikti savo namus, o potvyniai padarė žalą elektros ir transporto infrastruktūrai, informuoja dpa.
Ypač dramatiška padėtis fiksuojama Lenkijoje, kurios pietinėje šalies dalyje esančiuose miestuose, gyventojai išgyvena tikrą košmarą – paskelbtos evakuacijos, visiškai apsemtos miesto gatvės, skęsta netgi namai, yra ir žuvusiųjų.
Pirmasis žuvęs nuo kilusių potvynių Lenkijoje užfiksuotas netoli vieno iš labiausiai nukentėjusių šalies miestų – Klodzko.
Apie tai pasisakė ir Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas, kuris situaciją pietvakarių Lenkijoje apibūdino kaip „dramatišką“ ir paragino žmones vadovautis evakuacijos nurodymais.
Pasidalijo apie audros nusiaubtą miestą: „Situacija žiauriai bloga“
Naujienų portalo tv3.lt kalbintas lenkas Igoris dalinasi, kad dar pats prieš savaitę lankėsi Klodzke, o dabar situacija yra viena prasčiausių visoje šalyje – miestas dėl potvynių buvo visiškai užsemtas.
Tiesa, Igoris priduria, kad dabar situacija šiek tiek gerėja, kadangi vanduo yra pumpuojamas lauk.
„Vakar situacija buvo žiauriai bloga, bet šiandien mačiau vaizdo įrašą, kad vanduo yra pumpuojamas lauk, tai situacija šiek tiek gerėja. Tačiau prognozuojama, kad lietaus dar bus“, – sako Igoris.
Lenkas pasakoja, kad, kai lankėsi mieste, taip pat nusifotografavo prie tuo metu didžiausią potvynio vandens lygį mieste fiksavusios lentelės, kuri buvo pakabinta po 1997 metais Lenkijoje kilusio potvynio (nuotraukoje matoma mėlyna lentelė).
Tačiau sekmadienio rytą šis rekordas Klodzke buvo sumuštas, o vandens lygis mieste esančioje Nisos upėje buvo pasiekęs net 6,65 metrus.
Populiariame socialiniame tinkle „Reddit“ žmonės taip pat dalinasi vaizdais, kuriuose galima matyti, kaip vos per 2 valandas vanduo pilnai užsemia vieną iš miesto gatvių ir netgi apsemia gatvėje esantį pastatą.
Flooding progress hour by hour in Kłodzko, Southern Poland.
byu/Snoo_90160 ineurope
D. Tuskas paskelbė, kad Klodzko rajone buvo evakuota 1 600 žmonių ir šis skaičius gali dar augti. Labiausiai paveiktose vietovėse sutriko elektros tiekimas ir mobilusis ryšys.
Klodzko gyventojams nurodyta įsipylus vandenį iš čiaupo jį užvirinti prieš geriant.
Apie tragiškas potvynių pasekmes Lenkijos miestuose dalinamasi ir socialinių tinklų grupėje „Sieć Obserwatorów Burz“
Lietuvoje pasireikšti neturėtų
Klimatologas D. Valiukas tvirtina, kad kilusios audros Centrinėje ir Rytų Europoje Lietuva turėtų išvengti.
„Artimiausią savaitę tokių audrų ir intensyvių lietų nenusimato. Atvirkščiai pas mus dabar saulėti ir sausi orai įsivyraus“, – teigia D. Valiukas.
Tiesa, ekspertas atkreipia dėmesį, kad dėl klimato kaitos krituliai darosi vis intensyvesni visame pasaulyje, ne išimtis ir Lietuva.
Todėl nors tokie reiškiniai, kokie dabar vyksta Centrinėje ar Pietų Europoje Lietuvai ir nėra būdingi, tačiau tai nereiškia, jog dėl intensyvių kritulių pavojaus Lietuvai nėra.
Be to, ekspertas pabrėžia, kad nors artimiausiu metu pavojų Lietuvoje nenusimato, tai nereiškia, kad jų nekils ateityje.
„Pas mus kol kas artimiausiu metu tikrai ne. Ateityje, kitais ar dar kitais metais, ar dar kitais dešimtmečiais taip, Lietuva gali nukentėti ir kenčia kiekvienais metais, iš principo, nuo labai intensyvių kritulių. Tai kas Centrinėje Europoje vyksta – ko gero ne, tai toks sąlyginis (atvejis – aut. past.). bet tai nereiškia, kad pas mus nėra pavojaus“, – aiškina klimatologas.
Be to, D. Valiukas atkreipia dėmesį, kad didžiausią pavojų dėl intensyvių kritulių turi tos gyvenvietės, kurios yra išsidėsčiusios netoli upių, kurios po kritulių gali patvinti.
Nuo audros kenčia Centrinė ir Pietų Europa
Nuo ketvirtadienio ciklonas „Boris“ į kai kurias Austrijos, Čekijos, Vengrijos, Rumunijos ir Slovakijos dalis atnešė stiprius vėjus ir neįprastai smarkias liūtis.
„Vėl susiduriame su klimato kaitos padariniais, kurie vis labiau pasireiškia Europos žemyne ir turi dramatiškų pasekmių“, – pareiškė Rumunijos prezidentas Klausas Iohannisas. „Turime toliau stiprinti savo gebėjimus numatyti ekstremalius orų reiškinius“, – pridūrė jis.
Rumunijoje labiausiai nukentėjusiame pietrytiniame Galacio regione, kur buvo apgadinta 5 tūkst. namų, buvo rasti keturi kūnai.
Lenkijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Slovakijoje ir Čekijoje užfiksuoti kadrai atima žadą – kai kurie miestai tiesiog nusiaubti, namai užtvindyti, o gatvėse kyšo apsemtų automobilių stogai.
Dėl liūčių kilę potvyniai pareikalavo mažiausiai aštuonių gyvybių. Audros metu vos per kelias dienas iškrito kelių mėnesių kritulių norma.
Lenkijos pietuose dėl prasiaubusių galingų liūčių pirmadienį vis dar kovojama su ekstremaliais potvyniais, rašo onet.pl. Daugelyje vietų padėtis dramatiška.
„Pralaimėjome kovą su vandeniu. Vanduo perliejo pylimą už Elžbietos seserų centro. Jis pamažu užtvindys miestą. Deja, čia jo nesustabdysime“, – sekmadienį vakare rašė Vleno miesto ir savivaldybės meras.
Apie potvynius ir potvynių pavojų pranešė ir daugybė kitų Lenkijos miestų. Dėl stipriai pakilusio vandens lygio uždaryti keliai, užtvindyti žmonių namai, vanduo nunešė automobilius ir suniokojo kitą turtą.
Varšuvos meras pranešė, kad pradėti rinkti būtiniausi daiktai nukentėjusiems nuo potvynio. Renkamas vanduo buteliuose, sausas maistas, valymo priemonės ir kita.
„Mūsų pirmasis instinktas yra solidarumas. Susisiekęs su nuo potvynio nukentėjusiomis savivaldybėmis nusprendžiau, kad prašysiu Varšuvos tarybos pervesti lėšas Kłodzko ir Nysos atstatymui į savivaldybių nurodytus projektus“, – cituojamas Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis.
Miestelis Stronie Slaskie, kuriame gyvena 5 000 gyventojų, buvo visiškai nusiaubtas. Trūko netoliese esanti užtvanka, susisiekimas su miesteliu itin sudėtingas. Internete pasipylė gyventojų pagalbos prašymai.
„Nėra nei elektros, nei dujų, nei vandens“, – rašoma juose.
Nukentėję asmenys perduoti medikų gelbėtojų komandoms.
Kitas labai nusiaubtas Lenkijos miestas – Ladek-Zdroj. Tiek Stronie Slaskie, tiek Ladek-Zdroj neįmanoma pasiekti laivais, gyventojai bus evakuojami sraigtasparniais.
Gologlowy kaime stipri srovė nunešė lengvąjį automobilį, kuriuo važiavo šeima su dviem vaikais. Srovė buvo tokia stipri, kad šie žmonės negalėjo patys evakuotis.
Panaši situacija susiklostė ir kitame kaime Gorzuchove. Čia vanduo nuplovė autobusą, kuriuo važiavo du žmonės. Srovė transporto priemonę nustūmė į pakelės griovį. Ugniagesiams gelbėtojams pavyko išlaisvinti sužeistuosius, pasitelkus alpinizmo techniką ir pontoną.
Kai kurios užtvindytos gyvenvietės evakuojamos, tačiau namus palikti sutinka ne visi gyventojai.
Pirmadienį Lenkijoje šaukiamas neeilinis Vyriausybės posėdis prasiautusios audros padariniams aptarti.
350 ugdymo įstaigų nusprendė sustabdyti veiklą.
Dėl potvynių Lenkijoje bus pakelti Čekijos sraigtasparniai Mi-17, jie bus naudojami teikiant pagalbą pietvakarių Lenkijos teritorijose. Prognozuojama, kad lietus Lenkijoje turėtų rimti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!