Užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas Madride vykusiame pirmajame metiniame Civilizacijų aljanso forume pabrėžė tautų ir civilizacijų dialogo būtinumą ir pristatė Lietuvos, kaip įvairiatautės valstybės, istorinę patirtį.
"Vakarų ir Rytų kultūrų sankirtoje esanti Lietuva jautriai reaguoja į tarpusavio supratimo nesklandumus. Tautų dialogas turi būti grįstas visuotinio įsipareigojimo žmogaus teisėms laikymusi ir jo įgyvendinimu", - antradienį forume sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.
Jis pažymėjo, kad Lietuva nuo pat nepriklausomybės atkūrimo pradžios siekia, kad šalyje sugyventų skirtingos tautos ir tradicijos.
Laikydama civilizacijų ir kultūrų dialogą svarbiu veiksniu, siekiant tautų supratimo ir santarvės, 2001 metais Lietuva surengė UNESCO Civilizacijų dialogo konferenciją Vilniuje.
Europos Sąjunga 2008 metus paskelbė Europos tarpkultūrinio dialogo metais. Lietuva prisidėjo prie šių tikslų įgyvendinimo nacionalinėmis programomis.
Jungtinių Tautų globojamas Civilizacijų aljansas buvo sukurtas 2005 metų lapkričio mėnesį. Civilizacijų aljanso tikslas - konsoliduoti kolektyvinę politinę valią bendriems veiksmams, siekiant skirtingų tautų, kultūrų, civilizacijų tarpusavio supratimo ir taikaus sugyvenimo bei kovojant su poliarizacija.
Lietuva aktyviai dalyvauja Civilizacijos aljanso veikloje ir 2006 metais tapo Civilizacijų aljanso draugų grupės nare. Šiuo metu Civilizacijų aljanso draugų grupę sudaro daugiau kaip 70 šalių.
Madride ministras P.Vaitiekūnas taip pat susitiko su Ispanijos užsienio reikalų ministru Migueliu Angelu Moratinosu. Dvišalio susitikimo metu ministrai pasidalijo šalių pozicijomis dėl Europos kaimynystės politikos, aptarė Europos Sąjungos ir Rusijos santykius, dvišalio bendradarbiavimo perspektyvas politikos ir ekonomikos srityse, aktualius ES ir tarptautinės darbotvarkės klausimus.
Kalbėdamas su Albanijos užsienio reikalų ministru Lulzimu Basha P.Vaitiekūnas išreiškė Lietuvos paramą Albanijos siekiui tapti NATO nare, aptarė dvišalio bendradarbiavimo klausimus, Kosovo klausimą.
Balandžio mėnesį vyksiantį NATO viršūnių susitikimą Bukarešte ir Makedonijos integracijos į NATO siekius ministras P.Vaitiekūnas aptarė su šios šalies užsienio reikalų ministru Antonio Milososki.
Pokalbio su Filipinų užsienio reikalų ministru Alberto Romulo metu ministras P.Vaitiekūnas pakvietė Filipinus dalyvauti 2009 metais Lietuvoje vyksiančiame Azijos ir Europos (ASEM) transporto ministrų susitikime.
Ministras taip pat susitiko su buvusiu Ispanijos premjeru, vadinamosios "Apmąstymų grupės" pirmininku Felipe Gonzalezu Marquezu ir aptarė šios grupės veiklos perspektyvas. Grupės pirmininkas pažymėjo, kad "Apmąstymų grupę" visiškai suformuoti planuojama iki šių metų pabaigos.