Į Lietuvos mokslo ir studijų informacijos sistemos (LieMSIS) kūrimą per krūvą metų investuota 51 mln. litų, bet ji iki šiol tinkamai neveikia. Valstybės kontrolė teigia, kad milijonai išleisti neefektyviai. Negana to, kilo įtarimų dėl galimo turto iššvaistymo ir piktnaudžiavimo, todėl audito tyrimo dokumentai perduoti Generalinei prokuratūrai.
Pinigai už nieką
LieMSIS turėjo sujungti visų šalies mokslo ir studijų institucijų ir jų veiklą koordinuojančių įstaigų informacijos sistemas į bendrą sistemą. Ją įdiegus, būtų efektyviau valdomi mokslo institucijų finansiniai srautai, žmogiškieji ištekliai, atlyginimų mokėjimas, studijų administravimas.
LieMSIS Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) pavedė įdiegti Kauno technologijos universitetui (KTU). 2001 m. planuota ją sukurti už 8,2 mln. litų. Tačiau konkursą laimėjusi JAV bendrovė „NobleStar„ pateikdavo vis didesnes sąskaitas, nors darbo rezultatų nebuvo matyti. Galų gale amerikiečiai sistemos diegimo darbus apskritai sustabdė.
Valstybės auditoriai dar 2007 m. nustatė, kad informacinių sistemų integravimą ir pertvarkymą vykdęs KTU neužtikrino, kad sistemą diegusi įmonė laiku ir planuota apimtimi įvykdytų visus sutartyse numatytus įsipareigojimus.
Tačiau nuo 2007 m. ŠMM palaimino naują penkerių metų trukmės informacinės sistemos kūrimo programą ir vėl skyrė dešimtis milijonų, iš kurių 5 mln. sudarė ES struktūrinių fondų lėšos. Darbus toliau tęsė Suomijos kompanija.
Milijonai virto 3 litais
Iki 2009 m. pabaigos sistemai LieMSIS kurti panaudota beveik 51,27 mln. litų valstybės biudžeto ir ES lėšų, o ji tinkamai neveikia. Jau aišku, kad ir neveiks. Mat vietoj 2001 m. planuotų daugiau nei 100 mokslo ir studijų institucijų ji sujungs tik 25, o realiai sistema naudojosi, šių metų rugpjūčio mėn. Valstybės kontrolės duomenims, tik 4.
Kad informacinės sistemos posistemės būtų įdiegtos į 25 to pageidaujančias institucijas, papildomai reikės dar 5 mln. litų, o už 1,06 mln. litų ministerijoje bus kuriamas studentų registras.
Tačiau kažkas gal dar naudojasi virtuvės ir valgomojo baldų komplektais, vandens valymo sistemomis, kurias KTU įsigijo 2004 m. už 14 tūkst. litų iš LieMSIS kūrimui skirtų lėšų. Anot Valstybės kontrolės, šie pinigai panaudoti ne pagal paskirtį.
Auditoriai nustatė, kad panaudojus daugiau nei 51 mln. litų sukurtas LieMSIS sistemas KTU ilgalaikio nematerialiojo turto apskaitoje įregistravo simboline verte – 3 litais.
Tik vykdydamas Valstybės kontrolės rekomendacijas KTU šių metų spalį sudarė komisiją, kuri nustatė sukurtos programinės įrangos tikrąją vertę – 14,45 mln. litų.
Ministerija nekontroliavo
Pasak Valstybės kontrolės, LieMSIS diegimo darbai buvo tęsiami neatlikus išlaidų ir naudos analizės ir neturint tolesnės šios sistemos diegimo koncepcijos, o ŠMM neskyrė reikiamo dėmesio lėšų naudojimui prižiūrėti ir pasiektiems rezultatams įvertinti.
Pavyzdžiui, šiemet ŠMM sudaryta programos vykdymo taryba iš esmės pritarė jos vykdymo ataskaitoms, nors KTU jas pateikė tik el. paštu, nenurodydama nei išlaidų sumų, nei jas pateisinančių dokumentų, nei darbų priėmimo aktų.
Auditorius stebina, kad bendrovei „NobleStar“ nutraukus vykdytus informacijos sistemos kūrimo darbus, nebuvo pareikalauta sumokėti delspinigius ir kompensuoti nuostolius, o pakeitimai sutartyse buvo padaryti nesilaikant Viešųjų pirkimų įstatymo.
Pasak Valstybės kontrolės Informacinių sistemų ir infrastruktūros audito departamento direktoriaus Dainiaus Jakimavičiaus, akivaizdu, kad pinigai panaudoti neefektyviai, nes rezultatas, palyginti su investuotais milijonais, labai menkas.
„Mes turime pagrindo atkreipti teisėsaugos institucijų dėmesį, kad kažkas negerai, jei darbų užsakovas nevykdo sutarties priežiūros, už neatliktus darbus nereikalauja delspinigių, baudų, nesistengia susigrąžinti jau sumokėtų pinigų. Atrodo, tarsi tie 50 milijonų būtų niekieno. Ar tai aplaidumas, ar nusikaltimas, manau, išsiaiškins prokurorai„, – „Respublikai“ sakė D.Jakimavičius.