Tiesa, atidumo pritrūksta ir patiems gyventojams – savo dviračius ir paspirtukus jie palieka visai neapsaugotus arba užrakintus lengvai vagišiams įveikiamomis priemonėmis, kurioms sugadinti užtenka vos keletos sekundžių.
Vilnietė Ieva Ropytė papasakojo, kaip prieš savaitę ilgapirščiai Perkūnkiemyje, iš daugiabučio 3 aukšto laiptinės nugvelbė jos dviratį. Nors dviratis, anot merginos, kainavo nedaug – apie 500 eurų – jam jiužsidirbo pati. Sako, jaučia sentimentus prarastam savo daiktui. Mergina išties negali atsistebėti ilgapirščių įžūlumu.
„Buvo netgi toks atvejis, kai dirbau dviračio nuomoje, kad vaikinas tiesiog išsitraukė tokio dydžio žirkles ir pradėjo karpyti nuomos dviračių spynas“, – pasakojo mergina.
Dabar Ieva važinėjasi dviračiu, kuris kainuoja daugiau nei 3000 eurų. Dviratį visada laiko šalia ir saugo kaip savo akį. Tiesa, spynos dviračiui mergina net neturi, mat anot Ievos, dviračio užraktas tiesiog prailgina vagišiams darbą, bet dviračių nuo ilgapirščių neapsaugo.
„Ir tėvams, ir pačiam broliui sakydavau, kad laikyti tik namuose dviratukus. Pati savo namuose turiu 4 dviračius. Visi pas mane telpa ir kambaryje arba balkone. Stiklintas balkonas. Tai taip ir gyvenam su visais dviračiais namuose, kad tik nepavogtų jų“, – sakė vilnietė.
Renkasi nekokybiškus užraktus
Ttokių dviračių ir paspirtukų vagysčių, anot policijos, kasmet daugėja. Palyginus su šaltuoju sezonu, pavasarį dviračių ir paspirtukų vagišiai atidaro sezoną – tokių nusikaltimų skaičius išauga 50 procentų, tad savo dviračių, anot policijos, neapsaugotų negalima palikti nė minutei.
„Jau iš elgsenos matau, kad apžiūrinėja dviračius. Buvo eilė dviračių, bet visi buvo patikimais užraktais, bet už kampo užėjus vienas buvo su troseliu. Prirakintas, tikrai brangus apie 1000 eurų elektrinis paspirtukas. Ir nukirpo iškart. Va, per dvi sekundes“, – vienos vagystės vaizdo įrašą rodė tyrėjas Vaidas Maziliauskas.
Pareigūnas pademonstravo su kokiais įrankiais darbuojasi ir kiek laiko nusikaltėliams užtrunka pasisavinti jūsų dviratį. Pasak pareigūno, savo net ir kelis tūkstančius galinčioms kainuoti dviratėms priemonėms gyventojai renkasi nekokybiškus, lengvai vagims įveikiamus užraktus.
„Praeitą savaitę buvo išaiškinta tokia nelegali supirktuvė. Labai buvo daug dviračių, paspirtukų ir dabar pareigūnai dirba ieškodami kieno tai daiktai. Tai kartais būna sudėtinga. Arba žmogus apskritai nesikreipia“, – teigė V. Maziliauskas.
Saugo neprirakintus
Žmonės taip pat daro klaidą manydami, kad jų neprirakinti daiktai yra saugūs požeminiuose garažuose, laiptinėse, sandėliukuose ar pirmo aukšto balkonuose.
„Vežėsi su savimi dviračius, kad laisvalaikį praleistų ir su dviračiais pasivažinėtų grįžę namo. Tiesiog liaudiškai patingėjo juos nusiimti ir įvaryti į saugomą garažą, o paliko ant automobilio prisegtus, dėl to vagys apsižiūrėjo, nuo to automobilio nuėmė dviračius ir įsivarė“, – apie vieną atvejį pasakojo „Grifs AG“ apsaugos departamento vadovas Žydrūnas Bukauskas.
Saugos tarnyba skaičiuoja, kad pastaruosius kelerius metus dviračių ir paspirtukų vagysčių skaičius išaugo apie 15 procentų. Draudikai teigia pastebintys, kad vagišių darbo sezonas išsitempė – dviračius ir paspirtukus ilgapirščiai įsisuka vogti jau kovo mėnesį ir savo nešvarius darbelius tęsia iki spalio.
„Vidutinė žala, jeigu žiūrėtume, bendrai sudėjus siekia apie 650 eurų. Tai čia reiškia yra išvestinis rodiklis. Bet yra ir tokių vagysčių, kurios tikrai yra brangios. Tarkime, brangūs dviračiai kainuoja 5000, 6000 eurų. Jeigu nepasirūpinsite jais, atsiras kas pasirūpina“, – sakė „Lietuvos draudimo“ atstovas Saulius Abraškevičius.
Draudikai paneigė mitą, kad dviračių ir paspirtukų vagystės daugiausia įvyksta kurortuose ar poilsiavietėse – didžioji dalis, 80 procentų dviračių ir paspirtukų nugvelbiama būtent Vilniuje ir Kaune.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:







































































































































































































































































