Politinėms partijoms bus sugrąžinta dalis šių metų vasarį vykusiuose savivaldos rinkimuose išleistų pinigų - šįkart tokia teise pasinaudoti turėtų 17 partijų, kurios laiku susimokėjo skolas ir nepadarė šiurkščių įstatymo pažeidimų.
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį patvirtino maksimalias kompensuojamųjų išlaidų ribas, todėl kitais metais partijos turėtų išsidalyti apie 4 mln. litų.
Didžiausią kompensaciją susižers socialdemokratai - jiems numatyta sugrąžinti kiek daugiau nei 800 tūkst. litų.
Liberalcentristai turėtų atgauti apie 570 tūkst. litų, konservatoriai - apie 540 tūkst. litų, valstiečiai liaudininkai susigrąžins apie 400 tūkst. litų.
Toliau sąraše rikiuojasi Liberalų sąjūdis, liberaldemokratai ir nuslėptomis lėšomis įtariami darbiečiai. Jų atgausima suma sieks apie 300 tūkst. litų.
Rinkimų kampanijose išleistos lėšos partijoms iš dalies kompensuojamos remiantis politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymu.
Jame numatyta, jog pasibaigus politinei kampanijai politinėms partijoms gali būti kompensuojama iki 25 proc. rinkimuose patirtų išlaidų.
Valstybės biudžete nustatyta kompensavimo suma partijoms paskirstoma proporcingai jų politinės kampanijos išlaidoms.
Tačiau pasinaudoti šia įstatymo nuostata gali ne visos partijos. VRK skirstydama lėšas atsižvelgia į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) išvadas, taip pat įvertina, ar nebuvo padaryta finansinių nusižengimų, ar partijos laiku sumokėjo po rinkimų likusias skolas.
Šiais metais rinkimuose išleistų pinigų dalies susigrąžinti negalės 3 partijos - Lietuvos socialdemokratų sąjunga, Lenkų liaudies partija bei Lietuvių tautininkų sąjunga.
Kompensacijos dydis priklauso nuo politinės partijos išlaidų dydžio bei iškeltų kandidatų sąrašų, kurie pelnė ne mažiau nei 3 proc. rinkėjų simpatijų, skaičiaus.
Valstybės biudžete nustatoma asignavimų suma, skirta kompensuoti daliai politinės kampanijos išlaidų.
Dalies rinkimų kampanijų išlaidų kompensavimas yra vienas iš nuolatinių politinių partijų finansavimo šaltinių.
Kiti šaltiniai yra nario mokestis, lėšos, gautos iš leidybos, spaudos ir atributikos platinimo, savo turto valdymo, politinių bei kultūrinių renginių organizavimo, taip pat tarptautinių organizacijų dotacijos, įvairios aukos, bankų paskolos bei valstybės biuždeto dotacija.
Pavyzdžiui, šiais metais kaip biudžeto dotacija partijoms buvo skirta 15 mln. litų, o kitais numatoma 20 mln. litų.