Kauno klinikinėje ligoninėje knibžda mažųjų pacientų. Vienus kankina plaučių uždegimai, kitiems, pasigavusiems neaiškias infekcijas, gresia dar ilgos dienos ligoninės pataluose. Štai trimečio berniuko tėtis Laimonas pasakoja, kad sūnui staigiai sukilo temperatūra net iki 40-ies laipsnių.
Kokia infekcija paguldė berniuką, iki galo neaišku. Tačiau Laimonas labai nesistebi, kad tokiu metu puola ligos. Ir puola jos ne tik vaikus, bet ir suaugusius. Vien praėjusią savaitę Lietuvoje registruota per 20 tūkstančių peršalusių žmonių.
„Priėmime srautas jau didėja peršalimo ligomis sergančių. Daugiausia vyrauja viršutiniai kvėpavimo takai, bet jau turime ir sudėtingų, ir pakankamai sunkių uždegimų, pneumonijų, - sako Kauno klinikinės ligon. Vaikų priėmimo sk. vadovas Darius Varaškevičius.
Pamažu į Lietuvą atsėlina ir gripas. Praėjusią savaitę juo jau susirgo 20 žmonių, vienas vaikas buvo gydomas net reanimacijoje. Daugiausia sergančiųjų – Vilniuje ir Kaune. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras ragina žmones nenumoti ranka į pirmuosius simptomus ir atskirti gripą nuo paprasto peršalimo. Pastarojo pradžia gerokai lėtesnė ir ne tokia varginanti.
„Tikrai nebūtų labai ūmios pradžios, būtų temperatūra žemesnė, nebūtų kaulų, sąnarių, galvos skausmų, sprandas būna labai įtemptas, žmogus negali lyg galvos judinti. Žodžiu, tokie reiškiniai prie gripo yra išskirtinesni“, - aiškina ULAC atstovė Daiva Razmuvienė.
Jeigu visgi paaiškėja, kad puola gripas, uždelstas gydymas gali kainuoti labai brangiai.
„Jis būna labai apgaulingas, gali būti simptomai labai neryškūs, bet pasekmės, ko visada reikia bijoti sergant gripu, tai komplikacijų ir mirties atvejų“, - įspėja ekspertė.
Dažniausia gripo komplikacija – plaučių uždegimas. Tačiau gresia ir lėtinės ligos ar net netekti organų.
Medikai tikina, kad veiksmingiausia priemonė išvengti gripo – tai skiepai. Pasiskiepyti vis dar nevėlu ir dabar, ir gruodį. Žinoma, dar ne mažiau svarbu stiprinti imunitetą, dažnai plauti rankas ir laikytis kitų ligas atbaidančių taisyklių.
Skaičiuojama, kad vienas gripu susirgęs asmuo per labai trumpą laiką oro lašeliniu būdu gali užkrėsti dar keturis žmones. Pernykštis gripo sezonas Lietuvoje nusinešė 18 gyvybių.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.