• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės duomenų analitika socialiniame tinkle „Facebook“ parodė, kas būtų, jei pakiltų jūros lygis. 

Valstybės duomenų analitika socialiniame tinkle „Facebook“ parodė, kas būtų, jei pakiltų jūros lygis. 

REKLAMA

Iraše jie pateikė Lietuvos ir Europos žemėlapius, vaizduojančius, kaip pasikeistų dabartinė teritorija, jeigu jūros lygis pakiltų 70 metrų.

Kas nutiktų su Lietuva?

Valstybės duomenų analitika praneša, kad tektų ne tik atsisveikinti su pajūrio kurortais, bet svarbiausiu jūriniu uostu taptų Kaunas.

„Atsisveikiname su Neringa, Klaipėda, Palanga. Lietuva netenka ketvirčio dabartinės teritorijos. Kaunas tampa svarbiausiu jūriniu uostu. Taip pat jūriniais uostais tampa Marijampolė ir Mažeikiai. Visiškai apsemti Biržai, Pasvalys, Panevėžys, Kėdainiai ir jų rajonai. Susiformuotų ketvirčio dabartinės Lietuvos teritorijos dydžio „Šiaulių sala“.

34 proc. dabartinėse teritorijose dabar gyvenančių Lietuvos gyventojų būtų apsemti (esant 100 m. pakilimui – 52%).“

REKLAMA
REKLAMA

Kas nutiktų su Europa?

„Danija ir Olandija praranda 100% savo teritorijos. Estija praranda 80% teritorijos, taip pat sostinę. Latvija praranda apie 50% teritorijos, taip pat sostinę. Lietuva tampa didžiausios teritorijos Baltijos valstybe. Švedija praranda nedaug, bet netenka Stokholmo. Suomija atsisveikina su Helsinkiu. Anglija netenka Londono, Airija Dublino. Vokietija netenka trečdalio teritorijos, dingsta Berlynas. Prancūzija atsisveikina su Paryžiumi. Lenkija netenka penktadalio, Varšuva tampa uostu.

REKLAMA

Italija praranda aštuntadalį teritorijos, skęsta Roma. Belgija netenka 50% teritorijos, įskaitant sostinę. Ukrainoje Krymas tampa sala, atsisveikinama su Chersonu. Kaliningrado nebelieka, Rusija skyla į dvi dalis, dingsta ir Sankt Peterburgas.“

Klausimas ne „ar“, o „kada“

Valstybės duomenų analitika skelbia, kad reikia kelti klausimą ne ar toks scenarijus įmanomas, o kada tai įvyks. 

„Kodėl 70 metrų? Tokia būtų visiško ledynų ištirpimo įtaka. Ar tai įmanoma? Klausimas yra ne „ar", o „kada". Tikėtinas laiko mastelis – 10 tūkstančių metų.

REKLAMA
REKLAMA

Ar gali vandens lygis pakilti dar labiau? Taip. Jei vandenyninės plutos produkcija pagreitės, tuomet vandenynai vidutiniškai bus topografiškai aukštesni ir iškels vandenį žemynų atžvilgiu. Manoma, kad būtent dėl tektonikos poveikio kreidos periodo viduryje vandenynų lygis buvo 150-300 metrų aukštesnis nei dabar.

Per kiek laiko jūros lygis gali pakilti 100 metrų? Milijonų ir dešimčių milijonų metų laiko mastelyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar 100 metrų pakilimas gali įvykti anksčiau? Taip. Visuomet yra nedidelė tikimybė, kad taip atsitiks bet kada: dėl Vandenyninių magminių provincijų - kai po vandenynu išsiveržia labai daug lavos ir ji išstumia vandenį, automatiškai pakeldama jūros lygį. Kreidos periode susidarė milžiniška Ontong-Javos provincija, kurios originalus tūris buvo 88 milijonai kubinių kilometrų (daugiau nei 2X didesnis nei Antarktidos ledynų tūris). Tikėtina, kad taip atsitiks pietų Afrikos zonoje“, – rašo Valstybės duomenų analitika. 

Būtų gerai, kad apsemtų visa seima su visais tvartelio gyventojais
"Tikėtinas laiko mastelis – 10 tūkstančių metų"
Ar tikrai tiek prireiks? Panašu į raminimą, kad nebūtų panikos
Kalbos apie klimato atšilimą dėl žmogaus veiklos- akivaizdus blefas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų