Po kyšininkavimu įtariamo vicemero „tvarkiečio“ Kastyčio Vainausko sulaikymo tepraėjus savaitei, STT pričiupo jo partijos bendražygį Savivaldybės administracijos direktorių Stasį Karčinską. Aukštas pareigas užimantis valdininkas taip pat įtariamas paėmęs kyšį.
STT Panevėžio valdybos atstovės spaudai Ritos Škutienės teigimu, tokių veiksmų imtasi surinkus duomenų, leidžiančių įtarti, kad direktorius gali būti susijęs su neskaidrių viešųjų pirkimų vykdymu Panevėžio savivaldybėje.
Ikiteisminį tyrimą atlieka Generalinės prokuratūros, Panevėžio apygardos prokuratūros ir STT Panevėžio valdybos pareigūnų grupė. Tyrimą kontroliuoti ėmėsi pati Generalinė prokuratūra.
Kaltę neigė
Pareigūnai administracijos direktoriui antrankius uždėjo vakar ankstyvą rytą. S.Karčinskas apie 6 val. Savivaldybės kieme buvo išsodintas iš autobusiuko, turėjusio trijų valdininkų ir Apylinkės teismo pirmininko Arūno Nevardauskio bei teisėjos I.Baliukonytės delegaciją nuvežti į Vokietijos miestą Liūneną.
Panevėžiečiai rengėsi dalyvauti 20-ajame kino festivalyje ir aptarti tolesnio Panevėžio ir Liūneno miesto bendradarbiavimo klausimus.
„STT pareigūnus jau pažįstu iš veidų. Kai pamačiau juos prie autobusiuko, supratau, kokios problemos“, – apie S.Karčinsko sulaikymo operaciją „Sekundei“ pasakojo A.Nevardauskis.
Kad Savivaldybę sukrėtė jau trečiasis nuo rugsėjo korupcijos skandalas, darbuotojai suprato atėję į darbą – administracijos direktoriaus kabineto durys buvo užplombuotos.
Apie 10 val. administracijos direktorius pasirodė Savivaldybėje, tačiau – su antrankiais ir lydimas kaukėtų STT pareigūnų. S.Karčinsko namuose ir darbo kabinete atliktos kratos.
„Už kyšius“, – išsisukinėjo po kelias valandas trukusios kratos su antrankiais iš kabineto išvestas administracijos direktorius. Kaukėtų pareigūnų lydimas S.Karčinskas pripažino, kad jam pareikšti įtarimai susiję su viešaisiais pirkimais. Valdininkas savo kaltę neigė.
„Nedalyvauju tuose dalykuose. Nežinau, su kuo tai susiję. Kyšių neėmiau, neimu ir neimsiu“, – tvirtino administracijos direktorius.
Į klausimą, dėl kokio dydžio kyšio pareikšti įtarimai, S.Karčinskas neatsakė motyvuodamas, kad nežino, ar turi teisę viešinti tokius dalykus.
Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) dėl galimo kyšininkavimo sulaikytas Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Stasys Karčinskas ketvirtadienį suimtas 20 dienų. Įtariamasis 6 mėnesiams nušalintas nuo pareigų.
Trečiadienį Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus darbo kabinete bei namuose buvo atliktos kratos, administracijos direktorius sulaikytas. Tokių ikiteisminio tyrimo veiksmų buvo imtasi surinkus duomenų, leidžiančių įtarti, kad Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius gali būti susijęs su neskaidrių viešųjų pirkimų vykdymu Panevėžio miesto savivaldybėje.
Pasirūpino įtariamuoju
Ikiteisminį tyrimą atliekantys pareigūnai nekomentuoja, ar S.Karčinskui pareikšti įtarimai susiję su į STT pareigūnų akiratį patekusiems vicemerui K.Vainauskui ir Miesto ūkio skyriaus vedėjui Mykolui Buziui pradėtais ikiteisminiais tyrimais.
K.Vainauskas įtariamas pasinaudojęs savo, kaip Tarybos nario ir vicemero, įgaliojimais, visuomenine padėtimi, įtaka ir galėjęs duoti neteisėtus nurodymus Savivaldybės darbuotojams, atsakingiems už statinių projektavimo sąlygų sąvado tvirtinimą ir statybos leidimų išdavimą. Už tokias neteisėtas paslaugas vicemeras pernai galėjo paimti 5000 Lt kyšį. Penkiolikai parų suimtas vicemeras vis dar už grotų.
Areštinės duonos taip pat paragavęs M.Buzys įtariamas už kyšį vienai uždarajai akcinei bendrovei sudaręs išskirtines sąlygas laimėti kai kuriuos Savivaldybės organizuotus viešųjų pirkimų konkursus statybos ir remonto darbams atlikti.
Nors teismas valdininką pusei metų nušalino nuo pareigų, prieš porą savaičių M.Buzys vėl ėmėsi darbo Savivaldybėje. Tačiau ne kaip skyriaus vedėjas, o darbo grupės Europos Sąjungos milijoninėms lėšoms per renovacijos projektus panaudoti vadovas.
Į korupcijos skandalą įklimpusį pavaldinį sugrąžinęs į darbą S.Karčinskas aiškino, kad be įtariamojo paslaugų nebuvo įmanoma išsiversti.
Vaizdo medžiaga dingo
Panevėžio valdininkams teko STT pareigūnams aiškintis ir dėl nežinia kiek metų neveikiančių vaizdo stebėjimo kamerų. Kad į Savivaldybę įsibrovusių vagių neužfiksuotų jokios kameros, paaiškėjo tik tuomet, kai ikiteisminį tyrimą atliekantys pareigūnai Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Janinos Gaidžiūnaitės pareikalavo pateikti praėjusios savaitės vaizdo medžiagą. Savivaldybėje ir jos kieme įrengtos šešios stebėjimo kameros, tačiau neva tik vakar visiems tapo aišku, kad jos filmuoja, tačiau vaizdo neįrašo.
Ūkio eksploatavimo skyriaus vedėjo Rimanto Povilonio teigimu, tokia situacija tęsiasi jau bent trejetą metų.
J.Gaidžiūnaitė neslepia, kad pareigūnų apsilankymas Savivaldybėje ir jai sukėlė šoką. „Mane net prakaitas išpylė pamačius užplombuotas direktoriaus kabineto duris“, – pasakojo pavaduotoja.
J.Gaidžiūnaitė tvirtino esanti įsitikinusi direktoriaus nekaltumu ir specialiųjų tarnybų darbe įžvelgė politikos priemaišas.
„Kam tas spektaklis su kaukėmis, su antrankiais? Jei žiūrėtume, kas sostinėje valdžioje sėdi ir Panevėžyje, politinės pažiūros skiriasi. Jėgos struktūros neturėtų tapti politikos įrankiu, ir prezidentė D.Grybauskaitė siūlo jas pertvarkyti, kad nebūtų priklausomos nuo politinių vėjų“, – sulaikytą direktorių bandė ginti jo pavaduotoja.
Puolė priekaištauti
Kol STT pareigūnai krėtė administracijos direktoriaus kabinetą, miesto meras Povilas Vadopolas neramia širdimi spaudė rankas su garbės vizitu į Panevėžį atvykusiems Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės ambasadoriams.
Kad į korupcijos voratinklį pateko ir S.Karčinskas, STT Panevėžio valdybos vadovas merui pranešė vakar apie 6.30 val.
„Tai yra blogis, kurį specialiosios tarnybos bando išrauti. Nieko nepadarysi, tokios realijos. Iš viso nė vieno pareigūno neturėtų būti korumpuoto, bet yra, kaip yra. Nukenčia ne tik Panevėžio, bet ir visos Lietuvos įvaizdis, jei tarp politikų yra nusižengiančių galiojantiems įstatymams“, – išlydėjęs ambasadorius padėtį Savivaldybėje komentavo meras.
Miesto vadovas tikina, kad turėjęs S.Karčinskui priekaištų dėl jo darbo. „Kai kurie darbai strigdavo ir kildavo klausimas – kodėl. Yra problemų dėl Europos Sąjungos paramos fondų lėšų įsisavinimo. Visų projektų – švietimo įstaigų renovacijų, žvyruotų gatvių asfaltavimo darbai stringa“, – vardijo meras.
Atsikratyti nesiryžta
Po vicemero sulaikymo teigęs, kad STT, prokuratūros, kažkieno suklaidintos, tampa nesąžiningos politinės konkurencijos įnagiu, P.Vadopolas šį kartą nebesiryžo kritikuoti teisėsaugos institucijų.
„Net atmetu mintį, kad politiniame žaidime gali dalyvauti tokios struktūros. Jei Generalinė prokuratūra pradėtų dalyvauti tokiuose žaidimuose, apie ką mes begalim kalbėti?“ – pareiškė meras.
Tačiau P.Vadopolo demonstruojamas principingumas prasilenkia su jo sprendimais.
Iš politinio pasitikėjimo posto atstatydinti vicemero nesiryžęs P.Vadopolas ir toliau demonstruoja toleranciją korupcija įtariamiems valdininkams.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