Kokios patirtys padėjo suprasti, kad žmonės apie islamą neapsišvietę ir žino per mažai?
Mano vaikystė buvo labai sunki, nes mano mama totorė, o mano tėtis lietuvis. Aš į tai pats nekreipiau dėmesio, nors buvau krikštytas. Netikėjau nei Dievu, nei niekuo. Kartais vis dėlto kildavo tokie įdomus klausimai, ar kažkas aukščiau egzistuoja. Bet vis tiek mane domino labiau fizika ir tai, ką aš matau aplinkui ir galiu suvokti.
Bet mane mama paimdavo į mečetę supažindinti, kas yra mečetę. Dėl to aš patirdavau smurtą mokykloje, buvo tokia įtampa su kitais mokiniais. Ne kartą man teko būti reanimacijoje. Buvau ne kartą sumuštas. Pavyzdžiui, žiemą prisidėdavo akmenų į gniūžtes. Žiauri tiesa, kokia ta reakcija buvo.
Ar mokytojai negindavo, matydami tokį elgesį?
Kai man buvo 20 metų, sutikau ir savo mokytojus, jie manęs asmeniškai atsiprašinėjo ir man aiškino, jog dėl to, kad aš esu totorius, man buvo draudžiama rašyti gerus pažymius. Jie negalėdavo manęs mokinti. Tai keletas mokytojų patys prisipažino, kad taip ir darė. Todėl iš visų pusių buvo sunku.
Ar pastebėjote pokyčių žmonių požiūryje į jūsų kultūrinę tapatybę? Ar dabar galit jaustis saugus dėl to?
Aš esu ir jaučiuosi saugus, bet jeigu mes kalbame apie bendrą integraciją į visuomenę. Būtent islamo aš vis tiek jaučiu, kad žmonės baidosi. Todėl turiu platformą, kur aiškinu, ką reiškia islamas, nes islamas yra suprantamas netinkamai.
Ko konkrečiai žmonės nesupranta, kodėl daro netinkamas išvadas?
Pavyzdžiui, žmonės nežino, kad musulmonas yra arabiškas žodis, išvertus į lietuvių kalbą reiškia tikintis. Tai žmonės, kurie yra tikintys, jie visi gali vadintis musulmonais. Aš nežinau, kodėl žmonės yra klaidinami, kai sakoma, kad islame yra musulmonai, bet čia ne tik islamui pritaikomas žodis. O žmonės, kurie tiki islamu ir Koranu, vadinami islamistais. Tai va tokius dalykus bandau paaiškinti.
Yra dar tokia frazė, kuria naudojasi kai kurie islamistai: „Nėra nuodėmė užmušti žmogų, nes Dievas jums už tai atleis“. Čia yra dalis iš vienos eilutės Korane, bet sakinys nebaigtas, dalis iškirpta. Dabar aš jam paaiškinsiu šitą vietą.
Buvo žmogus, kuris nužudė labai daug žmonių, daugiau nei 99, jis ieškojo savo dvasinės ramybės ir šita nebaigta eilute naudojosi. Bet ji turi pabaigą: „Nėra nuodėmė užmušti žmogų, nes Dievas už tai atleis, bet tu būsi nubaustas“.
Faktas, kad jei tu nužudei žmogų, už tai Dievas tau gali atleisti, bet už nužudymą tu būsi nubaustas. Bet būna tokių, kurie paima ir iškerpa tik pradžią to sakinio.
O realiai islame net pagalvot apie kitą žmogų blogai. Yra baisiausia nuodėmė, vienas iš blogiausių dalykų, jeigu tu įžeidi. Jeigu taip nutinka, vienintelis kelias yra ateit pas tą žmogų atlyginti jam tą žalą ir atsiprašyt. Jeigu tik jis atleidžia, tada viskas tvarkoj.
Muftijus Aleksandras Beganskas: islamofobija niekur nedingo, dabar ji pridengiama
Anksčiau tv3.lt naujienų portalo kalbinto muftijaus akimis, Lietuvoje labai daug žmonių, nusiteikusių prieš musulmonus, o ypač prieš musulmonus imigrantus.
„Tai neatsirado tik dabar. Kiek aš gyvenu Lietuvoj, tiek ta pati situacija musulmonams. Bet anksčiau tai buvo ne tokiu mastu, o dabar savo islamofobiją visi bando pridengti „Hamas‘u“ arba terorizmu", – tvirtina A. Beganskas.
Meka (nuotr. SCANPIX)
Jo manymu, diskriminacija, lyginant su kitomis religijomis, labiausiai ir yra nukreipta prieš islamo išpažinėjus.
„Jeigu jau kas negražiai pasisako apie musulmonus, tai viskas gerai. O jeigu kažkas blogai parašys apie, pavyzdžiui, judėjus, žydus, tada negalima. Apie kokius standartus mes kalbame", – kelia klausimą tv3.lt kalbintas Islamo kultūros ir švietimo centro direktorius.
A. Beganskas patikina, jog žmonėms nėra ko vengti imigrantų musulmonų, nes jei jie keltų pavojų žmonėms, nebūtų įleisti.
„Lietuvos valdžia įleidžia imigrantus, tame tarpe ir musulmonus, ne mes patys gi nusprendžiame, ką galima įleisti. Lietuvos vyriausybė išduoda tuos leidimus ir patikrina tuos asmenis, ar jie pavojingi, ar nepavojingi", – paaiškino jis.
Atvykusiems į Lietuvą musulmonams, pasak A. Begansko, įsikūrimas čia ir taip sudėtingas. Tačiau, jo galva, jie kenčia čia ir dėl to, kad yra musulmonai.
„Tiems musulmonams, kurie atvyksta čia gyventi, labai sunku dėl kalbos, dėl kitokių tradicijų, maisto. Moterys, kurios nešioja skarelę, gatvėse susilaukia daug žvilgsnių", – atvykusių musulmonų sunkumus išvardijo jis.
Visgi, Islamo kultūros ir švietimo centro direktoriaus teigimu, musulmonai iš tiesų labai stengiasi Lietuvoje pritapti.
„Musulmonai stengiasi adaptuotis, dirba, moka mokesčius, siunčia savo vaikus į lietuviškas mokyklas, ne į rusų ar anglų", – atkreipė dėmesį jis.
Tačiau, jo manymu, paprasčiausia Lietuvoje tiems musulmonams, kurie atsisako savo įprastų islamo tradicijų.
„Vis dėlto, atrodo, jeigu musulmonas niekur nelenda, neišpažįsta musulmonų tikėjimo, nesimeldžia 5 kartus per dieną, vartoja alkoholį, rūko cigaretes, žmonos ir dukros nenešioja skarelių, tada kaip ir viskas gerai. Tokiems žmonėms didelių problemų pritapti nėra, bet vis tiek gali jaustis svetimi", – kalbėjo A. Beganskas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!