• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva niekaip nesusitaria dėl kandidato į eurokomisarus. Potencialiausias kandidatas – užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, tačiau šis savo kandidatūros ir galimybių viešai aptarinėti nenori. Pykčiai dėl eurokomisaro posto aštrėja ir koalicijoje – tiek Laisvės partija, tiek liberalai gūžčioja pečiais ir kartoja, kad jei Lietuva ir toliau temps laiką, galų gale liks prie suskilusios geldos – reikšmingų portfelių Europos Komisijoje jai neliks.

Lietuva niekaip nesusitaria dėl kandidato į eurokomisarus. Potencialiausias kandidatas – užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, tačiau šis savo kandidatūros ir galimybių viešai aptarinėti nenori. Pykčiai dėl eurokomisaro posto aštrėja ir koalicijoje – tiek Laisvės partija, tiek liberalai gūžčioja pečiais ir kartoja, kad jei Lietuva ir toliau temps laiką, galų gale liks prie suskilusios geldos – reikšmingų portfelių Europos Komisijoje jai neliks.

REKLAMA

Nesusilaikė ir prezidentas Gitanas Nausėda, įgėlęs konservatoriams, kad niekas neturi būti iš anksto garantuotas, jog bus pasiūlytas į eurokomisarus.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Didelės simpatijos tarp prezidento Gitano Nausėdos ir užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio jau kurį laiką nėra.  Ypač, kai kalba pasisuka apie eurokomisaro postą, į kurį, pasak konservatorių, Landsbergis labai tiktų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Tiesiog yra jaunų žmonių, kurie labai nekantrūs ir, tiesa, tai yra tokia savybė, kuri ilgainiui praeina“, – teigia Nausėda. 

REKLAMA

„Tai kažkodėl pirmiausia pagalvojau apie latvių kolegą Valdį Dombrovskį, kuris yra kiek vyresnis už mane. Tai nemanau, kad jam tiktų apibūdinimas, kurį mūsų prezidentas panaudojo“, – komentuoja G. Landsbergis. 

Nors Landsbergis pats diskusijose dėl eurokomisaro posto sako nedalyvaujantis, yra kas už jį dalyvauja ir aktyviai agituoja.

„Aš nematau geresnio varianto, kaip siūlyti Gabrielių Landsbergį. Bet čia ne jo noras svarbiausias, nes to reikia Lietuvai“, – kalba Andrius Kubilius. 

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviai kandidatą siūlyti delsia

Tiesa, Nausėda po pirmadienį vykusios neformalios Europos Sąjungos šalių lyderių vakarienės, kuri skirta aptarti kandidatūras į aukščiausius Bendrijos postus, įgėlė konservatoriams. 

„Niekas neturi Lietuvoje būti garantuotas, kad bus pasiūlytas ir prezidentas pritars jo kandidatūrai. Šito sprendimo dar nesu priėmęs. Ir jei kažkas galvoja, kad tą padarys apeidamas mane, tai labai klysta“, – teigia prezidentas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš karto į prezidento kritiką sureagavo ir europarlamentarė Rasa Juknevičienė.

„Ar tai ne kenkimas Lietuvos interesams, kai valstybės vadovas, užuot padėjęs, pats pripažįsta, kad jis stovi ant kelio kaip užvirtęs medis ir neleidžia Lietuvai judėti pirmyn. Lietuva jau seniai būtų apsisprendusi pasiūlyti kandidatą į mums reikalingą poziciją, jei ne Gitano Nausėdos pagaliai“, – „Facebook“ tinkle rašo Juknevičienė. 

„Nieko prezidentas nestovi kol kas. Vyriausybė turi priimti sprendimą“, – tikina Demokratų „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis. 

REKLAMA

Latviai į eurokomisarus siūlo dabartinį Europos komisijos viceprezidentą Valdį Dombrovskį. Kol kas viešai kandidato nepasiūlė estai, bet neoficialiai aišku, kad Estijos premjerei Kaja Kallas šviečiasi eurokomisaro kėdė. Taip pat eurokomisaro kandidatūrą pasiūlė kroatai ir slovakai. Lietuva dar delsia. 

Gali reikalauti kandidatės moters

Landsbergis nemato didelės problemos, kad Lietuva dar nepasiūlė savo kandidatų. 

„Jų privalumas yra tik tas, kad derybose jie dalyvauja iš anksčiau“, – teigia užsienio reikalų ministras. 

REKLAMA

Tačiau yra ir tokių, kuriems esama situacija nepatinka.

„Kai mes matome tokį susipriešinimą tarp Vyriausybės ir prezidentūros. Jeigu toks stilius liks, tai mes liksime vieni iš paskutiniųjų“, – sako Skvernelis.  

„Sėdime prie situacijos, kurią galime vadinti „prie sudužusios geldos“. Netikiu, kad trys Baltijos šalys gaus įtakingus portfelius“, – kalba Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas. 

Pasak prezidentūros, Lietuvai būtų įdomios trys eurokomisarų pozicijos: Europos Sąjungos plėtros, naujas gynybos postas ir vidaus rinkos. Neatmestina, kad naujas Europos Komisijos vadovas gali reikalauti, jog Lietuva siūlytų kandidatę moterį. Jei ne Landsbergis, tai gal tai premjerė Ingrida Šimonytė? 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Niekam nėra užvertos galimybės, kol žmogus pats to nepasako“, – komentuoja G. Landsbergis. 

Nors premjerė Ingrida Šimonytė jau anksčiau sakė, kad eurokomisare būti nenori. 

Šauks koalicijos tarybą

Lietuvoje eurokomisaras pirmiausia renkamas nacionalinio lygiu – jo kandidatūrą premjerė teikia prezidentui. Prezidentui pritarus, dėl to balsuoja Seimas. Tačiau panašu, kad ir tarp pačių koalicijos partnerių nemažai kivirčų. 

REKLAMA

„Ne, aš nepalaikysiu ir mūsų frakcijai sunku būtų palaikyti“, – tikina S. Skvernelis. 

„Nu jeigu tas, kuris įvardinamas, sako: „Iš kur jūs ištaukėt, kad aš noriu.“ Tai taip ir sėdime prie geldos“, – teigia E. Gentvilas. 

„Niekas neprašė palaikymo ir kandidatūra nebuvo aptarta. Ir ta situacija atrodo nenormali“, – sako Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.  

Skvernelis siūlo kur kas paprastesnį būdą – siūlyti tą patį eurokomisarą Virginijų Sinkevičių į aukštesnę poziciją. Tiesa, Sinkevičius šiuo metu išrinktas į Europos Parlamentą. 

REKLAMA

„Jeigu premjerė nenori, nenori ir kažkas negali. Tai tokiu atveju būtų kompromisas“, – svarsto „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Skvernelis. 

„Nežinau, žinokit, leiskit man nekomentuoti šio klausimo“, – atsako užsienio reikalų ministras Landsbergis. 

Kadangi tarp koalicijos partnerių daug neaiškumo, Seimo Pirmininkė ateinančią savaitę šaukia koalicijos tarybą, apsitarti dėl Lietuvos kandidato į eurokomisarus. 

„Yra tyla. Kas jums sakė, kad čia rietenos“, – juokauja Gentvilas. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Pilna puikiu kandidatu. Bet kas tiktu. Tik ne nepotistiinio ozio ozelis, kurio lygis URM trecio sekretoriaus.
neapykantos kurstytojas
Kvailiui net tualetus valyt pavojinga patiket
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų