REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pateikę naujausius duomenis apie šalutines reakcijas į COVID-19 skiepą specialistai ramino, kad absoliuti dauguma jų – nesunkios. Tuo metu tarp 10 proc. pasitaikiusių atvejų fiksuoti keli miokardito atvejai jauniems vyrams, pranešimai apie trombozę, veido paralyžių bei ne vienas alpulio atvejis.

Pateikę naujausius duomenis apie šalutines reakcijas į COVID-19 skiepą specialistai ramino, kad absoliuti dauguma jų – nesunkios. Tuo metu tarp 10 proc. pasitaikiusių atvejų fiksuoti keli miokardito atvejai jauniems vyrams, pranešimai apie trombozę, veido paralyžių bei ne vienas alpulio atvejis.

REKLAMA

Kaip konstatavo Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja dr. Rugilė Pilvinienė, mažėjant vakcinacijos tempams, mažėjo ir pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į jas skaičius.

Nepaisant to, dominuojančios reakcijos išliko tos pačios. Virš 90 proc. jų buvo lengvos: tai skausmas, patinimas ir paraudimas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, bėrimas ir karščiavimas. Dažniausiai šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų.

Aptardama sunkesnes nepageidaujamas reakcijas specialistė pirmiausia paminėjo trombozės/embolijos reiškinius. Apie jas 3 kartus pranešta po „Comirnaty“ vakcinos vartojimo, 4 – po „Vaxzevria“.

REKLAMA
REKLAMA

„Tad skaičiai tikrai yra nedideli. Dviem atvejais pranešta apie tromboflebitą, susijusį su „Comirnaty“ vakcinos vartojimu. Dviem atvejais po šios vakcinos vartojimo ir 1 kartą po „Vaxzevria“ – apie trombocitopeniją. Tai yra kraujo ląstelių, kurios dalyvauja kraujo krešėjime, kiekio sumažėjimas“, – vardijo VVKT specialistė.

REKLAMA

Po vieną kartą per ketvirtį „Comirnaty“, „Janssen“, „Vaxzevria“ vakcinų atvejais buvo pranešta apie periferinį veido paralyžių. Kai pažymėjo R. Pilvinienė, tai yra žinomas nepageidaujamas poveikis.

Iš viso – 5 pranešimai apie miokarditą

Taip pat per paskutinį ketvirtį tarnyba sulaukė 5 pranešimų apie miokardito (ar ir kartu su perikarditu) atvejus. Kaip portalas tv3.lt jau rašė, 2 atvejai fiksuoti paaugliams.

Kiti atvejai pasitaikė tarp jaunų suaugusių vyrų – jiems buvo 44, 29, 43 metai. Visais atvejais reakcija fiksuota po 2 skiepo dozės.

REKLAMA
REKLAMA

„Čia norėčiau priminti, kad miokarditas ir perikarditas kaip signalas buvo vertintas Europos vaistų agentūros nuo gegužės iki liepos mėnesio. Tai baigėsi tiek „Comirnaty“, tiek „Spikevax“ vakcinų informacinių dokumentų papildymu įspėjimais apie miokardito ir perikardito riziką“, – nurodė specialistė.

Dalis žmonių alpo 

Tarp sunkių atvejų minima ir tachikardija – dažnas širdies plakimas. Ji fiksuota 8 kartus po „Comirnaty“ vakcinos, 2 – po „Spikevax“, 1 – po „Vaxzevria“.

„Šios reakcijos galėtų būti susijusios su karščiavimu“, – pridūrė R. Pilvinienė.

Ne vienas atvejis – pranešimai apie juostinės pūslelinės atsiradimą. Anot specialistės, tai ir literatūroje aprašoma kaip pasitaikanti reakcija tiek po RNR, tiek viruso vektoriaus vakcinų vartojimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Juostinės pūslelinės virusas ne vieno organizme „miega“ ir tam tikromis aplinkybėmis jis gali „pabusti“, reaguojant į stresą ar kokį sveikatos sutrikimą. Taigi tai gali būti labai tikėtina ir vakcinacijos atveju“, – komentavo ji.

Gana nemažai pranešimų apie reaktogeniškumo reakcijas, susijusias su labai stipriu karščiavimu, pykinimu, vėmimu, pranešė ir apie alpulio atvejus. Jų pasitaikė po visų vakcinų: 6 po „Comirnaty“, 4 po „Spikevax“, 1 po „Vaxzevria“ ir 6 po „Janssen“.

„Alpulys, kaip žmonės kartais įvardina – sąmonės praradimas, kuris iš principo dėl alpimo ir galbūt kraujospūdžio trumpalaikio sumažėjimo yra susijęs. Kartais jis su stresu susijęs, ypač jei žmogus labai greitai alpsta vakcinacijos vietoje. Tai – vadinamosios psichogeninės reakcijos, tai tokių irgi pasitaikė. Tai labai neapibrėžta reakcija, savaime praeina, pavojus slypi tik tame, kad griūdamas žmogus gali susižaloti“, – pasakojo R. Pilvinienė.

REKLAMA

Viena ypatinga nepageidaujama reakcija po „Vaxzevria“ vakcinos buvo apie labai sunkią ligą – hemofagocitiną limfohistiocitozę.

„Tai yra liga, kuri gali būti tiek susijusi su tam tikrais įgimtais genų sutrikimais arba nesusijusi. Šiuo atveju tai yra kaip sunki nepageidaujama reakcija, bet ar jos sąsaja su šia vakcina gali būti patvirtintos, sunku spręsti“, – sakė R. Pilvinienė.

8 mirtys tiesiogiai su vakcina nesiejamos

Trečiąjį šių metų ketvirtį VVKT gavo 7 pranešimus apie žmonių mirtis po vakcinacijos Lietuvoje ir pranešimą apie vieną mirties atvejį, įvykusį ne Lietuvoje. Daugiausiai, t. y. 4 pranešimai buvo po „Comirnaty“ vakcinos vartojimo.

REKLAMA

Dauguma atveju mirtys ištiko dėl širdies ir kraujagyslių sistemos ligų ir šis ryšys su vakcina lieka nepatvirtintas.

„Nei viena iš mirčių nebuvo tiesiogiai susijusi su vakcinos sukeltais nepageidaujamais poveikiais. Visais atvejais mirtys ištiko dėl širdies ir kraujagyslių sutrikimų, kas ir buvo nurodyta pagrindine mirties priežastimi. Visi atvejai, išskyrus vieną, kur mirtis ištiko ne Lietuvoje, buvo vyresnio amžiaus žmonėms“, – pranešė R. Pilvinienė.

Per 9 vakcinacijos mėnesius (nuo 2020 m. gruodžio 27 dienos iki 2021 m. rugsėjo 30 dienos VVKT sulaukė 5 505 pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakcinas nuo COVID-19 ligos. ĮNR pranešimai sudaro 0,18 procento nuo bendro vakcinacijų skaičiaus (sunaudotas vakcinos dozių skaičius nuo vakcinacijos pradžios iki rugsėjo 30 dienos siekė – 3 054 263 dozes).  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Per paskutinįjį ketvirtį gauti 1204 pranešimai, susiję su vakcinų vartojimu. „Po vakcinos „Comirnaty“ vartojimo buvo gauti 636 pranešimai apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR); po vakcinos „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“) vartojimo buvo gauti 154 pranešimai apie ĮNR, po vakcinos „Vaxzevria“ gauti 192 pranešimai apie ĮNR. Dėl vakcinos „Janssen“ sulaukti 225 ĮNR pranešimai“, – nurodė VVKT viršininkas Gytis Andrulionis.

VVKT atkreipia dėmesį, kad kiekvieno ĮNR pranešimo duomenų vertinimas yra individualus. Įtariamos nepageidaujamos reakcijos priežastinis ryšys vertinamas pagal tam tikrus kriterijus. Ypač svarbūs įtariamos nepageidaujamos reakcijos patvirtinimui ir įvertinimui medicininiai dokumentai. Taip pat reikalinga informacija ir apie tai, kokiomis lėtinėmis ar kitomis ligomis asmuo sirgo iki skiepijimo bei duomenys apie kitus jo sveikatos būklės rodiklius. 

Žinant, kad praneša gal 1 iš tūsktančio, nes dar reikia žinoti, susirasti kur pranešti, eiti tuos kelius..kalbama, kad gydytojai neregistruoja ir nepranešinėja, vos ne pats turi jieškotis kaip ir kur tai padaryti. Tai tie čia pateikti skaičiai turėtų būti dauginami iš daug kartų.. Šiai dienai statistika Lietuvoje nieko verta, visur melas ir manipuliacijos. Pasitikėti reikia tik savo aplinka, ką realiai matote ir girdite iš pirmų lūpų.
‘Tik 18 paaugliu pajuto lengvus salutinius poveikius, tokius kaip pakilusi temperatura.’ Remiantis siuo pranesimu, galima darti isvada, kad salutiniu poveikiu skaiciu galima dauginti minimum is 100
Pritariu, aplink gausybė žmonių su sunkiais palikimais po skiepų, žiniasklaida nepasitikiu, matau, kas darosi aplink pažįstamų žmonių rate, taip kad nereikia čia lialiakinti.Baisiai čia įdomu kam bėgti ir ieškoti kam pranešti, kai nuo pašalinių nėr kur dėtis.Ir ką čia per skiepus sukūrę turi?Niekados taip nebūdavo nuo kitų skiepų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų