Lisabonos taryba - autoritetingas Europos ekonominės ir socialinės politikos tyrimų centras - Europos žmogiškųjų išteklių indekso ataskaitoje Lietuvą, Slovėniją, Čekiją ir Estiją priskiria prie didžiausią potencialą turinčių valstybių, vis dar galinčių per artimiausius du dešimtmečius pasivyti Vakarus.
Mažiausią žmogiškųjų išteklių indeksą turinčios Slovakija, Bulgarija ir Lenkija, pasak studijos autorių, gali ilgam įstrigti santykiniame skurde, jei ir toliau skirs per mažai dėmesio žmogiškiesiems ištekliams ir inovacijoms.
Didžiausiomis grėsmėmis Centrinės ir Vidurio Europos valstybių ilgalaikiam ekonomikos augimui įvardijamas gimstamumo mažėjimas, protų nutekėjimas, didelis nedarbas, per mažos investicijos į švietimą bei įgūdžių lavinimą. Ypač akcentuojamas nepakankamas dėmesys vyresnių nei 35 m. darbuotojų kompetencijai kelti.
Ataskaitoje teigiama, kad Centrinės ir Vidurio Europos valstybės jau nėra konkurencingos pigia darbo jėga, tad ekonomiką raginama perorientuoti į inovacijas, ir pasitelkiant talentingus, kvalifikuotus bei kompetentingus Europos piliečius siekti konkurencingumo augimo.
Norint pasivyti Vakarus, rekomenduojama didinti švietimo bei mokymo finansavimą, pertvarkyti viduriniojo ir aukštojo mokslo sistemas, daugiau dėmesio skirti vyresnių darbuotojų įgūdžių tobulinimui ir kompetencijos kėlimui. Analitikai taip pat ragina didinti investicijas į mokslinius tyrimus ir plėtrą, skatinti aukštųjų mokyklų, tyrimų kompanijų bei institucijų integraciją į Europos ir pasaulio tyrimų tinklus. Taip pat siūloma iš anksto ruoštis senėjančios visuomenės neigiamiems ekonominiams ir socialiniams padariniams. Ataskaitoje prognozuojama, kad Centrinės ir Vidurio Europos valstybių darbingo amžiaus žmonių populiacija iki 2035 m. sumažės 15 proc.