REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi norintys jau gali nemokamai aplankyti vienintelį mūsų šalies povandeninį laivą. Jį sukonstravo medikas iš Pasvalio. Povandeniniu laivu jis plaukiojo net Estijos įlankoje. O šiems laivas taip patiko, kad net mėgino pasilikti.

Visi norintys jau gali nemokamai aplankyti vienintelį mūsų šalies povandeninį laivą. Jį sukonstravo medikas iš Pasvalio. Povandeniniu laivu jis plaukiojo net Estijos įlankoje. O šiems laivas taip patiko, kad net mėgino pasilikti.

REKLAMA

Lietuvos jūrų muziejus pristato naujausią savo eksponatą, vienintelį tokį pasaulyje dvivietį lietuvišką savadarbį povandeninį laivą. Jį prieš pusę amžiaus, dar 1968-asiais, sukonstravo iš Pasvalio kilęs medikas. Sako, laivai jį domino nuo vaikystės. Laivo pavadinimas „Lituanika“. Tiesa, sovietmečiu tik pavadinimą komunistiniai cenzoriai ir tepalaimino.

„Tik „Lituanika“ užrašas buvo ir Lietuvos sovietinė trispalvė. Mums lietuviškos, tai pamėgink. Dar tos trispalvės nelabai norėjo išpiešti ant laivo“, – sako povandeninio laivo statytojas Jonas Velžys.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, šis 7-ių su puse metro ilgio ir pustrečio metro aukščio bei 5 tonas sveriantis povandeninis laivas nėra dekoracija. Jis iš tikro gali plaukti ir panerti. Viduje statytojas sumontavo tris variklius – du elektrinius ir vieną benzininį – ištrauktą iš sovietinio karinio sunkvežimio GAZ-52. Veikimo principas elementarus – įtraukęs vandens laivas skęsta, o jį išstūmus suspaustu oru, kyla.

REKLAMA

„Laivas gali panerti 10-15 metrų, žinoma, dabartinė j kondicijoj tai nerekomenduotina, bet teleskopiniame gylyje jis gali panerti ir laisvai plaukioti“, – pasakoja Laivybos istorijos skyriaus vedėjas Edvinas Ubis.

Laivą jo statytojas sukonstravo iš įvairiausių rastų medžiagų. Net bėgiai čia yra. Žinoma, pripažįsta, vienas to niekaip nebūtų padaręs.

„Mano vienas draugas Kaune aikštelės viršininkas buvo, kur kranai visi, metalui lankstyti, kirpti metalui. Taip pat padėdavo suvirintoją parūpindavo, tekintoją hermetikai“, – teigia J. Velžys.

REKLAMA
REKLAMA

Pernai spalį povandeninis laivas nuleidžiamas Šventosios uoste. Grojant muzikai ir stebint būriui smalsuolių, tiek iš išorės, tiek iš vidaus Jonas laivą gerai patikrina. galiausiai, įlenda vidun.

Pusiau nugrimzdęs laivas nutolsta. Šventosios uoste neužtenka gylio jam panerti, o ir vanduo tada per tarpus bėgo, juokiasi vienintelio lietuviško povandeninio laivo statytojas.

„Paskutinio bandymo metu pradėjo leisti į vidų vandenį kažkodėl. Tai išpumpuoti vandenį reikėjo. Neaišku iš kur tas vanduo patenka, gal prarūdijo kur, gal pradegė“, – kalbėjo J. Velžys.

Lietuviškas povandeninis laivas buvo eksponuojamas ir Estijoje. Šiems jis taip patiko, kad užsigeidė pasilikti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Buvo pasiūlymas šitą laivą palikti visam laikui Jūrų muziejuje Estijoje, tačiau mes džiaugiamės, kad savininkas nusprendė jį parsigabenti į Lietuvą ir dabar mes turime galimybę jį pamatyti Lietuvos jūrų muziejuje“, – sako E. Ubis.

Dabar bent jau metus povandeninis laivas stovės netoli Jūrų muziejaus ir palaikys kompaniją dviem kitiems išrinktiniams laivams.

„Greta mes galime pamatyti didžiausią Lietuvos jūrų muziejaus eksponatą – vidutinį žvejybos tralerį „Dubingiai“ ir istorinę Kuršių marių burvaltę „Kurėnas“, – pasakoja Jūrų muziejaus atstovė Nina Puteikienė.

Povandeninį laivą „Lituanika“ aplankyti ir apžiūrėti galės kiekvienas norintis nemokamai. Tiesa, muziejaus darbuotojai prašo jo neliesti, juk neaišku kada mūsų šalis sulauks „Lituanikos 2“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų