REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mirtininkai: kartus bičių medus (VI)

1958 metų sausio tryliktąją tuometinio Pagėgių rajono milicijos skyrius gavo pranešimą, jog išplėštos Žagmantų kaimo gyventojo Algio Lukošiaus bitės.

Stepas Petreikis – milicininkas: “...Bičių avilį buvo išplėšęs vienas vagis, kadangi matėsi tik vieno žmogaus pėdos. To žmogaus buvo nueita prie Juknienės trobos ir rasta per išimtą galinį trobos langą įmesta korių gabaliukų. Ties trobos langu pėdų buvo daug, jos buvo užmindžiotos. Toliau nuo trobos už tvorelės per mišką ėjo dviejų žmonių pėdos – vienos pėdos buvo mažesnės, kitos didesnės.

Pėdos buvo giliai įmintos į sniegą, nes tuomet sniego buvo daug, beveik iki kelių. Aš paleidau savo tarnybinį šunį sekti nuo išplėšto trobos lango pėdomis./.../ Matėsi, kad tos dviejų žmonių pėdos buvo šviežios, t.y., iš nakties paliktos sniege, kaip ir pėdos prie išplėšto Lukošiaus bičių avilio. Jei pėdos būtų buvę senos, šuo nebūtų užuodęs nuėjusių žmonių, kurie paliko tas pėdas, kvapo.

Ėjau tomis pėdomis gal kilometrą kol pavargau ir sustabdžiau šunį. Maniau, kad vagies, išplėšusio bičių avilį, buvo padarytas nedidelis nuostolis ir maniau, kad nebus iškelta byla dėl tokios menkos vagystės, todėl pavargęs sustabdžiau šunį ir grįžau atgal.”

REKLAMA
REKLAMA

Kambariuose - koriai su bitėmis, negyvos vištos

Agrifina Lukošienė: “...Ties durimis buvo prisnigta daug sniego, matėsi, kad Juknienė per duris seniai nevaikščiojo, langas buvo užšalęs. Aš pagalvojau, kad Juknienė gal serga, o gal jau negyva, kad jos nesimato, nekūrenama troba, o langas išplėštas. Su keletu kaimynų įėjom į vidų. Troba buvo apiplėšta, daiktai išnešti, kambariuose mėtėsi koriai su bitėmis.”

REKLAMA

Genė Jakienė: “...Po trobą vaikščiojo keturios gyvos vištos ir matėsi gulint keletas negyvų vištų įvairiose trobos vietose. Nusprendėme, kad Juknienė yra apiplėšta, išvežti jos drabužiai, o ji pati užmušta. Tačiau, kadangi nesimatė troboje lavono, tai manėme, kad Juknienės lavonas buvo įmestas į Jūros upę. Kažkas pranešė milicijai.”

Atvykęs apylinkės įgaliotinis liepė kaimynei Agrifinai Lukošienei tas likusias vištas pasiimti.

Marija Jurkauskienė: “...Po dviejų dienų, kai susapnavau Juknienę, pasikviečiau kaimo gyventojų ir nuėjau su kitais žmonėmis į Juknienės trobą ir radome negyvenamam trobos gale Juknienės lavoną užverstą plytomis ir šienu. Juknienės kojos buvo apautos tik kojinėm be batų ir buvo apsivilkusi kailinukais.”

REKLAMA
REKLAMA

Pinigai užantyje

Penkiasdešimt šešerių Agota Juknienė, kaimynų dar kažkodėl vadinta “Pautmare”, gyveno iš to, ką užsidirbdavo eidama per žmones. Visus drabužius siūdavosi pati iš gaunamos už darbą medžiagos. Buvo taupi. Jos sodybą iš trijų pusių supo miškas o iš vakarų – pieva ir laukas. Už maždaug keturių šimtų metrų nuo trobos tekėjo Jūros upė. Iki artimiausios – Algio Lukošiaus – sodybos buvo trys šimtai metrų.

Prieš pat Naujuosius Juknienė Kaliningrado srities gyventojui Pranui Papieviui pardavė vežimą šieno.

Pranas Papievis: “Pirkau vežimą šieno už 175 rublius ir daviau du kepaliukus duonos. Daviau rankpinigių 50 rublių viename banknote. Po savaitės atidaviau likusius pinigus – 100 rublių krūvoj ir dar 25 rublius – ir išsivežiau šieną.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Morta Kučinskaitė: “Prieš Kalėdas mama nusiuntė mane į Žagmantų kaimą pas Juknienę nunešti jai produktų – dovanų prieš šventes. Nunešiau pyrago ir mėsos. Ji man sakė, kad pardavė šieną ir turi pinigų. Juknienė sakė, kad blogai mato ir paprašė manęs, kad suskaičiuočiau pinigus. Ji išsitraukė iš užančio nosinuką, kuriame buvo suvyniotas pluoštas pinigų ir padavė man. Aš suskaičiavau pinigus – pinigų buvo 513 rublių su kapeikomis. Popierinius pinigus Juknienė susivyniojo vėl į tą patį nosinuką ir vėl įsidėjo į užantį.” Savo dalį pragerdavo

Bronius Sadauskas buvo gimęs 1938 metais Tauragės rajono Tencių kaime. Devynerių sulaukęs, atėjo į pradinės mokyklos pirmąją klasę. Tačiau tesugebėjo baigti vos dvi klases. Įsidarbino paruošose. O 1957 metų sausio mėnesį Pagėgių rajono liaudies teismas už trijų dalių filmo “Aukštieji kalneliai” vagystę iš Žukų kaimo kultūros namų nuteisė Bronių laisvės atėmimu vieneriems metams. Iš kalėjimo vyrukas grįžo rugsėjo dvidešimt penktąją.

REKLAMA

Anė Sadauskaitė – motina: “...Sūnus niekur nedirbo, dažnai išgerdavo. Nepareidavo naktimis. Vogdavo tokius mažus daiktus. Išlupo iš senų griuvėsių plytų ir gavo 40 rublių. Kirto kaimynui malkas ir gavo pinigų. Galėjo turėti apie 200 rublių. O naminės degtinės butelis kainavo 20 – 25 rubliai... Dirbdavau kolūkyje – aš melžiau karves ir jis išmoko melžti ir man padėdavo... Grįžęs iš kalėjimo pradžioj buvo geras, o paskui susidėjo su blogais draugais...”

Bronius Sadauskas: “...Naujų metų išvakarėse pardaviau 40 plytų, gavau 40 rublių ir dar pardaviau už 20 rublių lentų. Gavęs pinigus, gruodžio trisdešimtą nuėjau pas Laukaitį, ten išgėrėm puslitrį. Nuėjau pas Žagmantus, užėjau pas Toleikį, ten negavęs, nuėjau pas Lukošių. Su Lukošium nuėjom pas Stoškienę, ten negavę, nuėjom į Tauragės rajono Lapynų kaimą pas Jurkšaitį. Ten gėrėm per visą naktį iki ryto.”

REKLAMA

Algis Jurkšaitis: “Atėjo jie apie vidurnaktį. Sadauskas buvo labai girtas, Lukošius – negėręs. Prašė vietoje išgerti degtinės. Išgėrus pusę litro, Sadauskui pasidarė bloga, jis nuvirto, nėjo namo ir nakvojo pas mane namuose. Išėjo jau išaušus, pasiėmę puslitrį naminės degtinės.”

Agrifina Lukošienė: “...Vyras kartais turėdavo pinigo, nes parduodavom avį, o pinigus pasidalindavom pusiau. Jam pragerti, o mano dalis likdavo vaikams. Sausio mėnesį ir prieš Naujus metus pardavėm šieno.”

Bronius Sadauskas: “...Paryčiu parėjom su Lukošium pas jį į namus. Aš nuėjau dar ieškoti degtinės, pakelyje sutikau Šatkauską.”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Broniaus Sadausko vienmetis Jonas Šatkauskas apylinkėse taip pat buvo gana gerai žinomas kaip mėgėjas išgerti. Tą gruodžio trisdešimt pirmąją Aušgirių mokykloje vyko šventė vaikams. Šatkauskas atnešė dovaną ir jau grįžinėjo namo.

Jonas Šatkauskas: “Nunešiau į mokyklą vaikams dovanas. Grįždamas namo, nusipirkau litrą degtinės. Pakely sutikau apygirtį Sadauską – jis paklausė, ar turiu šautuvą. Pardaviau už 150 rublių. Jis turėjo pinigų tris po 50 rublių. Dar turėjo saują kokią penkiasdešimt rublių. Aš jam daviau parako vienam šoviniui ir šautuvo dokumentus. Paskui nuėjau pas Valterį kirptis.”

Zofija Valterienė: “...Atėjo Šatkauskas ir Sadauskas, prašė nukirpti plaukus. Pardaviau vieną litrą degtinės Šatkauskui. Bekerpant jis išgėrė pusę litro.”

REKLAMA

Feliksas Paškauskas – kaimynas: “...Gruodžio trisdešimt pirmą buvau pas Valterius. Atėjo Sadauskas su šautuvu ir Šatkauskas. Visi išgėrėm. Sadauskas sakė turįs pinigų penkis – septynis šimtus rublių. Aš mačiau tik dešimt rublių, bet pastebėjau, kad pinigų yra ir daugiau.”

Vėliau Bronius Sadauskas taip aiškins tardytojui, iš kur gavęs pinigų šautuvui: “Gruodžio mėnesį su Naujoku pavogėm bačką žibalo – apie keturis šimtus litrų. Vėliau tą žibalą Naujokas pardavė. Iš jo po savaitės gavau 175 rublius (po vieną banknotą 100, 50 ir 25 rublių)...” Tolesni įvykiai patvirtins, jog toks aiškinimas – visiška netiesa.

REKLAMA

Keistas naujametinis vakaras

O gruodžio trisdešimt pirmosios vakare toje pačioje mokykloje buvo surengtas naujametis tėvų balius. Pakeliui į šventę ginkluotą neblaivų Sadauską sutiko kaimynas Petras Urbonas. Eidamas pro jo namus, Sadauskas vieną kartą iššovė į orą.

Jonas Šatkauskas: “Grįžtant ėjom į šokius. Pas mus namuose jis paliko šautuvą ir prašė paskolinti lietpaltį. Pakeliui į šokius išgėrėm ir nuėjom. Ten pasimetėm, namo aš grįžau vienas.”

Kazimieras Šatkauskas – Jono Šatkausko tėvas: “Senų metų vakarą atėjo Sadauskas, nuo jo pirkau kepurę, sumokėjau dvidešimt rublių. Paskui paliko pas mus šautuvą, o pats su mano sūnumi nuėjo į šokius. Vėliau atnešė ploščių ir mes jam atidavėm šautuvą...”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Algis Lukošius: “Naujųjų metų naktį atėjo Sadauskas ir prašė degtinės. Nurodžiau kur eiti ir jis nuėjo. Paskui grįžo ir paprašė su juo eiti ieškoti degtinės. Nuėjom pas Šimkienę. Ten Sadauskas paėmė du puslitrius. Vieną išgėrėm. Aš paklausiau, iš kur jis ima pinigų. Jis pasakė, kad kombinuoja, turi keturis šautuvus ir juos parduoda. Paskui jis nuvirto/.../ Sadauskas sakė kalėjimo nebijąs, gavęs gerus branavikus. Paskui parvedžiau į namus.”

Nuo šios vietos istorija suskyla tarytum į dvi dalis. Jono Šatkausko, Algio Lukošiaus ir kitos pavardės tragiškame pasakojime dar atsiras. Vėliau. Ir visai ne liudytojų sąraše. O kol kas - pirmoji, kaip paaiškės, klaidinga, versija, kuria, tačiau, patikėjo Klaipėdos miesto prokuratūros vyr. tardytojas Sucharevas.

REKLAMA

Kraujo ant kirvio nepastebėta

Kaip prisimename, sausio penkioliktąją savo name rasta negyva Agota Juknienė. Tą pačią dieną iškelta baudžiamoji byla. O išvakarėse už dviračio vagystę suimtas Bronius Sadauskas, gyvenęs už penkių kilometrų nuo nužudytosios – Lindikų kaime.

Sausio vienuoliktosios vakare Žukų kultūros namuose vyko šokiai. Nešinas šautuvu, ten atsirado girtas Sadauskas ir pradėjo ginklu švaistytis po salę. Juozas Naujokas paliepė jam šautuvą paslėpti.

