„Legatum Institute“ pristatė 2012 pasaulio gerrovės indeksą, kuriame gerovės atžvilgiu įvertino 142 valstybes. Vertindami valstybes tyrėjai atsižvelgė į tokius kriterijus, kaip ekonomika, švietimas, verslumas, valstybės valdymas, sveikatos apsauga, žmogaus teisės ir laisvės, saugumas ir socialinis kapitalas.
Dažniausiai pasaulio valstybių gerovė yra vertinama atsižvelgiant į šalies BVP dalį tenkančią vienam gyventojui, tačiau „Legatum Institute“ vadovo Jeffrey Gedmino teigimu, toks požiūris yra pernelyg siauras, tuo tarpu klestėjimo indeksas suteikia galimybę kur kas plačiau įvertinti mus supantį pasaulį.
Nieko nuostabaus, kad šio sąrašo viršuje atsidūrė Skandinavijos valstybės. Įdomu ir tai, kad nepaisant suverenių skolų krizės bendras gerovės lygis daugelyje Europos valstybių pakilo. Nukentėjo tik ekonominiai rodikliai.
Šiemet nustebino JAV pasirodymas, nes didžiausia pasaulio ekonomika pirmą kartą nepateko į geriausiai pasirodžiusių valstybių dešimtuką ir nusirito į dvyliktą vietą. „Legatum Institute“ duomenimis, JAV rodikliai suprastėjo penkiose srityse iš aštuonių.
Tuo tarpu Azijoje savo padėtį sparčiai gerina naujos kartos Azijos tigrai. Vietnamas, Tailandas, Malaizija ir Indonezija šiame indekse pdemonstravo ženklų šuolį į viršų.
Pirmajame gerovės indekso dešimtuke rikiuojasi šios valstybės:
1. Norvegija
2. Danija
3. Švedija
4. Australija
5. Naujoji Zelandija
6. Kanada
7. Suomija
8. Nyderlandai
9. Šveicarija
10. Airija
Lietuva gerovės indekse užėmė 43 vietą ir aplenkė 47 vietoje likusią Latviją, tačiau nusileido Estijai, kuriai tyrimo autoriai skyrė 35 vietą. Pernai Lietuva šiame sąraše užėmė 44 vietą. Tiesa, tuomet buvo vertintos tik 110 pasaulio valstybių.
Bene geriausiai Lietuva pasirodė švietimo srityje – 18 vieta tarp 142 pasaulio valstybių. Deja, mūsų šalies rezultatui neigiamą poveikį darė ekonominiai rodikliai (82 vieta) ir padėtis asmens laisvių bei visuomenės tolerancijos srityje (93 vieta) Derėtų pastebėti, kad pernai ekonominių rodiklių srityje užėmėme 95 vietą, o užpernai 76 vietą. Tuo tarpu laisvių ir visuomenės tolerancijos srityje nuo 2010 metų buvo pastebimas nuolatinis smukimas – 70 vieta užpernai ir 71 vieta pernai.
Kitose srityse šiais metais Lietuva pademonstravo aukštesnį nei vidutinį lygį. Verslumas – 42 vieta, valstybės valdymas – 43 vieta, sveikatos apsauga – 46 vieta, saugumas – 34 vieta, socialinis kapitalas – 49 vieta.
Vertinant Lietuvos padėtį kitų valstybių atžvilgiu galima pastebėti, kad panašius įvertinimus gavo Izraelis, Argentina, Panama, Brazilija, Malaizija ir Kazachstanas.
Kaimyninė Lenkija šiame sąraše užėmė 32 vietą, o Rusija liko 66 pozicijoje. Tuo tarpu Baltarusija tenkinosi 54 vieta.