Lietuvoje labiausiai diskriminuojami pagyvenę žmonės ir neįgalūs asmenys.
Tokias tendencijas atskleidė tyrimas, atliktas įgyvendinant projektą "Atviri ir saugūs darbe.lt".
Kaip pranešė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, projekto metu Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kurio dalyvių nuomone, Lietuvoje labiausiai diskriminuojami pagyvenę žmonės (54 proc.), neįgalūs asmenys (45 proc.), moterys (30 proc.) ir homoseksualai (28 proc.).
Tarp manančiųjų, kad homoseksualai yra diskriminuojami, didžiausią dalį (55 proc.) sudaro jaunimas iki 30 metų, aukštesnį išsilavinimą ir didesniuose miestuose gyvenantys asmenys.
Be to, pasak pranešimo, homoseksualių asmenų diskriminacijos paplitimą labiau linkę pripažinti tie asmenys, kurie asmeniškai pažįsta homoseksualų žmogų. Tyrimo metu pastebėta, kad tolerantiškas požiūris į homoseksualus tai pat priklauso nuo to, ar žmonės tarp savo draugų ar giminių turi gėjų arba lesbiečių.
Net 82 proc. apklaustųjų teigė nepažįstantys nė vieno gėjaus ar lesbietės, 10 proc. teigė, kad pažįsta, tačiau nėra su jais artimi.
Į klausimą, kaip elgtųsi sužinoję, kad jų bendradarbis yra gėjus ar lesbietė, maždaug 33 proc. atsakė, kad priimtų tokį, koks jis yra, 15 proc. atsisakytų su juo bendrauti.
58 proc. respondentų tikino, kad nepasikeistų jų santykiai ir su kaimynais, sužinojus, kad jie gėjai ar lesbietės, 30 proc. su tokia pora nebendrautų, o 7-8 proc. įspėtų mažų vaikų turinčius kaimynus, 2 proc. imtųsi priemonių tokiai porai iškeldinti.
Sužinojus, kad jų vaikas homoseksualus, 44 proc. apklaustųjų teigė, kad stengtųsi jį palaikyti, 36 proc. tikino, jog bandytų vaiką pakeisti, 34 proc. kreiptųsi psichologinės pagalbos sau, 21 proc. bandytų artimiau susipažinti su vaiko draugais, 16 proc. vaiko homoseksualumo faktą slėptų nuo giminių ir bičiulių.
Jeigu jų akivaizdoje paniekinamai būtų kalbama apie homoseksualius asmenis, 53 proc. respondentų teigė, kad liktų neutralūs, 28 proc. bandytų pakeisti pokalbio temą, 11 proc. tokiai temai prieštarautų, 7 proc. ją palaikytų.
Praėjusiais metais atlikto tyrimo rezultatai bus aptarti antradienį ir trečiadienį Vilniuje rengiamoje konferencijoje, kurioje valstybės įstaigų, profesinių sąjungų, darbdavių, mokslo įstaigų bei nevyriausybinių organizacijų, dirbančių žmogaus teisių ir nediskriminacijos srityje, atstovai aptars diskriminacijos dėl seksualinės orientacijos klausimus, diskutuos, kaip suaktyvinti socialinį dialogą šioje srityje.
Konferencijoje taip pat dalyvaus ILGA (Tarptautinė lesbiečių ir gėjų asociacijos) Europos tinklo atstovai iš 27 Europos šalių.
Projekto "Atviri ir saugūs darbe.lt" tikslas - mažinti netoleranciją darbuotojams, patiriantiems diskriminavimą dėl lytinės orientacijos, integruojant pasiteisinusias lygių darbo galimybių užtikrinimo priemones į viešąją politiką ir praktiką. Taip pat siekiama didinti viešąjį supratimą apie homoseksualių žmonių diskriminaciją Lietuvoje, informuoti visuomenę, žiniasklaidos atstovus, valstybės tarnautojus, politikus bei pedagogus, siekiant ugdyti jų toleranciją ir nesitaikstymą su neapykantos proveržiais.
Projektas vykdomas pagal ES programą EQUAL, Europos socialinio fondo bei Lietuvos lėšomis.