Mirus poetui Sigitui Gedai, Lietuvos apeliacinis teismas panaikino jam paskelbtą nuosprendį dėl dukters Uršulės sužalojimo ir baudžiamąjį procesą nutraukė.
Teismo nutartis paskelbta trečiadienį, kelias dienas prieš tai buvo išklausytos proceso dalyvių nuomonės dėl bylos likimo.
Nuteistojo gynėjas ir prokuroras prašė pirmosios instancijos teismo nuosprendį panaikinti ir baudžiamąją bylą nutraukti.
Pasak teismo, Baudžiamojo proceso kodekso 3 str. 1 d. 7 p. nurodyta, kad baudžiamasis procesas negali būti pradėtas, o pradėtas turi būti nutrauktas mirusiajam, išskyrus tuos atvejus, kai byla reikalinga mirusiajam reabilituoti arba kitų asmenų bylai atnaujinti dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių.
Prašymai reabilituoti mirusįjį ar atnaujinti kitų asmenų bylą dėl naujai paaiškėjusių aplinkybių šioje byloje nėra pareikšti. Todėl baudžiamasis procesas nutrauktinas.
Poetas S.Geda mirė gruodžio 12 dieną savo namuose Vilniuje. Dieną prieš tai Apeliacinis teismas posėdyje įpareigojo išsitirti sveikatą, o jo skundas dėl nuosprendžio byloje, kurioje jis pripažintas kaltu dėl dukters sužalojimo, toliau turėjo būti nagrinėjamas kitais metais.
Teismo nuomone, byloje esantys daugiau nei dviejų metų senumo duomenys apie S.Gedos sveikatos būklę gali būti pasenę, todėl teismas širdies ir kitomis ligomis sergantį poetą įpareigojo pasitikrinti sveikatą, nes tai gali turėti įtakos teismo sprendimui.
Vilniau apygardos teismo sprendimą, kuriuo S.Gedai skirta treji metai nelaisvės atvirojoje kolonijoje Pravieniškėse, Lietuvos apeliaciniam teismui skundė ir pats poetas, ir nuo jo nukentėjusi duktė.
Pernai spalį Vilniaus apygardos teismas savo nuosprendį paskelbė atsižvelgdamas į tai, kad lengvinančių aplinkybių nėra, o sunkinanti yra ta, jog darydamas nusikaltimą S.Geda buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Teismas taip pat atkreipė dėmesį į sudėtingą kaltinamojo sveikatos būklę bei tai, jog poetas administracine tvarka nebuvo baustas ir yra charakterizuojamas teigiamai.
Bylai pasiekus Apeliacinį teismą, nukentėjusioji U.Gedaitė pareiškė, kad ji atleido savo tėvui ir jokių pretenzijų jam nereiškia. Ji, apibūdindama savo tėvo charakterio savybes, prašo atsižvelgti į labai sunkią jo sveikatos būklę ir sušvelninti paskirtą bausmę.
Daugybės literatūros premijų laureatas, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4-ojo laipsnio ordino kavalierius, poetas, kritikas, dramaturgas, vertėjas, eseistas S.Geda buvo nuteistas už 27 metų dukters Uršulės sunkų sužalojimą peiliu jų abiejų namuose beveik prieš dvejus metus - 2007-ųjų sausio 19-osios vakarą.
Pagal nuosprendį S.Geda turėjęs būtų apsigyventi atvirojoje kolonijoje, kurioje nuteistieji laikomi be apsaugos, tačiau yra prižiūrimi, o jei yra būsto sąlygos, gali gyventi šalia atviros kolonijos su savo šeimomis. Kolonijos gyventojai turi pakankamai laisvės pasimatyti su artimaisiais, gauti siuntinius, skambinti telefonu, išvykti už kolonijos ribų gydymosi, darbo ar mokymosi tikslais, vykti namo atostogų ir pan.
Prokurorų teigimu, nusikaltimas, už kurį nuteistas S.Geda, priskiriamas prie labai sunkių.
Bylos duomenimis, neblaivus poetas dukrą tampė už plaukų, kumščiais sudavė į galvą, dūrė du kartus peiliu į nugarą, padarydamas durtines pjautines žaizdas nugaros dešinėje. Viena žaizdų buvo kiauryminė, dėl jos susikaupė kraujas ir oras dešinės pleuros ertmėje. Toks sužalojimas vertinamas kaip sunkus sveikatos sutrikdymas.
Už sunkų savo vaiko sveikatos sutrikdymą jam grėsė laisvės atėmimas nuo 2 iki 12 metų. Šiuo nusikaltimu įtariamam asmeniui nenumatyta galimybė išvengti teismo susitaikius su nukentėjusiuoju.