• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujausi skaičiai rodo, kad į ligonines papuola vis jaunesni vaikai – net ir šeštokai, apsvaigę nuo narkotikų. Į reanimaciją vaikai vežami net iš mokyklų, gatvės ar jaunimo pasilinksminimo vietų.  Specialistai kraupsta, kad patys tėvai vaikams per gimtadienius dovanoja elektronines cigaretes ir nemano, kad stumia juos į pražūtį.

Naujausi skaičiai rodo, kad į ligonines papuola vis jaunesni vaikai – net ir šeštokai, apsvaigę nuo narkotikų. Į reanimaciją vaikai vežami net iš mokyklų, gatvės ar jaunimo pasilinksminimo vietų.  Specialistai kraupsta, kad patys tėvai vaikams per gimtadienius dovanoja elektronines cigaretes ir nemano, kad stumia juos į pražūtį.

REKLAMA

Vien Vilniuje į Priklausomybės ligų centrą per mėnesį dėl kvaišalų vartojimo kreipiasi apie šimtas vaikų, kai kuriems iš jų prireikia ilgo gydymo.

Panevėžio ligoninės gydytojams šiemet teko gelbėti keturis nuo narkotikų apsvaigusius paauglius, per praėjusius metus tokių buvo 40.

„Sunkios būklės vaikai būna dažniausiai be sąmonės, komoje, gali būti traukuliai tuo metu vykstantys, gali būti kvėpavimo trikimas, šokas. Lengvesnės būklės vaikai būna apsvaigę, vangūs, mieguisti, euforiški, mato haliucinacijas“, – pasakoja Panevėžio ligoninės intensyviosios terapijos gydytoja Giedrė Šipelienė.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja sako, kad prieš dešimtmetį dauguma į reanimaciją patekusių vaikų būdavo girti, o dabar jau net trylikos ir penkiolikos metų paaugliai atvežami apkvaitę nuo įvairiausių narkotikų.

REKLAMA

„Kelia nerimą, nes tų atvejų nemažėja, jų, netgi galima sakyti, tendencija didėjanti yra, ir amžius jaunėjantis“, – teigia Panevėžio ligoninės intensyviosios terapijos gydytoja Giedrė Šipelienė.

Pernai dukart daugiau nei Panevėžyje apsvaigusių vaikų pateko į Klaipėdos ligoninę, tiesa, daugiausia iš jų buvo girti.

„Didžioji dalis buvo virš 50 procentų alkoholiu, o narkotinėmis medžiagomis – 8-9 procentai“, – sako Klaipėdos vaikų ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoja Diana Vaitkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA

Tendencijos kelia nerimą

Daugiausia – vaikai nuo trylikos iki 16 metų.

„Vienuolika pacientų turėjom šiais metais – narkotinėmis medžiagom buvo 5 pacientai, vienas iš jų alkoholiu, vienas parūkęs elektroninę cigaretę, pasijuto blogai, bet ten nebuvo nustatytos narkotinės medžiagos, tai negalim pasakyti, ar jų nebuvo“, – teigia Klaipėdos vaikų ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoja Diana Vaitkevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kauno medikai neskaičiuoja, kiek per mėnesį ar metus gydo apkvaišusių vaikų, bet tendencijos jiems kelia nerimą. 

„Priklausomybes sukeliančios medžiagos vartojimas vaikų amžiuje pradeda viršyti atsitiktinius apsinuodijimus vaistais. Įtartinom arba narkotinėmis medžiagom per parą turim nuo nulio iki trijų, kai kada būna atvežama iš vakarėlio grupelė paauglių“, – tvirtina Kauno klinikų Vaikų Skubios pagalbos sk. vadovas Algirdas Dagys.

REKLAMA

Vaikai medikams papuolą ne po vieną kartą

Yra buvę, kad vienu metu pagalbos prireikė 7 paaugliams. Vilniaus medikai šiemet reanimacijoje gelbėjo 12 nuo kvaišalų apsvaigusių vaikų, pernai jų buvo netoli šimto ir ne vien berniukų, kaip būdavo ankstesniais metais. Tačiau naujausių skaičių, kiek vaikų pateko į šalies ligonines, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas nežino.

Anot departamento vadovės, jei vaikas pateko į reanimaciją apsvaigęs nuo narkotikų, jis dar ne narkomanas. 

REKLAMA

„Tikrai negalim sakyt, kad vaikai tie, kurie, jau priklausomybę turi“, – sako laikinoji NTAKD vadovė Gražina Belian.

Tačiau medikų patirtis niūresnė – dalis vaikų apsvaigę papuola ne po vieną kartą.

„Mes juos atidavėm tolimesniam gydymui, priklausomybės gydymui į priklausomybės ligų centrą, ir toliau jie dirbs su specialistais, labai tikimės, kad jie išsikapanos iš šito liūno“, – teigia Vilniaus m. klinikinės ligoninės gydytoja Veslava Žukovskaja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Piktinasi tėvų tolerancija

Dalis vaikų bando nuo kvaišalų atprasti lankydami ambulatorines psichiatro konsultacijas. Pasak Priklausomybės ligų centro Ambulatorinio skyriaus vedėjo, per dieną konsultuotis ateina iki 10 vaikų. 

„Jeigu anksčiau paauglių vartojimas buvo siejamas su vyresnio amžiaus paaugliais devintokai dešimtokai, ir vyresni, tai dabar turim ir vaikų, kurie aštuntokai, septintokai“, – tvirtina ambulatorinio skyriaus vedėjas Haris Jakavičius.

REKLAMA

Vaikai, kuriems įtariama priklausomybė, lankosi dienos stacionare. Gydymo kursas – 15 lovadienių, bet jo ne visada užtenka. Priklausomybės ligų centro atstovė piktinasi tėvais – jie toleruoja, kad vaikai svaiginasi.

„Ką tik šimtadieniai praūžė, ką pakalbinau, beveik visuose šimtadieniuose buvo alkoholio, nekalbant apie kitas medžiagas. Tėvai patys nuperka elektroninų cigarečių tam, kad vaikas nerūkytų paprastų cigarečių. Bet iš esmės tai yra tas pats“, – sako vaikų ir jaunimo reabilitacijos skyriaus vadovė Giedrė Misiūnienė.

Apie kiekvieną atvejį, kai vaikas būna apsvaigęs, tiek mokykla, tiek gydymo įstaigos turi pranešti policijai, kuri pradeda tyrimą. Kiek tyrimų dėl nepilnamečių narkotikų vartojimo pradedama per metus, policija neskaičiuoja. 

Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

tu ju neturi vis tiek...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų