REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulyje stipriai pabrangus metalui bei plastikui ir dėl to brangstant technikai, prastų žinių gyventojams turi ir baldininkai. Medienos kainos taip pat šovė į viršų, tad Lietuvos gamintojai už žaliavas moka ir penktadaliu daugiau. Taip nutiko, nes stipriai išaugo medienos poreikis visame pasaulyje, koją kiša ir transportavimo iššūkiai. Dėl to gali brangti ir baldai parduotuvėse.

Pasaulyje stipriai pabrangus metalui bei plastikui ir dėl to brangstant technikai, prastų žinių gyventojams turi ir baldininkai. Medienos kainos taip pat šovė į viršų, tad Lietuvos gamintojai už žaliavas moka ir penktadaliu daugiau. Taip nutiko, nes stipriai išaugo medienos poreikis visame pasaulyje, koją kiša ir transportavimo iššūkiai. Dėl to gali brangti ir baldai parduotuvėse.

REKLAMA

Į Trakų rajone esantį „Vilniaus baldų“ fabriką kasdien atvežama iki 10-ies didžiulių sunkvežimių medienos, iš kurios gaminami baldai švedų prekybos tinklui IKEA. Nors žaliavų kiekiai dideli, įmonė mielai įsigytų dar daugiau. Bet tą padaryti sunku.

„Visų tiekėjų arba gamyklų yra tam tikras projektinis pajėgumas, ir norint jį padidinti, neįmanoma to padaryti greitai. Tiesiog yra šiuo metu išnaudojami maksimaliai gamyklų pajėgumai ir laukiame, kol atsiras nauji fabrikai, kol jie bus pastatyti“, – sako „Vilniaus baldų“ pirkimų vadovas Mindaugas Švaronas.

REKLAMA
REKLAMA

Pastaraisiais metais medienos kainos sparčiai kyla. Brangsta tiek ji, tiek ir jos gaminiai.

„Mes naudojame medžio drožlių plokštę, medžio dulkių plokštę, jos sudaro esminę dalį „Vilniaus balduose“ ir jų kainos daugiau nei 20 procentų yra paaugusios, lyginant su praeitų metų kainomis“, – pasakoja M. Švaronas.

REKLAMA

„Pirmą ketvirtį buvo kainų augimas 2 procentiniai punktai, lyginant su praeitais metais, antrą ketvirtį prognozuojama apie 5, bet priklausys nuo situacijos rinkoje, o kas liečia plokštines medžiagas, tai situacija dar daugiau įtempta ir ten fiksuojami ženkliai didesni augimai“, – teigia „SBA Home“ pirkimų direktorius Orestas Preikšaitis.

Su savomis problemomis susiduria ir medienos perdirbėjai. Jungėnų kaime, Kalvarijos savivaldybėje veikiančios perdirbimo įmonės savininkas medienos ieško aukcionuose. Bet ir čia veikia savos žaidimo taisyklės.

REKLAMA
REKLAMA

„Va, šitame aukcione, pavyzdžiui, va 6 įmonės dalyvavę, ir nė viena nei kubo nenupirkus. Likus paskutinėms 3 sekundėms, jie kainą pakelia 4 eurais ir nuperka visą kiekį“, – kalbėjo „Rimedžio“ savininkas Rimas Sujeta.

Ekonomistai kainų kilimą aiškina gerėjančia vakcinacija nuo koronaviruso pasaulyje, ir pirmiausia JAV. Žmonės grįžta prie įprastų gyvenimų, pradeda daugiau vartoti, investuotojų nuotaikos taip pat optimistinės. Tad augant lūkesčiams, auga ir baldų poreikis.

„Nebent galbūt yra viena papildoma priežastis kodėl Lietuvoje medienos kainos gali didėti, tai Lietuvos ir Baltarusijos santykiai ir tam tikri politiniai neramumai Baltarusijoje, dėl ko galimai gali būti, kad kai kurioms kompanijoms truputėlį sunkiau įsivežti medieną, bet pagrindinė priežastis yra būtent atsigaunanti pasaulio ekonomika“, – sako ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kitas svarbus faktorius yra transporto kaštų didėjimas, brangsta jūrinis transportas, sausumo transportas taip pat susiduria su iššūkiais, užtikrinti žaliavų tiekimą, dėl to brangsta ir mediena“, – pasakoja „SBA Home“ pirkimų direktorius Orestas Preikšaitis.

Įmonių atstovai svarsto, kad kainos artimiausiu metu dar kils, ypač vasaros metu.

„Nesvarbu kiek, ir už kiek nupirkt, svarbu nupirkt. Visą kiekį. Jokių dalybų su kitom įmonėm“, – teigia „Rimedžio“ savininkas Rimas Sujeta.

O ekonomisto teigimu, rudenį jos gali apmažėti. Kainų pokyčius jis sieja su pandemija – blogėjant situacijai, mažėja vartojimas, prastėja investuotojų nuotaikos. O situacijai gerėjant, atsiranda noras išlaidauti, tad produkcijos poreikis kyla.

REKLAMA

„Nesvarbu ar tai bus didesnė banga, ar mažesnė, bet tai blogins investuotojų nuotaikas ir automatiškai žaliavų kaina turėtų mažėti. Tendencijos sutaps su Covid bangom, bet tikėtis, kad žaliavų kainos tiktai didės, tikrai būtų naivu“, – kalbėjo A. Izgorodinas.

Ir suprantama, jeigu auga žaliavų kaina, brangsta ir produkto gamyba. O už visą tai sumoka galutinis vartotojas – parduotuvėse baldų besidairantis pirkėjas.

„Žaliavų kainai augant, auga spaudimas ir galutinėms produkcijos kainoms. Įsismarkavus pasauliniam žaliavų kainų brangimui, gali iš esmės tekti peržiūrėti gaminamos produkcijos kainas“, – sako O. Preikšaitis.

REKLAMA

„Mes galime klabėti tik apie pačią savikainą produkcijos, tai taip, jinai tikrai dabar, turime šitoje vietoje daug iššūkių, kaip suvaldyti savikainos padidėjimą“, – pasakoja M. Švaronas.

Nuo pernai gerokai pabrango ir kitos medžiagos, įvairūs metalai, plastikas, o priežastys beveik tos pačios – išaugęs žaliavų poreikis visame pasaulyje, sumažėjęs tiekimas bei transportavimo sunkumai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų