„Naujas puslapis, istorinis puslapis atverstas, didžiuojuosi ES, kuri visgi sugebėjo rasti stiprybės ir galių priimti šitą sprendimą“, – Lietuvos žurnalistams ketvirtadienį sakė G. Nausėda.
„Ir, be abejo, bloga žinia Kremliaus šeimininkui, kuris turbūt tikėjosi, kad tas sprendimas nebus priimtas. Mes jį nuvylėme“, – pridūrė jis.
Šalies vadovas taip pat teigė, kad vieningas Bendrijos sprendimas yra puiki žinia ukrainiečiams, kurie kariauja „brutaliame ir nelygiame kare prieš grobiką, kuris meta visus išteklius ant karo aukuro“.
„Jiems tai yra didžiulis sielos ir dvasios pastiprinimas atlaikyti šitą spaudimą ir toliau eiti pažangos keliu“, – kalbėjo G. Nausėda.
Sutarimą dėl Ukrainos narystės derybų ES lyderiams pavyko rasti nepaisant Budapešto ligi šiol išsakyto nepritarimo.
Derėsis ir dėl Moldovos narystės ES
Bendrija taip pat sutarė pradėti derybas su Moldova, suteikti kandidatės statusą Sakartvelui bei pradėti stojimo derybas su Bosnija ir Hercegovina, kai ši pasieks „reikiamą atitikties narystės kriterijams lygį“. Europos Komisijai pavesta iki kovo pateikti ataskaitą, jog būtų galima galiausiai priimti tokį sprendimą.
Diplomatinių šaltinių teigimu, Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas sutiko nebūti posėdžių salėje, kai kiti 26 vadovai palaikė sprendimą dėl Ukrainos.
Vis tik Lietuvos vadovas neatsakė, kaip pavyko įtikinti Vengriją neblokuoti sprendimo.
„Svarbiausia – rezultatas, džiaukimės rezultatu, jis yra, džiaugiuosi, kad ES pademonstravo tvirtybę“, – kalbėjo G. Nausėda.
Budapeštas taip pat nepritaria Bendrijos siekiui per artimiausius ketverius numatyti 50 mlrd. eurų dydžio finansinį paketą Ukrainai. Derybos dėl šio klausimo tebevyksta.
Pasak G. Nausėdos, šiuo klausimu taip pat judama sutarimo link.
Sutarus dėl derybų pradžios, ES dar turės patvirtinti jų planą. Preliminariai šis sprendimas turėtų būti priimtas kovą, tačiau taip pat dar gali sulaukti vengrų pasipriešinimo.
„Tai – procesas. Galiu pasakyti tik viena, kad tai yra procesas. Ir pasakydamas, kad atvertėme naują puslapį, reiškia, kad bus dar daug puslapių. Ir kiekvienas iš jų turės labai konkretų turinį“, – kalbėjo G. Nausėda.
„Bet sutikite, kad neatvertus šito pirmojo knygos puslapio, negali skaityti ir knygos. Reiškia, procesas pajudėjo, procesas prasidėjo ir jis gali vykti tik kylančia linija, o ne atgalios“, – pridūrė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!