Benius Kasiulis: “...Mes su Petru Šukaičiu ir Feliksu Paškausku važiavom iš šokių Žukų kultūros namuose ir pakeliui užėjom pas Naujoką išgerti. Pastatėm dviračius lauke ir įėjom į kambarį. Po kiek laiko Naujoko žmona pasakė, kad Sadauskas nuvažiavo mano dviračiu. Mes nuvykom pas Sadauską į jo namus, bet Sadauskas neįsileido.”

REKLAMA

Sausio šešioliktąją buvo atlikta krata Anės Sadauskaitės namuose. Randama įvairių laiškų, nuotraukų ir kirvis... Broniaus Sadausko motina į tardytojo klausimą kieno šis kirvis, atsako: “Nieko nežinau. Ne mano.” Tuo tarpu, sausio septynioliktosios vakare tardomas pats Bronius Sadauskas paaiškina, esą, kirvis brolio Vlado. Tuo kirviu brolis dirbęs, buvęs nusimušęs pirštą ir kraujo lašas patekęs ant koto...

Vladas Sadauskas: „Pas mus rado kirvį. Kraujo ant kirvio nemačiau...”

Nužudymo byla sugrąžinta papildymui

Deja, kraujo tyrimas nebuvo atliktas ir nenustatyta netgi jo grupė. O tardymo mašina sukosi toliau. 1958 metų vasario ketvirtąją dviračio vagystės ir Agotos Juknienės nužudymo baudžiamosios bylos sujungtos. Ir liudytojai, kaip vienas, pradeda prisiminti jiems, esą, pasakytus Broniaus Sadausko žodžius, jog A. Juknienę nužudęs Algis Lukošius. Pagaliau, kaltinamoji išvada tai patvirtino neginčijamai.

REKLAMA
REKLAMA

Iš kaltinamosios išvados: “A. Lukošius 1957 metų gruodžio trisdešimtos dienos vėlų vakarą savo namuose girtaudamas ir žinodamas, kad netoli nuo jo gyvenanti Agota Juknienė turi už parduotą šieną gautų pinigų, pasiūlė sugėrovui B. Sadauskui, anksčiau teistam už grobimą ir tik neseniai paleistam, nueiti pas Juknienę pinigų. /.../ B. Sadauskas prisipažįsta visiškai kaltu ir tvirtina, kad A. Juknienę nužudęs A. Lukošius. A. Lukošius, patrauktas kaltinamuoju, kaltu neprisipažįsta, teigia nieko nežinąs. Tačiau jo kaltė visiškai įrodyta.”

Iš Broniaus Sadausko apklausos: “Atėjau pas Lukošių, daviau jam dvidešimt rublių ir abu išgėrėm 0,75 l naminės. Tada pasiėmėm tašę, du butelius ir išėjom pasiskolinti iš Juknienės penkiasdešimt rublių.

Juknienė miegojo. Lukošius liepė man palaukti prie durų, o jis įlipo pro stogą. Tada įleido mane. Buvo tamsu, tai aš stovėjau ir deginau degtukus.

Juknienė atsibudo, paklausė, kas tokie, ko reikia. Aš pasakiau, jog noriu pasiskolinti pinigų. Juknienė atsakė, kad pinigų neturi. Tada Lukošius sudavė jai tris kartus per veidą. Juknienė iš užančio išėmė pinigus ir atidavė Lukošiui. Paskui Lukošius, paėmęs kirvį, sudavė Juknienei per galvą, nuo ko ji krito ant žemės.

Po to iškasėm duobę kitam namo gale, aš paėmiau už kojų, Lukošius už pažastų ir užkasėm užmesdami plytų gabalais, šienu bei visokiais žagarais. Vėliau Lukošius sugalvojo paimti jos daiktų. Nuėjo link miškelio. Lukošius liepė palaukti miškely su maišu o jis nunešė žentui pagrobtus daiktus.”

REKLAMA

Iš kaltinamosios išvados: “...Tą pačia naktį Lukošius pavogtus daiktus paslėpė o iš pavogtų Juknienės pinigų davė Sadauskui 165 rublius, iš kurių 150 Sadauskas gruodžio trisdešimt pirmąja sumokėjo už šautuvą. Siekdami nuslėpti pėdsakus, tą pačią naktį /.../ nuėjo į Lapynų kaimą Tauragės rajone pas Jurkšaitį, ten gėrė ir liko nakvoti – esą, nužudymo metu jie buvę kitoje vietoje.

Gruodžio trisdešimt pirmosios naktį Lukošius paėmė iš Sadausko darbinius batus, kuriais šis buvo apsiavęs, ir atidavė jam padėvėtus guminius kaliošus, kad šuo vėliau negalėtų suuosti pėdsakų.

/.../ Sausio dvyliktos dienos naktį Lukošius išdraskė savo bičių avilį, nunešė jį į Juknienės namą, o paskui per kolūkiečius pranešė milicijai apie jo bičių tariamą vagystę.”

Kaltinamojoje išvadoje, kurią pasirašė Klaipėdos miesto prokuratūros vyr. tardytojas Sucharevas, be kita ko, buvo teigta, kad A. Lukošius savo parodymais nori apjuodinti B. Sadauską ir visą kaltę suversti jam. B. Sadauskas, tardytojo žodžiais, visą laiką davė vienodus, nuoseklius parodymus, tuo tarpu A. Lukošius blaškosi, painiojasi.

Algis Lukošius: “Mane tardymo metu mušė ir liepė prisipažinti. Todėl prisipažinau, kad nemuštų... Pats save apkalbėjau. Tardomas aš prisipažinau, kad dalyvavau Juknienės nužudyme todėl, kad su manimi vienoje kameroje Pagėgių daboklėj sėdėjęs kalinys įkalbėjo man prisipažinti kad nemuštų. Aš, nors ir nebuvęs su Sadausku Juknienės troboje, per tardymą, bijodamas kad nemuštų, pasakiau, kad buvau ir mačiau kaip Sadauskas mušė Juknienę, padėjau užkasti jos lavoną. Tikrumoje aš nieko nemačiau...Tas prisipažinimas neatitinka nei bylos aplinkybių, nei Sadausko parodymų iš esmės. Sadauskas mane nekaltai įskundė. Juknienės nužudymo naktį aš su juo nebuvau, apie nužudymą nieko nežinau, esu visai nekaltas.”

REKLAMA

Tačiau šie A. Lukošiaus žodžiai tardytojų nesujaudino. Byla iškeliavo į teismą. 1958 metų liepos dešimtąją Klaipėdoje prasidėjo LTSR Aukščiausiojo teismo baudžiamųjų bylų kolegijos išvažiuojamasis posėdis, kuriam pirmininkavo teisėjas Leonas Miežėnas. Valstybės kaltinimą palaikęs prokuroras Dubauskas siūlė abiem kaltinamiesiems skirti po dvidešimt metų laisvės atėmimą. Tuo tarpu, A. Lukošiaus advokatės Jegelavičienės nuomone, jos ginamasis turėjo būti išteisintas arba byla perduotina prokuratūrai tardymui papildyti.

Kolegijos žodis buvo tvirtas: “...Darytina išvada, kad nepagrįsta Sadausko versija, jog /.../ Lukošius pasakęs eiti pas Stoškienę gerti degtinės, kad paslėpti nusikaltimą. Neatitinka Sadausko parodymai ir laiko atžvilgiu. Iš Toleikio jie su Lukošium išėjo po aštuntos valandos vakaro, pas Jurkšaitį atėjo dvyliktą valandą nakties. Sadauskas parodė, kad jie ne mažiau dviejų valandų gėrė pas Lukošių, vieną valandą plėšė Juknienę, apie vieną valandą Sadauskas laukęs Lukošiaus, kai šis beveik keturis kilometrus nešęs daiktus dukrai. Vaikščiota tamsią žemos naktį, kelionė turėjo trukti ne mažiau vienos valandos Tokiu būdu viskam reikėjo ne mažiau šešių valandų. O susidaro keturios. Sadauskas teigia, kad Juknienės namuose jis išdegino visą dėžutę degtukų. Tačiau įvykio vietoje jokių degtukų nuodėgulių nerasta. Todėl Sadauskas, uždegęs degtuką, negalėjo matyti, kaip Lukošius užmušė Juknienę.

REKLAMA

Juknienė ir anksčiau skundėsi, jog Sadauskas ją keletą kartų buvo apvogęs. Tardymas netikrino kraujo ant kirvio. Taip pat reikia surasti asmenį, kuris kartu su Lukošium sėdėjo Pagėgių areštinėje.”

Baudžiamąją bylą kolegija grąžino tardymui papildyti.

Iš pavogtų suknelių siuvo rūbus vaikams

Kaip prisimename, A. Juknienė gyveno tuometiniame Pagėgių rajone, todėl tardymą jos nužudymo byloje atliko Pagėgių ir Klaipėdos prokurorai.

Rugpjūčio vienuoliktą dieną šią baudžiamąją bylą LTSR prokuroro pavedimu savo žinion perėmė Lazdijų rajono prokuratūros tardytojas Barniškis. Prieš tai abiejų kaltinamųjų – B. Sadausko ir A. Lukošiaus – suėmimas pratęstas iki rugpjūčio trisdešimtosios.

B. Sadauskas dar kurį laiką įnirtingai tvirtino, esą, A. Juknienę tikrai nužudęs Lukošius. Tačiau, suvokęs, kad pastarojo kaltę įrodyti tampa vis sunkiau, iškėlė naują versiją. Apklausiamas rugsėjo septintąją, viską pradėjo versti Jonui Šatkauskui. Atseit, šis nužudęs Juknienę, apiplėšęs, o jis, Sadauskas, tik padėjęs paslėpti lavoną bei pavogti kai kuriuos daiktus. Kad neišduotų, Šatkauskas davęs jam savo šautuvą.

Ir ši B. Sadausko versija netrukus subliuško. A. Juknienė buvo nužudyta tarp dešimtos ir vienuoliktos valandos ryto. Tuo tarpu, išaiškėjo, jog J. Šatkauskas tą gruodžio trisdešimt pirmąją iki pat vidurdienio niekur toliau namų bei mokyklos nebuvo nuėjęs. O iki Juknienės namų – daugiau nei keturi kilometrai. Be to, B. Sadauskas teigė, jog pinigus iš Juknienės paėmęs Šatkauskas. Bet kaimynams pats Sadauskas gyrėsi turįs 500 rublių ir tuos pinigus rodė. Anksčiau jis teturėjo vos apie šešiasdešimt rublių, bet su A. Lukošium pragėrė. Todėl savų pinigų tiek daug turėti negalėjo.

REKLAMA

Rugsėjo septintąją į laisvę išleistas A. Lukošius, nekaltai išbuvęs suėmime daugiau kaip septynis mėnesius.

Pamažu ėmė aiškėti ir kitos, tikrosios, žiauraus nusikaltimo aplinkybės.

Iš nuosprendžio: “Žinodamas, kad Juknienė gyvena viena ir turi už parduotą šieną pinigų, 1957 metų gruodžio trisdešimt pirmą dieną, po nakties girtavimo B. Sadauskas įsibrovė į Juknienės namus ir trimis kirvio smūgiais nužudė Juknienę bei atėmė iš jos apie penkis šimtus rublių. Lavoną pertempė į negyvenamą namo dalį, apkasė po šienu ir apmetė įvairiomis šiukšlėmis. Kirvį paslėpė po šienu.

Naktį iš sausio vienuoliktos į dvyliktą, susitaręs su Šatkausku, Sadauskas pavogė likusius pas Juknienę daiktus, kuriuos už septyniasdešimt rublių pardavė Laugalienei. Sadauskas tą naktį pavogė Lukošių medų. Laugalienė, žinodama, kad daiktai vogti, juos nupirko.”

Povilas Laugalys: “Naktį iš sausio vienuoliktos į dvyliktą atėjo Sadauskas su Šatkausku, atvedė dviratį ir užstatė jį degtinei. Gėrė, paskui mane pakėlė. Rytą išėjau, juos palikau geriant. Degtinės prašė į skolą.“

Jonas Šatkauskas: “...Po kelių dienų atėjo Sadauskas su dviračiu – sakė, kad brolio. Labai norėjo išgerti. Nuėjom pas Laugalius. Ten prisigėrėm. Paskui grįžom namo. Pavakare Sadauskas atnešė maišą ir mes nuėjom per mišką prie Juknienės trobos. Susitarėm dar pavogti medaus iš A. Lukošiaus bičių avilio. Nepriėję Juknienės trobos, ant vieškelio Krokiškės – Žagmantai persiskyrėm. Aš su maišu nuėjau per mišką prie Juknienės trobos, o Sadauskas – prie Lukošiaus avilių. Išlupęs Juknienės šiaurinį langą su rėmu ir įlindęs per langą į trobą, aš pavogiau iš Juknienės trobos įvairių daiktų.

REKLAMA

Sadauskas atėjo su koriais ir, įlindęs pro išluptą langą į trobą, paėmė Juknienės pintinę, sudėjo korius su medumi, paėmė Juknienės ratelį siūlams verpti ir špižinį puodą..Paprašė padėti nunešti jo skudurus pas Laugalius. Ten derėjosi dėl kainos. Gavę pinigų, gėrėm.”

Janina Laugalienė: “...Sadauskas paprašė maišo. Vakare atnešė drabužius, už kuriuos paprašė septyniasdešimt rublių. Daviau pinigus ir turėjau pusę litro degtinės...”

Povilas Laugalys: “Kitą naktį atėjau, radau juos begeriančius ir su daiktais. Kada liepiau neštis daiktus atgal, tai pasakė, kad nereikia bijoti, nes “Pautmarės” nėra gal jau dvi savaitės. Ryte radau medaus, ratelį, krepšį ir puodą. Ryte pasiėmė dviratį, išvažiavo. Ratelis buvo išardytas. Sadauskas sakė, kad “Pautmarė” po ledu ir tą Šatkauskas patvirtino. Aš sakiau, kad daiktų neimtų, tačiau žmona manęs nepaklausė. Iš suknelių siuvo vaikams rūbus Balaišytė.”

Pasigėręs Sadauskas čia pat, Laugalių trobos virtuvėje, ant suolo užmigo. O Šatkauskas, įsinešęs iš koridoriaus pintinę su medumi, pradėjo vaišinti mažiausiąjį Laugalienės sūnų Vaciuką. Ryte medų kabino pats bei davė valgyti Laugalienei ir jos vaikams. Niekam klausimų, iš kur šis medus viduržiemy, nekilo.

REKLAMA

Po poros dienų Šilinės kaime pradėjus kalbėti apie Juknienės nužudymą, Laugalienė niekam neišsidavė pirkusi Juknienės daiktus. Net ir tada, kai tardytojai tuos daiktus surado, Laugalienė melavo, esą, antklodę pirkusi Tauragės turguje, o vaikams drabužius pasiuvusi iš parduotuvėje pirktos medžiagos.

Žudiko kapavietės vieta nežinoma

1958 metų spalio 21 – 22 dienomis Pagėgiuose dar vieną išvažiuojamąjį posėdį šioje byloje surengė LTSR Aukščiausiojo teismo baudžiamųjų bylų kolegija.

Šį kartą teisiamųjų suole sėdėjo nevedę Bronius Sadauskas, Jonas Šatkauskas ir keturis vaikus, kurių jauniausiajam buvo vos septyni mėnesiai, auginusi Stasė Laugalienė. Vieno teisiamųjų – B. Sadausko – motina Anė Sadauskaitė dar mėgino stebėtis: “Man Bronius pasakė – pasakysiu naujieną, kad nužudyta Juknienė. Bet kas nužudė, nesakė.”

S. Laugalienė įtikinėjo kolegijos narius: “Nežinojau, kad daiktai vogti. Buvo dvi pagalvės, antklodė, pusketvirto metro medžiagos, dvi suknelės, skarelės...”

Šį kartą nuosprendis buvo negailestingas. Stasė Laugalienė ir Jonas Šatkauskas nuteisti laisvės atėmimo bausmėmis. O A. Juknienę nužudžiusiam ir ją apvogusiam Broniui Sadauskui paskirta mirties bausmė sušaudant. Po dviejų mėnesių, gruodžio dvidešimt penktąją, nuosprendis įvykdytas. B. Sadausko palaidojimo vieta nežinoma.

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų