Maždaug prieš mėnesį laiko tarp jaunimo populiariuose „Telegram“ kanaluose pradėjo plisti žinutės, esą į Lietuvą atvyko nauja kristės (taip jaunimas vadinama narkotinės medžiagos, sudarytos iš katinonų grupės junginių, tv3.lt pastaba) siunta, sumaišyta su slopinamosiomis medžiagomis. Tarp šių medžiagų, internautų manymu, galėtų būti ir fentanilis, ir jo dariniai. Toks narkotinių medžiagų mišinys galėtų būti itin pavojingas sveikatai.
Lietuvos policija teigia, jog jokios informacijos apie šią siuntą neturi.
„Tokių duomenų neturime“, – atsakė policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis paklaustas, ar policijai teko girdėti apie Lietuvoje plintančią „kristę“, maišytą su kitomis stipriomis medžiagomis, ar fentaniliu.
Apie naujų narkotikų siuntas, socialiniuose tinkluose neretai plinta gandai – naujienų portalas tv3.lt praėjusių metų pabaigoje rašė apie tuo metu plintančius gandus, esą į el. cigarečių skysčius pilamas fentanilis ar jo atmainos. Tuo metu Lietuvos kriminalinė policija teigė, jog su tokiais atvejais susidurti neteko – tą patį patvirtino ir kalbinti toksikologai.
Vis dėlto, nors skleidžiami gandai ne visada atitinka realybę, fentanilio ir jo darinių vartojimas išlieka opia problema.
Kaip portalui tv3.lt teigė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktoriaus pareigas einanti direktoriaus pavaduotoja Gražina Bielan, vis populiaresniu tampa fentanilio atmaina karfentanilis – vos 0,03 mg šio narkotiko dozės gali būti mirtina.
Ši medžiaga nebuvo sukurta kaip narkotinė medžiaga – paprastai karfentanilis teisėtais tikslais naudojamas kaip veterinarinis raminamasis vaistas dideliems ir stambiems žinduoliams, tokiems kaip drambliai, todėl jo labai lengva perdozuoti – net ir labai mažos dozės žmonėms gali būti mirtinos.
Narkotikas prieinamas įvairiomis formomis, pavartojus jaučiamas slopinimas
Kaip teigė NTAKD atstovė G. Bielan, karfentanilis prieinamas įvairiomis formomis.
„Milteliai, tabletės, kristalai, skystis, pleistrai, impregnuoti popierėliai („markutės“), nosies purškalai“, – vardijo NTAKD atstovė.
G. Bielan taip pat paaiškino, kokie galimi pojūčiai, pavartojus karfentanilio.
„Pavartojus gali pajusti atsipalaidavimą, euforiją, tačiau galimas slopinimas, mieguistumas skausmo numalšinimas, lėtas kvėpavimas, pykinimas, vėmimas, galvos svaigimas, nuovargis, galvos skausmas, vidurių užkietėjimas, prakaitavimas.
Nutraukus vartojimą pasireiškia prakaitavimas, nerimas, viduriavimas, kaulų skausmas, pilvo spazmai, drebulys, širdies sutrikimai“, – aiškino G. Bielan.
Pasak NTAKD atstovės, karfentanilio vartojimo pasekmės – itin rimtos.
„Atsiranda fizinė ir psichinė priklausomybė, didelė rizika perdozuoti. Švirkščiantis galimos infekcinės ligos (hepatitai, ŽIV, stabligė), abscesai“, – teigė G. Bielan.
Praėjusiais metais nuo fentanilio darinių mirtinai apsinuodijo 75 asmenys
Valstybinės teisinės medicinos tarnybos (VTMT) vyresniojo teismo medicinos eksperto Nerijaus Karlono vertinimu, itin pavojingas žmogui karfentanilis stabiliai įsitvirtino Lietuvos rinkoje ir beveik visiškai išstūmė anksčiau paplitusį heroiną.
VTMT duomenimis, praėjusiais metais iš fentanilio darinių populiariausias buvo karfentanilis – jis sudarė iki 98 proc. fentanilio grupės, o likusius 2 proc. sudarė fentanilis. Atliekant gyvų asmenų tyrimus, praėjusiais metais buvo nustatyti 295 karfentanilio vartojimo atvejai ir 10 fentanilio vartojimo atvejų.
Tiriant mirusius asmenis, buvo nustatyti 68 atvejai, susiję su karfentanilio vartojimu ir 7 atvejai, susiję su fentanilio vartojimu.
Tiesa, šie duomenys nenusako viso vartojimo masto, mat VTMT Toksikologijos laboratorija tiria tik atvejus, kuriuos įstaigai perdavė policija.
Pasak VTMT eksperto, tiek su fentaniliu, tiek su karfentaniliu dažnai vartojamos ir kitos medžiagos.
Dažniausiai – difenhidraminas ir metadonas, tačiau gan dažnai nustatomi psichotropiniai vaistai –benzodiazepinų grupė, pavyzdžiui diazepamas, lorazepamas, bromazepamas, varijuoja ir kitų psichotropinių medikamentų vartojimas, pvz., mirtazapino, kvetiapino.
Pagrindinis skirtumas – su karfentaniliu dažniau vartojamos ir kitos narkotinės medžiagos, pavyzdžiui kokainas, amfetaminas, metamfetaminas, MDMA, tetrahidrokanabinolis (THC).
Fentanilio dariniai įvežami iš artimų trečiųjų šalių
Užkardant nelegalių narkotikų platinimo tinklus, itin svarbų darbą atlieka Lietuvos policija. Lietuvos kriminalinės policijos biuro vyriausioji specialistė Miglė Sokolnikaitė patvirtino prieš tai išsakytus teiginius, kad heroino vartotojai dažnai linkę pereiti prie opioidų.
„Stebima tendencija, kad nuo heroino vartojimo priklausomi asmenys sintetinius opioidus (fentanilį, karfentanilį) naudoja kaip heroino pakaitalą“, – teigė M. Sokolnikaitė.
M. Sokolnikaitė pabrėžė, jog su fentanilio ar karfentanilio platinimu susiję sulaikymai yra gana reti. Vis dėlto, to užtenka norint suduoti rimtą smūgį narkotikų platintojų tinklui.
„Su fentaniliu susijusių sulaikymų Lietuvoje kiekvienais metais pasitaiko itin retai arba jų nepasitaiko iš viso. Iš nelegalios apyvartos 2022 m. buvo paimtos 98 fentanilio tabletės bei 25 pleistrai, 2023 m. – 1 pleistras.
Karfentanilio sulaikymo atvejų Lietuvoje yra daugiau nei fentanilio, tačiau jis taip pat nėra pats populiariausias narkotikas. 2022 m. iš nelegalios apyvartos paimta 6,5 kg karfentanilio, 2023 m. – apie 6 kg. Per paskutinius kelerius metus sulaikyta keletas reikšmingesnių karfentanilio kiekių. Tai sudavė rimtą smūgį šios narkotikų rūšies platinimo tinklui“, – pabrėžė M. Sokolnikaitė.
Policijos atstovė paaiškino, jog dėl mažų dozių ir nedidelės narkotiko kainos, karfentanilio nebūtina įvežinėti iš tolimų šalių.
„Karfentanilis yra pigesnis narkotikas nei heroinas, narkotikų platintojai gali jo atgabenti iš kaimyninių šalių, nereikia, kaip ankščiau heroino, jo vežtis iš Artimųjų Rytų šalių, tokių kaip Afganistanas ir panašiai“, – pastebėjo policijos atstovė.
M. Sokolnikaitė taip pat patikino, jog kol kas fentanilio ar jo darinių gamybos Lietuvoje nebuvo užfiksuota.
Apsinuodijusių narkotinėmis medžiagomis daugėja
NTAKD duomenimis, pastaraisiais metais vis daugiau gyventojų nusinuodija narkotinėmis medžiagomis – palyginus vien 2021 ir 2022 m., matomas 40 proc. padidėjimas.
„2016-2020 m. narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo sukeltų mirčių skaičius Lietuvoje mažėjo, bet nuo 2021 m. vėl auga, o 2022 m. mirties atvejų skaičius padidėjo net 40,3 proc. (2021 m. – 62 mirtys, 2022 m. – 87 mirtys). Kaip ir ankstesniais metais, dauguma mirusiųjų buvo vyrai. Daugiau nei trečdalis visų mirusiųjų buvo Vilniaus miesto gyventojai“, – tvirtino G. Bielan.
NTAKD atstovės teigimu, dažniausiai gyventojai nusinuodija nuo opioidų – į šią kategorija patenka ir fentanilio dariniai.
„Daugiausia mirtinų apsinuodijimų registruota nuo opioidų, tačiau daugėjo apsinuodijimų kitais sintetiniais narkotikais, kurie taip pat gali apimti ir opioidus. 2022 m. karfentanilis buvo nustatytas 31 asmens, mirusio dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo, organuose ir biologiniuose skysčiuose (2021 m. – 16)“, – paaiškino G. Bielan.
Žmonės dažnai nežino, ką vartoja
Narkotikų žalą mažinti, bei narkotikų politiką siekiančios reformuoti organizacijos „Jaunoji Banga“ atstovų teigimu, organizacijai dažnai tenka susidurti su atvejais, kai žmonės vartoja kitas medžiagas, nei patys galvoja. Tai paaiškėja atlikus narkotinių medžiagų testus.
„Testuodami medžiagas labai dažnai susiduriame su atvejais, kai žmogus mano, jog turi vienokią medžiagą, nors iš tiesų tai būna koks nors pavojingesnis pakaitalas“, – pastebėjo „Jaunoji banga“ atstovas.
Tiesa, atliekami testai nėra visiškai reprezentatyvūs, mat tokiu būdu pasitikrina tik nedidelė dalis narkotinių medžiagų vartotojų.
„Be jokios abejonės, mūsų testais pasitikrina tik maža dalis psichoaktyviąsias medžiagas vartojančių asmenų, todėl kategoriškai negalima teigti, jog „jei „Jaunoji Banga“ su tuo nesusidūrė, tai tikrai neegzistuoja“, – pridūrė atstovas.
Organizacijos atstovo teigimu, „Jaunoji banga“ kol kas nesusidūrė su atvejais, kuomet į kitus narkotikus būtų įmaišoma fentanilio.
„Turint tai galvoje, galime atsakyti, kad, laimei, kol kas Lietuvoje nesame aptikę fentanilio priemaišų, tačiau tai jokiu būdu nereiškia, jog taip negali nutikti ir kad psichoaktyviųjų medžiagų vartotojams nederėtų prieš vartojant patikrinti psichoaktyviųjų medžiagų fentanilio nustatymo juostelėmis.
Verta pabrėžti, kad, NTAKD duomenimis, dešimtys tūkstančių Lietuvos gyventojų yra bent kartą vartoję sintetines psichoaktyviąsias medžiagas, todėl mokslu ir patirtimi grįstos informacijos sklaida, medžiagų tikrinimas ir kitos žalos mažinimo priemonės yra ypač svarbios“, – teigė „Jaunoji banga“ atstovas.
Jaunimo tarpe populiarūs kiti narkotikai
Nors fentanilio darinių vartojimas didėja, „Jaunoji banga“ atstovo teigimu, šios medžiagos nėra populiarios tarp jaunimo. Pasak jo, jaunimas dažnai vartoja kanapės.
„Būtent sintetiniai kanabinoidai yra vienos populiaresnių medžiagų tarp nepilnamečių. Bendrai, kanapės išlieka vienareikšmiškai populiariausia draudžiama psichoaktyviąja medžiaga Lietuvoje. Mūsų organizacija taip pat vis dažniau aptinka katinonus, nors vartotojai mano turintys labiau tradicines medžiagas, pavyzdžiui, MDMA („ekstazi“, „ratus“) ar amfetaminą („gaidį“)“, – paaiškino pašnekovas.
Su tokiu vertinimu sutiko ir NTAKD atstovė G. Bielan.
„Negalime teigti, kad šis narkotikas yra populiarus tarp jaunimo. Jis dažniau aptinkamas tiriant rizikos grupėse atsidūrusius asmenis“, – sakė G. Bielan.
Pastebėta, jog pastaruoju metu rinkoje plinta ir kitos naujos narkotinės medžiagos. „Jaunoji banga“ atstovų teigimu, naujųjų medžiagų atsiradimą lemia daugiau ištirtų, silpnesnių medžiagų draudimai.
„Šį kartą rinkoje vietoje „kriste“ vadinamo katinono – dažniausiai, mefedrono – galimai pasklido kitas, stipraus poveikio katinonas. Katinonai yra sąlyginai naujos, labai mažai ištirtos medžiagos, jų poveikis gali būti mažiau nuspėjamas ir pavojingesnis sveikatai ar gyvybei. Katinonai labai išpopuliarėjo dėl taip vadinamo „karo prieš narkotikus“ – kuo daugiau medžiagų draudžiame, tuo egzotiškesnių naujų medžiagų atsiranda rinkoje. Oficialiais duomenimis, kiekvienais metais vien Europoje aptinkamos bent keliasdešimt naujų medžiagų“, – dėstė „Jaunoji banga“ atstovas.
Nurodė, kaip suteikti pagalbą
„Jaunoji banga“ atstovas taip pat paaiškino, kaip reikėtų padėti nuo fentanilio perdozavusiam žmogui. Pirmiausia, reikėtų į nosį įpurkšti ar į raumenis suleisti naloksono.
„Trumpalaikę pagalbą fentaniliu perdozavusiam asmeniui galima suteikti į nosį įpurškus arba į raumenį suleidus opioidų receptorių antagonistą, naloksoną. Šis „priešnuodis“ veikia 60-90 minučių ir žmogus gali vėl grįžti į perdozavimo būklę, todėl visuomet reikia iškviesti greitąją medicinos pagalbą. Taip pat patariama atlikti širdies masažą. Kaip naudoti naloksoną, neseniai rašėme savo svetainėje“, – paaiškino „Jaunoji banga“ atstovas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!