Darbo grupė projektą turėjo pateikti birželio 1 dieną, bet paprašė paprašė švietimo ir mokslo ministrės Audronė Pitrėnienės terminą pratęsti iki birželio 30 dienos, argumentuodama aštriais nuomonių skirtumais.
„Norime, kad programos projektas būtų parengtas kuo greičiau, tačiau dėl aštrių diskusijų ir radikaliai skirtingų nuomonių pačioje darbo grupėje judame lėčiau nei norėtųsi. Didžioji darbo dalis jau padaryta. Projektą teiksime svarstyti visoms suinteresuotoms grupėms. Svarstymams bus skirta pakankamai laiko, kad konsultacijų kokybė nenukentėtų dėl vasaros atostogų ir visi turėtų galimybę pateikti siūlymus“, - ministerijos pranešime sako darbo grupei vadovaujanti švietimo ir mokslo viceministrė Natalja Istomina.
Pristato šeimos planavimo modelį
Pasak pranešimo, nuo šiol darbo grupė rinksis ne vieną, o du kartus per savaitę. Darbo grupę sudaro 25 nariai iš skirtingų organizacijų. Viceministrė tvirtina, kad programa rengiama „įsigilinus tiek į mokslinius tyrimus, tiek į jaunimo, visuomenės, tėvų lūkesčius“ ir apims „ir vertybinių nuostatų ugdymą, ir žinias apie lytiškumą, įskaitant kontracepciją“.
Pasak pranešimo, naujos programos paskirtis yra išugdyti įgūdžius, kurie formuotų vertybines nuostatas apie pagarbius tarpusavio santykius, meilę, šeimą, pagarbą žmogaus gyvybei, toleranciją kitoniškumui, ir tinkamu metu, pagal mokinių amžių suteikti žinių apie lytiškumo aspektus, kontraceptikus, požiūrį į save, į savo kūną.
Programos projektas rengiamas jungiant Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo bei Sveikatos ugdymo programas, pagal kurias dabar dirbama mokyklose.
Ministerija teigia, kad jame pristatomos tiek lytinės sveikatos temos – tokios kaip šeimos planavimo metodai, kontraceptinės priemonės, abortas ir jų poveikis sveikatai, tiek vertybinės nuostatos: sveikatai palankios lytinės elgsenos formavimas, taip pat ankstyvų lytinių santykių ir su jais susijusių problemų, lytinio išnaudojimo ir priekabiavimo, diskriminacijos dėl lyties prevencija.
Negaili ir kritikos
Kai kurios žmogaus teisių gynimo organizacijos kritikuoja rengiamą dokumentą, sakydamos jį esant grįstą išskirtinai katalikiška pasaulėžiūra.
Kelios dešimtys visuomeninių organizacijų pasisako prieš tai, kad programoje atsidurtų tokios nuostatos: „žinios apie kontraceptines priemones neturi būti pateikiamos kaip priimtina alternatyva susilaikymui nuo ankstyvų lytinių santykių“, vykdant programą reikia vengti „visų rūšių kontracepcijos propagavimo, neigiamos nuostatos nėštumo ir gyvybės prenatalinėje fazėje atžvilgiu, aiškinimo apie ligas, instruktavimo“, o kaip alternatyva siūloma paauglystėje susilaikyti nuo lytinių santykių.
Šiuo metu mokyklose vadovaujamasi 2007 metais parengta Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programa, kuri integruojama į istorijos, biologijos, geografijos, dorinio ugdymo pamokas, o programos įgyvendinimą turi užtikrinti mokyklos vadovas.
Joje nustatyta, kad įgyvendinant programą informavimas apie kontraceptines priemones neturi būti reklama, jis neturi tapti paskata ankstyviems lytiniams santykiams, žinios apie kontraceptines priemones neturi būti pateikiamos kaip priimtina alternatyva susilaikymui nuo ankstyvų lytinių santykių.