Bendros kalbos neberandantys Lietuvos atstovai Ispanijoje – garbės konsulas Andalūzijoje Jose Antonio Herrada Garcia ir ambasadorius Mečys Laurinkus – netrukus santykius turės aiškinsis teisme, rašo „Lietuvos rytas“.
Šmeižtas ir savivalė – tokius žodžius dažniausiai vartoja Lietuvos garbės konsulas Ispanijos Andalūzijos regione Jose Antonio Herrada Garcia, kalbėdamas apie mūsų šalies ambasadorių Madride Mečį Laurinkų.
Pastarasis taip pat nelieka skolingas: garbės konsulą diplomatas jau atvirai vadina melagiu, kurio dienos šiame poste – suskaičiuotos.
Atrodo, kad bendros kalbos jau senokai neberandantys Lietuvos atstovai netrukus turės santykius aiškintis teisme.
„Šmeiždamas mane M.Laurinkus nori nuplauti Lietuvoje suterštą savo vardą. Tačiau tokie ambasadoriaus ketinimai gali nuvesti jį į kalėjimą“, – įspėjo J.A.Herrada Garcia.
Konsulas pasiryžęs bylinėtis su M.Laurinkumi, nes yra įsitikinęs, jog ambasadorius viešai jį apšmeižė ir tyčia pakenkė jo garbei.
„Tokie veiksmai yra nusikaltimas. Manęs neveikia ambasadoriaus baimės politika.
Paduosiu M.Laurinkų į teismą už viešai įžeistą mano garbę.
Nežinau, ar skurdžiame jo žodyne yra žodis garbė, bet manajame jis tikrai yra“, – „Lietuvos rytui“ sakė J.A.Herrada Garcia.
J.A.Herrada Garcia jau trečius metus eina garbės konsulo pareigas Almerijos provincijoje.
Neoficialiais duomenimis, Andalūzijos regione gyvena 80 proc. visos Ispanijos lietuvių.
J.A.Herrada Garcia teigia, kad M.Laurinkus trukdo teikti jiems pagalbą.
Konsulas ypač piktinasi tuo, kad M.Laurinkus raštu uždraudė jam lankyti lietuvius kalėjimuose ir ligoninėse: „Gal ambasadoriui naudinga, kad niekas nepadėtų suimtiems lietuviams sunkią akimirką?
Kiek žinau, jis net prašė civilinės gvardijos Almerijoje vadovų, kad šie manęs neinformuotų apie lietuvių suėmimą“.
M.Laurinkus neseniai yra pareiškęs, kad garbės konsulas ima mokestį iš lietuvių už paslaugas.
J.A.Herrada Garcia pripažįsta, jog rezidencinės kortelės dokumentų tvarkymas lietuviams kainuoja po 70 eurų.
„Tačiau žmonėms, kurie neturi lėšų, paslaugos teikiamos nemokamai“, – pridūrė konsulas.
„Šiuos pinigus ima ne konsulatas, o tose pačiose patalpose įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos. Kartu su manimi šiame biure dirba dar penki žmonės, kurie konsulatui nepriklauso.
Jie ir teikia lietuviams administracines paslaugas – atnaujina dokumentus, keičia automobilių numerius“, – teisinosi ispanas.
J.A.Herrada Garcia teigė esąs galutinai nusivylęs ambasadoriaus požiūriu į darbą ir nebetiki jo geranoriškumu: „Jam rūpi tik tarnybinis „Mercedes“ ir Lietuvos Vyriausybės paskirta kreditinė kortelė“.
Ispanas sakė, kad yra parašęs ambasadai daug laiškų, kuriuose prašė aptarti glaudesnį bendradarbiavimą su konsulatu, tačiau nebuvo išgirstas.
„Taip pat siūliau ambasadoriui pasitobulinti konsulinės ir diplomatinės teisės srityje bei perskaityti tarptautinius konsulų pareigas pripažįstančius įstatymus, kurie yra parašyti ir lietuvių kalba“, – dėstė pašnekovas.
Prabilti apie konfliktą konsulas nusprendė po gruodžio 1-ąją Almerijoje skubiai sušaukto susitikimo su M.Laurinkumi ir Andalūzijos lietuvių bendruomenės valdyba.
Teigiama, kad M.Laurinkų supykdė J.A.Herrados Garcios bei Andalūzijos bendruomenės valdybos narių vizitas Briuselyje.
Ambasadorius nuvyko į Andalūziją norėdamas išsiaiškinti, kas jį apskundė Europos Parlamento nariams Aloyzui Sakalui ir Justui Paleckiui.
„Mus apstulbino ambasadoriaus elgesys. Jis neleido pasisakyti garbės konsului, uždraudė jam naudotis vertėju, tildė mūsų bendruomenės valdybos narius bei trankė kumščiu į stalą.
Kiek žinau, diplomatai kumščiais trankytis neturėtų“, – „Lietuvos rytui“ sakė Andalūzijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Marina Ruibienė.
Anot M.Ruibienės, dėl nemandagaus ambasadoriaus elgesio bendruomenės nariai ir garbės konsulas išėjo iš susitikimo.
Apie šį incidentą Andalūzijos lietuviai pranešė prezidentui Valdui Adamkui ir Seimo vadovybei.
M.Laurinkus apie konfliktą su garbės konsulu kalba visiškai kitaip.
Jo teigimu, ispanas yra viršijęs savo įgaliojimus ir nebegali toliau eiti šių pareigų.
Pasak M. Laurinkaus, jis negali uždrausti konsului lankytis nei ligoninėse, nei kalėjime. Tačiau jis neturįs jokios teisės rinkti iš lietuvių pinigų.
M. Laurinkus sakė, kad J.A.Herrada Garcia savo tarnybą pavertė vos ne visos savo šeimos verslu. „Už kokio nors dokumento gavimą valstybinėje įstaigoje reikia mokėti 6 eurus, o garbės konsulas už jo sutvarkymą paima 60 eurų. Taip ir pelnosi“, - „Lietuvos rytui“ sakė M. Laurinkus.