Lietuvos pareigūnų korupcijos žemėlapis turėtų būti visas pažymėtas juodomis dėmėmis. Kur pažiūrėsi – ten bėda.
Pelnosi, kas tik gali
Lietuvos policijos logistikos centro pareigūnai kaltinami pagrobę kelis milijonus litų statant komisariatus. Šiaulių policininkai iš nusikaltėlių vogė, atiminėjo, o vėliau pardavinėjo atimtus narkotikus. Neturėdamas ryšių su pasienio regionų pareigūnais į šalį neįveši didžiulių kontrabandinių cigarečių krovinių.
Jei įkliūsite, teismuose taip pat veikia sava sistema. Kas paneigs, kad yra savo sistemą sukūrusių advokatų ir teisėjų klanas, už pinigus galintis „ištempti“ bet kokią bylą. Svarbu tik susitarti dėl kainos.
Policininkai ima, prokurorai ima, teisėjai ima. Tik žinok, kam duoti. Ima ir merai, ir jų komandos, ir ministerijų tarnautojai, ir Seimo nariai, ir miestų tarybos nariai. Ima netgi už padarytą nusikaltimą, gresiančią kokią nors bausmę, už pagalbą įsigyjant kokį objektą, gaunant pelningą sutartį ir netgi už tai, kad galėtum vaiką įtaisyti į darželį. Valdišką. Tą, kuris išlaikomas iš visų mūsų kišenės.
Teisingumo dėlei reikia pasakyti, kad ne visi ima ir ne visi parsiduoda. Kiek jų – dauguma, mažuma, pusė tokių, pusė tokių? Niekas nežino.
Rezultatas nulinis
Pastarųjų metų istorija laidžia numanyti, kad imančiųjų nesumažėjo, greičiau kaip tik padaugėjo. Mat imti galima ne tik pinigais ar kokiomis nors prekėmis, paslaugomis. „Imti“ galima ir pagal aukštesnius postus užimančių „draugų“ nurodymus : taip reikia, tu klysti, daugiau taip nedaryk, jis – geras žmogus.
Argi ne tokį pavyzdį matome prezidentei Daliai Grybauskaitei generaliniu prokuroru paskyrus Darių Valių?
Gal dar norite pasakyti, kad mūsų Valstybės saugumo departamentas irgi veikia skaidriai, be jokių finansinių, nomenklatūrinių, draugas – draugui poveikio priemonių?
Į viešumą išplaukiantys pareigūnų korupcijos atvejai tėra neperšlampama uždanga, maudantis duše. Kas žino, kiek realiai yra korupcijos atvejų? Tam apskaičiuoti jokios metodikos nėra.
Valstybė skiria milijonus litų kovai su korupcija, kyšininkavimu ir panašiai. Rezultatas? Ar vienas sąžiningas kovotojas gali įveikti dešimt korumpuotų?
Pačios korupcijos, kaip reiškinio, niekas dar pasaulyje neišnaikino. Bet kodėl dešimteriopai nesugriežtinus už tai bausmių? Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis nusprendė dešimt kartų padidinti baudas brakonieriams (pagirtina), tačiau niekas to nedaro kyšininkams, kontrabandininkams ir panašiems į juos.
Neapsimoka? Juk dalis pelno paskui eina toms pačioms partijoms. Ar ne taip?
Užburtas ratas, kuriame Lietuva kaip voverė kasmet sparčiau sukasi.
Apgaulingas viešas įvaizdis
Prieš Europą oficialiai atrodome kaip normali valstybė. Na ir kas, kad kas savaitę pasirodo informacija apie sulaikytus kyšininkus? Juk tai smulkmena. Visos Lietuvos korupcijos ligos istorijos niekas nemato, niekas normaliai jos neanalizuoja. Nebaudžiamumas skatina veikti.
Jei pagaunamas vienas iš dešimties – to pakanka parodyti Europai, kokie esame drąsūs. Jie deda pliusą, mes patenkinti.