Iš pat pradžių apie materialinius nuostolius negalvojo
Laura su vyru, auginantys du mažamečius vaikus, sako anksčiau pasvarstydavę, kad galbūt vertėtų imtis papildomų priemonių apsaugoti namus nuo netikėtos nelaimės, tačiau konkrečius veiksmus vis atidėdavo ateičiai, kol galiausiai buvo per vėlu – lemtingąjį rugsėjį vos per vieną naktį Ramanauskai neteko ne tik viso materialaus turto, bet ir dokumentų, asmeniškai brangių daiktų. Po košmariškos nakties šeimai beliko džiaugtis, kad visiems namiškiams pavyko saugiai pabėgti iš degančių namų. Vis dėlto, gaisro sukelti rūpesčiai ir šeimos išbandymas tuomet tik prasidėjo.
„Už tai, kad visi likome sveiki ir gyvi, turbūt turime būti dėkingi šešiamečiam sūnui, kurį trečią valandą nakties prikėlė gerklę graužiantys troškūs dūmai. Sūnus miegojo viršutinėje dviaukštės lovos dalyje, tad dūmus ir pavojų jis pajuto pirmasis ir prižadino likusius šeimos narius. Puolėme gelbėtis per balkoną“, – baisią patirtį prisimena Laura Ramanauskė.
Moteris sako niekada nepagalvojusi, kad gaisro tikimybė šeimos puoselėtuose namuose – reali, o net ir iškart įvykus nelaimei, ji su vyru gerai nesuprato, kokie sunkumai laukia.
„Iš pat pradžių tiesiog džiaugėmės, kad visi esame sveiki ir gyvi. Net ir stebint namus apėmusias liepsnas situacija tikrai dar neatrodė beviltiška, manėme, kad gaisrą ugniagesiams pavyks laiku sutramdyti ir tikrai neprarasime visų namų. Dalį turto – taip, bet ne visus namus kartu su visais daiktais. Tiesą sakant, iš pat pradžių su vyru į tai, kas įvyko, reagavome gana ramiai, tačiau tikrasis ištikusios nelaimės supratimas atėjo po galbūt poros dienų. Tuomet jau netrūko ir ašarų“, – pasakoja L. Ramanauskė.
„Draudimas po laiko“ – didžiulė paskata viską kurti iš naujo
„Pradėti viską nuo nulio – išties sunku, tačiau nelaimė, manau, dar labiau suartino mūsų šeimą. Tapome supratingesni, atlaidesni vienas kitam. Po to, ką patyrėme, pradėjome daugelį dalykų vertinti kitaip. Tai, kas anksčiau atrodydavo kaip nemenki rūpesčiai, dabar – tik nereikšminga smulkmena. Situacijos, dėl kurių šeimose galbūt kyla ginčai ar nepasitenkinimas, dabar mums kelia šypseną. Po to, ką išgyvenome, dar labiau rūpinamės vieni kitais“, – apie pozityvesnius išgyventos nelaimės aspektus kalba kirpėja dirbanti moteris.
„Iš tiesų guodžia tai, kad nelaimėje nesame palikti vieni, o draudimo bendrovė „ERGO Insurance“ pasiūlė tik mūsų šeimai skirtą „Draudimą po laiko“. Nelaimės metu nebuvome apsidraudę, nors daug kartų šią galimybę svarstėme. Dėl gaisro patyrėme išties didelius materialinius nuostolius, tad galimybių patys per trumpą laiką atkurti savo namus tikrai neturėtume“, – sako L. Ramanauskė.
Registruodamiesi tinklalapyje polaiko.ergo.lt žmonės jau patikėjo ERGO nupirkti Ramanauskams tokius naujus daiktus kaip sofą, vaikų lovą, viryklę, šaldytuvą, stalą, skalbimo mašiną, vonią, šviestuvus, drabužių spintą ir daugelį kitų dalykų, be kurių neįsivaizduojame patogaus gyvenimo jaukiuose namuose.
Ugnis nepasigailėjo nei dokumentų, nei sūnaus sintezatoriaus
Anot namų netekusios moters, didžiausias šokas po išgyvento gaisro ištinka, kai suvoki, kad nebeturi ničnieko, net paprasčiausių buities dalykų.
„Jausmas, tarytum tavo rankos būtų surištos – jokių drabužių, buities priemonių, dokumentų. Atrodytų, štai kieme stovi liepsnų nepaliestas automobilis, tačiau staiga suvoki, kad jo rakteliai, vairuotojo pažymėjimas sudegė kartu su namais. Tokiais momentais iš tiesų apima neviltis. Dalykai, kuriuos paprastai laikai savaime suprantamais ar smulkmenomis, buitiniai poreikiai, kurių nesureikšmindavai, staiga virsta rimtomis problemomis. Iš tiesų, priešingai nei galbūt daugelis mano, liepsnoms pasiglemžus namus, pirmiausiai esi priverstas galvoti ne apie brangiausius daiktus – buitinę ar kompiuterinę techniką, bet apie būtiniausius. Esame labai dėkingi savo draugams ir artimiesiems, kurie iš pat pradžių ištiesė pagalbos ranką ir padėjo susidoroti su šiais pirminiais sunkumais“, – išgyvenimais dalijasi L. Ramanauskė.
Dviejų vaikų mamos teigimu, sunkumai niekur nedingsta ir po nelaimės praėjus daugiau laiko.
„Prisimeni vis naujus dalykus, kurių netekai. Skaudu pelenais virtusiuose namuose po truputį rasti vis daugiau ankstesnį gyvenimą primenančių daiktų, deja – beveik nei vieno per gaisrą neapdegusio ir likusio sveiko. Radome ir išsilydžiusį fotoaparatą, kuriuo užfiksuota daug mūsų šeimos laimės akimirkų, ir daugelį kitų mums brangių daiktų. Sūnus muzikos mokykloje jau trejus metus groja klavišiniais, o štai per gaisrą netekome jo sintezatoriaus. Tokie dalykai tikrai paveikia emociškai“, – karčias patirtis prisimena L. Ramanauskė.
Patirtus išgyvenimus sunkiausia pamiršti jauniausiems šeimos nariams
Moteris pasakoja, kad nelaimė ir patirti išgyvenimai ypač stipriai paveikė mažuosius Ramanauskus.
„Po gaisro vaikai baiminasi ugnies net ir, atrodytų, visai nepavojingose situacijose. Tarkime, šaltosios ugnelės ar šventėse populiarūs į dangų kylantys žibintai dukrai ir sūnui sukelia nerimą, šalia jų jie jaučiasi nepatogiai. Nors vaikai lemtingąją naktį iš karto buvo išvežti iš namų į miestą ir pleškančių namų nematė, tačiau turbūt ir tos akimirkos, kol gelbėjomės iš dūmuose paskendusių kambarių, jiems giliai įsirėžė į pasąmonę. Turbūt reikia daugiau laiko, kad tokie išgyvenimai pasimirštų“, – sako L. Ramanauskė.
Oficiali Ramanauskų šeimą be namų palikusio gaisro priežastis – ta pati, dėl kurios statistiškai užsiliepsnoja daugiausiai pastatų. Tai netvarkinga elektros instaliacija. Vis tik šeima įtaria, kad gaisras galėjo kilti dėl sugedusios skalbimo mašinos, nors tai dabar jau ne taip ir svarbu – Ramanauskams namus tenka kurti iš naujo.
Užsukti į tinklalapį polaiko.ergo.lt ir padėti tai padaryti gyventojai dar gali gruodžio mėnesį paprasčiausiai nemokamai užsiregistruodami ir parinkdami daiktus, kuriuos draudikai nupirks nelaimės ištiktai šeimai.