Daugiau apie festivalių tendencijas – TV3 laidoje „Top 3“.
Nors tyrimai rodo, kad festivaliuose daug žmonių susirenka kažkaip apsisvaiginti, gydytojas toksikologas, profesorius Robertas Badaras dėl tokių vakarėlių mėgėjų įpročių nekaltina muzikos. Nors ji pavartojus ir skamba kitaip.
„Kai kurie pacientai sako, kad jie kitaip suvokia tiek pačią muziką, tiek, aplamai, garsus ir jutimus iš aplinkos, veikiami tam tikrų medžiagų. Čia nieko keisto. Kai kurios medžiagos sumaišo jusles ir gaunasi ta būklė, kuri būdinga psichikos patologijoms, didžiosios psichiatrijos patologijoms, pavyzdžiui, girdėti spalvas, matyti garsus“, – pasakoja R. Badaras.
Skiriasi publika ir svaigalai
Bet problema ne festivaliai ir muzika. Dažniausiai narkotikus vartojantys žmonės tokius susibūrimus naudoja kaip pretekstą pakilti aukštai. Kol galų gale užkelia kartelę taip aukštai, kad jokių linksmybių neįsivaizduoja be tam tikrų psichiką veikiančių medžiagų.
„Ne tik fizinė, bet ir ritualinė, psichologinė priklausomybė. Jisai žino, kad šitie dalykai turi būti neatsiejamai susieti. Jeigu yra šventė, tai turi būti kažkoks svaigalas, jis konkrečiai žino koks“, – kalba profesorius.
Tačiau festivalių Lietuvoje kas vasarą yra labai daug ir labai skirtingų. Juose susirenka ir skirtinga publika. Juk „Yagos“ ar „Galapagų“ nesulyginsi su Klaipėdos pilies džiazo festivaliu. Skirtingai publikai – skirtingi svaigalai. Arba iš viso – blaivybė. Bet yra tokių medžiagų, kurias profesorius Badaras vadina klasika.
„Klasikinė tai yra kokainas, amfetaminas, metamfetaminas ir iš dalies MDMA. Tai, ką mes vadinam extasy, o iš visų naujų, tai sintetiniai kanabinoidai ir sintetiniai ketinoidai“, – dalijasi gydytojas.
Festivalių kultūra nyksta
Nors atrodo, kad festivaliai išgyvena gerus laikus – daug publikos, aukščiausio lygio atlikėjai, šypsenos, juokas, maistas, nealkoholiniai gėrimai ir daug kitų smagumynų – vis dėlto festivalių organizatoriams tenka kovoti ne tik su narkotikų vartojimu. Vyksta itin didelė konkurencija su vietos valdininkais, kad festivalis būtų pelningas ir iš viso įvyktų.
Šią vasarą skaičiuojama, kad vien Vilniuje vyks apie 70 skirtingų muzikinių renginių. Žinoma, nereikia pamiršti ir kitų Lietuvos miestų, kurių šventės ūš iki patyčių. Ir dar nemokamai. Būtent dėl to festivaliams darosi sunku išsilaikyti.
Visgi festivalių formatas net ir populiariausiuose pasaulio renginiuose, kaip „Coachela“ ar „Glastonbury“, jau po truputį išsisemia. Organizatoriai pastebi, kad bilietai taip greit neištirpsta kaip anksčiau.
„Vienos dienos festivalis dar kažkiek tai laikosi, bet tie festivaliai, kur turi 2–3 dienų eigą, jie, deja, išgyvena tikrai sunkius laikus, nes, turbūt, esamas jaunimas, neslėpkim, tai yra didžioji dalis auditorijos festivalių, nebenori gyventi palapinėse, nes priprato gyventi su tėveliais viešbučiuose Turkijoje, ir tie patogumai daug ką reiškia“, – komentuoja muzikos prodiuseris Martynas Tyla.
Grėsmę kelia miesto šventės
Dėl finansinių priežasčių kai kurie festivaliai šią vasarą tiesiog nebebus organizuojami. O ir vietos sutilpti į ribotą Lietuviškos vasaros savaitgalių skaičių tiesiog nėra. Juolab, kai reikia konkuruoti su didžiule šiemet į Lietuvą atvyksiančia žvaigžde Edu Sheeranu. Tad organizatoriai tariasi ir šiemet buvo nuspręsta, kad festivalis „Galapagai“ daro pertrauką, o kiti pasiskirsto skirtingais laikais.
„Jeigu tą dieną būtų įvykę visi festivaliai, tai mes tą dieną būtume turėję „Granatos live“, Edą Sheeraną, „Galapagus“ ir „M.A.M.A. vasara“, – pasakoja M. Tyla.
Lietuviai tikrai mėgsta pasidžiaugti vasara. Štai šią vasarą vyks – festivalis „OLE“, „Kilkim žaibu“, „Farm on Fire“, „Klaipėdos pilies džiazo festivalis“, „Bliuzo naktys“, „Istorija 2“, „Yaga“, „Ant bangos“, „M.A.M.A. vasara“, „Granatos live, Šaknys“, „Hipnozė“, „Mėnuo Juodaragis“. Vėlgi „Mėnuo Juodaragis“ vyks paskutinį kartą, o praėjusiais metais į pensiją išėjo festivalis „Devilstone“.
„Mano nuomone, nešiniai festivaliai jie gali turėti savo auditoriją labai aiškią. Galbūt gali sumažinti savo atlikėjų, scenų ir taip toliau. Galėtum daryti, bet įtakos turi, manau, kad miestų daromos šventės“, – svarsto Tyla.
Tad linksminkimės, kol galim ir kol festivalių ar miesto švenčių kultūra visiškai neišnyko. Baigsis vasara, baigsis festivaliai.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Laidą „TOP 3“ žiūrėkite pirmadieniais–trečiadieniais, 21 val. tik per TV3.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.