Lietuvos ir Lenkijos prezidentų kanceliarijos suderino bendrą deklaraciją, tačiau Vilnius nesikiša į užsienio politikos klausimų derinimą pačioje Lenkijoje, teigia prezidento patarėjas Valteris Baliukonis.
„Kaip ir visada, ši deklaracija buvo derinama tarp dviejų prezidentų kanceliarijų, buvo perduota Lenkijos pusei, tačiau mes negalime kištis į Lenkijos užsienio politikos klausimų vidinį derinimą“, - BNS trečiadienį sakė prezidento Užsienio politikos grupės vadovas Valteris Baliukonis.
Kartu jis pažymėjo, kad Lietuvos ir Lenkijos prezidentai ne kartą yra paskelbę bendrų deklaracijų ir iniciatyvų aktualiais Europos politikos, Rytų Kaimynystės ar tarptautinės energetikos klausimais.
„Daug kartų matėme, kad mūsų mintys dėl svarbiausių užsienio politikos klausimų, ypač Europos kaimynystėje, sutampa. Pastaroji prezidentų deklaracija dar kartą įtvirtina mūsų požiūrį į įvykius Gruzijoje, kaip jau ne kartą buvo pasakyta Tbilisyje, Briuselyje, Vilniuje ar Varšuvoje. Tai svarbi deklaracija ir pozicija visam Europos saugumui bei ES-Rusijos santykiams“, - kalbėjo V. Baliukonis.
Pirmadienį paskelbtoje bendroje deklaracijoje Lietuvos ir Lenkijos prezidentai pažymėjo, kad kol rusų kariuomenė neišvesta iš nepriklausomais pasiskelbusių separatistinių Gruzijos Pietų Osetijos ir Abchazijos regionų, Europos Sąjungai būtų per anksti atnaujinti derybas dėl naujo partnerystės susitarimo su Rusija.
Šia deklaracija tarptautinė bendruomenė ir ES vyriausybės kviečiamos reikalauti, kad Rusija iki galo ir besąlygiškai išvestų savo kariuomenę iš Gruzijos teritorijos pagal rugpjūčio 12 dienos paliaubų sutartį, kurią Europos vadovai patvirtino aukščiausio lygio susitikime rugsėjo 1 dieną.
Lenkijos premjeras ir užsienio reikalų ministras antradienį viešai papriekaištavo, kad pirmadienį paskelbta bendra Valdo Adamkaus ir Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) deklaracija nebuvo derinama su Lenkijos vyriausybe.
Antradienį po Vyriausybės posėdžio sušauktoje spaudos konferencijoje Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas pareiškė su nerimu stebįs „nestandartines prezidentūros iniciatyvas“. D. Tuskas sakė pats deklaracijos dar neskaitęs, bet norėtų, kad „Lenkijos pozicija išreikštų daugumos lenkų valią ir būtų reiškiama laikantis Konstitucijos kanonų“.