„Man nepatinka, kad procesas politizuojamas. Ir galiu pateikti labai konkretų faktą, kuris man leidžia taip manyti – skelbiamas neva konkursas dėl ambasadoriaus Lenkijoje pareigų užimti ir mįslingu būdu kandidatai, kurie dalyvavo konkurse, yra dingę kaip Bermudų trikampyje“, – ketvirtadienį Briuselyje žurnalistams sakė šalies vadovas.
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis BNS ketvirtadienio vakarą plačiau nekomentavo G. Nausėdos teiginių, ragindamas verčiau pasidžiaugti ES sprendimu dėl Ukrainos derybų Bendrijoje pradžios. Tuo metu jo atstovė Paulina Levickytė teigė, jog ministerija apgailestauja, kad „prezidentas disponuoja netikslia informacija“.
„Dar 2021 metais URM depolitizavo ambasadorių teikimo procesą. URM ambasadorius siūlo išskirtinai tik karjeros, profesionalius diplomatus, kurie pasirodo geriausiai vidinėse ministerijos atrankose”, – BNS teigė P. Levickytė.
G. Nausėda nurodo, jog konkurso eiga leidžia jam manyti, kad į ambasadoriaus poziciją mėginama proteguoti „tam tikrus žmones“ ir aplekiami kiti žmonės, kurie „galbūt neįtinka ministerijos vadovybei“.
„Kol aš turėsiu tokių įtarimų, kad taip yra, joks ambasadorius, nesvarbu, ar Lenkijoje, ar kitoje valstybėje, nebus suderintas ir patvirtintas“, – teigė G. Nausėda.
G. Landsbergis teigė, kad kandidatūros įstrigo Prezidentūroje
Taip prezidentas kalbėjo užsienio reikalų ministras Gabrieliui Landsbergiui pareiškus, kad naujo Lietuvos ambasadoriaus Lenkijoje skyrimas stringa Prezidentūroje.
Anot jo, URM pirmąsias kandidatūras į šias pareigas pateikė laiku, beveik prieš pusantrų metų. Jis atsisakė nurodyti priežastis, dėl kurių kandidatai netiko šalies vadovui.
Prezidento atstovas Ridas Jasiulionis BNS anksčiau teigė, kad pastarasis pateiktas kandidatas atmestas dėl jo kvalifikacijos, nes nekalba lenkiškai.
Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Eduardas Borisovas iš pareigų pasibaigus kadencijai atšauktas nuo šių metų rugsėjo 7 dienos, ambasadai šiuo metu vadovauja įgaliotoji ministrė Audronė Markevičienė.
Ambasadorius skiria ir atleidžia prezidentas Vyriausybės teikimu ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pritarimu.
I. Šimonytė: ambasadoriaus Lenkijoje kandidatūra derinta per ilgai, jis būtų išmokęs kalbą
Lietuvos ambasadoriaus Lenkijoje kandidatūra derinta per ilgai, per šį laiką bet kuris kvalifikuotas diplomatas galėjo įgyti darbui pakankamų lenkų kalbos žinių, sako premjerė Ingrida Šimonytė.
Taip ji reagavo į Prezidentūros paaiškinimą, jog paskyrimo procedūra stringa, nes Užsienio reikalų ministerijos (URM) pasiūlytas kandidatas neatitinka kvalifikacijos – nekalba lenkiškai.
„Pasiūlymai dėl ambasadoriaus Lenkijoje, mano žiniomis, buvo pradėti derinti taip seniai, kad lenkų kalbą išmokti nebūtų buvusi didelė problema jokiam kvalifikuotam diplomatui, bent jau tiek, kad galima būtų dirbti“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė premjerė.
Ji teigė esanti susipažinusi su URM, Seimo Užsienio reikalų komiteto ir Prezidentūros diskusijomis derinant kandidatūras, tačiau sakė negirdėjusi priekaišto dėl kalbinių žinių.
Anot I. Šimonytės, jos žiniomis, derinant kandidatūras priekaištų dėl kompetencijos jiems nėra, kadangi kandidatai „nėra politiniai“.
„Tiesiog taip jau yra, kad kandidatūros yra derinamos, sakyčiau, nepaaiškinamai ilgai ir labai dažnai nuo pirminio kandidato pristatymo iki kokio nors sprendimo, kad ir sprendimo, kad tas kandidatas netinkamas, praeina tikrai nemažai laiko (...). Mano supratimu, pasiliekama sau labai daug laiko tuos klausimus svarstyti ir neatsakyti, ar tie kandidatai yra tinkami, ar netinkami. Nemanau, kad taip yra gerai“, – sakė premjerė.
„Dabar, kaip ir bet kada, būtų labai svarbu turėti ambasadorių Lenkijoje, bet, na ką – reikės ieškoti sutarimo tol, kol rasime“, – pridūrė ji.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!