Vienas šaltinių teigia, kad sprendimas priimtas, bet apie tai bus paskelbta tik vasario mėnesio pradžioje. Kitas su portalu kalbėjęs politikas nurodė, jog pokyčių dėl prezidentinio kandidato galbūt galėtų gali įvykti, jeigu prasidėtų nevaldomi procesai: tarkime, grėstų reali tikimybė, jog kandidatu būtų išrinktas koks nors visai netinkamas politikas, kuris kenktų partijos reputacijai.
Blinkevičiūtė sąraše nebus reitinguojama
Tačiau V. Blinkevičiūtė tikrai ves partijos sąrašą Europos Parlamento rinkimuose, kuriame įrašyta pirmuoju numeriu ir nebus reitinguojama. Europarlamento rinkimai numatyti 2024 m. birželio 9 dieną, o Lietuvos prezidento rinkimai bus anksčiau – gegužės 12 dieną.
„Dėl Europos Parlamento yra labai paprastai. Mes neseniai buvome susirinkę į tarybą ir ten buvo iškeltas klausimas, kad pirmininkės reitinguoti nereikėtų, nes labai keistai atrodo. Ir viskas: Europos Parlamento sąraše ji nebus reitinguojama, bus Nr. 1, o visi kiti bus reitinguojami“, – pasakojo vienas socialdemokratas.
Pasak politiko, šis sprendimas taryboje pasiūlytas dėl to, jog Lietuvos socialdemokratų partijos viduje prasidėjo vidiniai užkulisiniai susitarimai. Kitaip tariant, europarlamentaras Juozas Olekas neva susitarė su kai kuriais Kauno regiono skyriais, jog reitinguodami kandidatus į Europos Parlamentą jie palaikys tik J. Oleką ir savus atstovus, bet daugiau nereitinguos nieko kito.
„Kažkas sužinojo apie tokius slaptus susitarimus ir sako, jog būtų kvaila prieš visuomenę, jeigu dėl to nukentėtų pirmininkės reputacija. Tokie dalykai teoriškai yra įmanomi: susitari su vienu, kitu, nuveži į Briuselį ir viskas“, – situaciją nupasakojo portalo tv3.lt pašnekovas iš partijos.
Kandidatus į Europos Parlamentą reitinguos partijos skyrių nariai, kurie biuletenyje įrašys ne daugiau nei 10 reitinguojamų pavardžių. Pašnekovas prognozavo, kad didžiausia konkurencija vyks dėl antrosios vietos sąraše, dėl kurios kausis jau minėtasis J. Olekas ir Seimo narė Rasa Budbergytė.
Apie tai papasakojęs socialdemokratų atstovas nurodė, kad V. Blinkevičiūtės pastatymas į nereitinguojamą poziciją Europos Parlamento rinkimuose nėra susijęs su jos sprendimu dalyvauti ar nedalyvauti prezidento rinkimuose. Teisiškai įmanoma dalyvauti abiejuose rinkimuose, bet paprastai tai laikoma rinkėjų apgaudinėjimu.
„Mano asmenine nuomone, jeigu rinktis, tai geriausia būtų, kad eitų Vilija. Bet jei ji neina, tai geriau nieko neturėti negu turėti ką nors, kas atstovauja praeičiai“, – sakė politikas.
Susitelks į europinius ir Seimo rinkimus
Tačiau kitas politikas teigė, kad V. Blinkevičiūtė jau yra priėmusi sprendimą nedalyvauti rinkimuose, tik apie tai bus paskelbta vasario mėnesio pradžioje.
„Nemanau, kad V. Blinkevičiūtę kas nors prispaus, ir nematau argumentų, kodėl jai reikėtų prisispausti“, – sakė kitas su portalu kalbėjęsis socialdemokratas.
Pasak pašnekovo, šiuo metu partijai strategiškai nėra naudinga kelti į prezidentus geriausios ir populiariausios savo politikės, nes kairiųjų erdvė yra užimta – čia pečius surėmę dabartinis prezidentas Gitanas Nausėda bei advokatas Ignas Vėgėlė. Į panašius rinkėjus pretenduotų ir Demokratų sąjungos vardan Lietuvos kandidatas Giedrimas Jeglinskas, bet jo „svorio kategorija“ kur kas lengvesnė.
„Kodėl reiktų tame dalyvauti, taškytis ir tikriausiai nelaimėti? Ar mes dalyvaujame procesuose, kaip sako V. Blinkevičiūtė? Taip, mes procesuose dalyvaujame įvairiais politiniais instrumentais, formaliais ir neformaliais, derėdamiesi dėl palaikymo, ruošdamiesi Europos Parlamento ir Seimo rinkimams, o ne vien tik keldami savo kandidatą prezidento rinkimuose“, – nurodė socialdemokratas.
Formalus sprendimas dėl kandidato į prezidentus kėlimo arba nekėlimo bus priimtas vasario 3 dieną vyksiančiame partijos suvažiavime. Iki to laiko kandidatai gali atsisakyti kelti savo kandidatūrą arba gali rastis naujų kandidatų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!