• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujojo kultūros ministro užtarimo tikėjęsi prieš J. Miltinio dramos teatro vadovą Romualdą Vikšraitį maištaujantys aktoriai iš ministerijos sugrįžo ne tik nieko nepešę, bet ir patys gavę per nosį. Naujasis ministras perspėjo teatre laikytis hierarchijos, o ja nepatenkintiesiems – trauktis. Kodėl ministerija stojo R. Vikšraičio pusėn?

REKLAMA
REKLAMA

 Mokė kultūros

Naujojo kultūros ministro Šarūno Biručio užtarimo tikėjęsi prieš J. Miltinio dramos teatro vadovą Romualdą Vikšraitį maištaujantys aktoriai iš ministerijos sugrįžo ne tik nieko nepešę, bet ir patys gavę per nosį. Užuot išbarę R. Vikšraitį, ministerijos vadovai kultūros pamokė dvi aktorių profesines sąjungas, vadovaujamas Vytauto Kupšio ir neseniai teismo į darbą sugrąžinto Rimanto Tereso.

REKLAMA

Jau porą metų J. Miltinio dramos teatrą purtantiems skandalams tašką nusprendęs padėti naujasis ministras vakar į Vilnių pasikvietė Panevėžio teatralus. Maždaug valandą Š. Birutis už uždarų durų kalbėjosi su teatro direktoriumi, paskui kvietėsi profesinių sąjungų atstovus, galų gale prie stalo susodino visus – ir R. Vikšraičio šalininkus, ir priešininkus.

Dar vieną tokį susitikimą Kultūros ministeriją planuoja po Velykų, tik jau ne Vilniuje, o Panevėžyje, J. Miltinio teatro darbuotojų visuotiniame susirinkime.

REKLAMA
REKLAMA

Išbarė už viešumą

Kultūros viceministro Dariaus Mažinto teigimu, viešai marškinius skalbiantis teatras darosi juokingas visuomenei, todėl ministerija nebegali nesikišti. J. Miltinio dramos teatro steigėja leido suprasti, kad palaiko ne besiskundžiančius aktorius, o jiems neįtinkantį vadovą.

„Teatre atlikto audito metu nustatytų pažeidimų ištaisyta jau 60 procentų, teatras yra pateikęs programą, įstaiga funkcionuoja“, – R. Vikšraičio nesugebėjimo vadovauti neįžvelgė D. Mažintas.

Ministerija nėra tokia atlaidi antrus metus bandantiesiems nuversti direktorių. Profesinių sąjungų atstovai labiausiai pylos nuo teatro steigėjos sulaukė už viešumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Teatras, menininkai turi būti žmonės, kurie pakiltų aukščiau už problemas, asmeninius dalykus. Jie turėtų būti pavyzdys, tuo labiau kad Panevėžyje ir be to yra problemų. Negalima skalbti drabužių viešai. Legendinio J. Miltinio laikais problemos neišeidavo iš teatro ribų“, – perspėjo viceministras.

D. Mažintas prasitaria, kad jei teatrą nesiliaus purtę skandalai, kol kas taikyti bandanti ministerija imsis griežtesnių priemonių. Kokių, ministro pavaduotojas pripažino kol kas nenorintis įvardyti. Tačiau, anot jo, teatre privalu laikytis hierarchijos.

REKLAMA

„Jei teatras funkcionuoja, vadinasi, administracija dirba. Yra tam tikra hierarchija – direktorius, meno vadovas, kolektyvas. Dabar išeina taip, kad nepaisoma šių struktūrų. Tie nesutarimai turi baigtis. Jei šitas variantas nepavyks, yra kitų įmanomų būdų, apie kuriuose dar nesinori kalbėti. Tikimės, kad žmonės pradės plačiau mąstyti, o ne virti savo sultyse“, – „Sekundei“ teigė D. Mažintas.

Maištininkai baiminasi atleidimų

V. Kupšys neslėpė iš susitikimo su ministerijos atstovais grįžęs šokiruotas. Trylika aktorių vienijančios profesinės sąjungos lyderis teigė esąs nusivylęs, nes neturėjo galimybės išsakyti ministrui teatralų skaudulių.

REKLAMA

„Nelabai suprantame, ko mus kvietėsi ministerija. Tikėjomės būti išklausyti, kodėl su šiuo vadovu nebegalime dirbti. Per tuos porą metų susikaupė tiek dalykų. Nelabai daug galėjome kalbėti, nes ministerijos pozicija, kad R. Vikšraitis turi dirbti, o tie, kam jo metodai nepatinka – pasitraukti“, – pasakojo V. Kupšys.

Tokio drastiško žingsnio aktorius pats nenori žengti.

„Kaip mes galime spjauti į savo namus?“ – apie J. Miltinio teatrą kalba V. Kupšys.

Įžvelgia reorganizacijos girnas

Aktorių profesinės sąjungos vadas svarsto, kad ministerijos vadovybės užuomina – ne R. Vikšraičio gynyba, o žvilgsnis į perspektyvą. V. Kupšys neatmeta, kad patys nepasitraukę iš teatro direktoriaus priešininkai gali būti lengvai atleisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mat Vyriausybės 2012–2016 metų programos įgyvendinimo priemonėse minima, kad dar iki šių metų pabaigos numatoma reformuoti teatrų valdymą ir taip sudaryti galimybę nacionaliniams bei valstybiniams teatrams veikti kaip valstybinėms viešosioms įstaigoms.

„Teatrui suteikus viešosios įstaigos statusą aktoriai taptų samdomais, nebe etatiniais darbuotojais. Mus būtų galima atleisti už ką tik nori“, – įtaria V. Kupšys.

Jo nuogąstavimus viceministras vadina gandais. D. Mažintas taip pat patvirtino, kad dabartinė ministerijos vadovybė nesvarsto pirmtako Arūno Gelūno idėjos nesutarimų purtomą J. Miltinio dramos teatrą atiduoti Panevėžio savivaldybei.

REKLAMA

Priešininkų gali sumažėti

V. Kupšys guodžiasi bent tuo, kad ministerija atkreipė dėmesį į seniausio Panevėžio dramos teatro aktorius.

„Ankstesnis ministras mūsų net nepriimdavo“, – teigė V. Kupšys.

Su Kultūros ministerijos atstovais susitikęs maždaug trisdešimt narių vienijančios J. Miltinio teatro darbuotojų profesinės sąjungos lyderis R. Teresas apie vizitą nepanoro kalbėti. Po teismų maratono su R. Vikšraičiu neseniai į teatrą grįžęs aktorius teigė, jog jam dar reikia susivokti, kas įvyko Kultūros ministerijoje.

REKLAMA

Profesinių sąjungų vadovai ketina nepatenkintųjų R. Vikšraičiu poziciją išsakyti visuotiniame susirinkime.

Prieš metus jame virė ne mažesnės aistros nei scenoje. Tąkart kolektyvas buvo pareiškęs nebegalintis toliau dirbti su R. Vikšraičiu, į akis jį kaltino negebėjimu vadovauti valstybiniam teatrui ir ragino atsistatydinti.

Tuomet iš 91-o dalyvavusiojo susirinkime prieš R. Vikšraitį balsavo net 87-i.

Ar ir šį kartą kolektyvas kone vieningai stos prieš savo vadovą, V. Kupšys nebėra garantuotas. Mat net į susitikimą ministerijoje atvažiavo ne vienas direktorių palaikantis aktorius, o per pastaruosius metus teatre buvo įsteigta ir dar viena profesinė sąjunga, nesišvaistanti kaltinimais R. Vikšraičiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Miltinukų“ atstovas įskaudintas

Nuomonę apie keletą metų besitęsiančius skandalus J. Miltinio teatre ministerijoje panoro išsakyti ne tik esami, bet ir buvę jo aktoriai. R. Vikšraičiui atėjus vadovauti iš teatro pasitraukęs Enrikas Kačinskas teigė jaučiantis nuoskaudą dėl direktoriaus priešininkų skleidžiamo melo.

„Ta grupė pasinaudojo mano pavarde, esą turėjau išeiti iš teatro dėl R. Vikšraičio. Tai visiška netiesa. Dar penkerius metus iki išėjimo sakiau, kad pasitrauksiu, nes negaliu dirbti tokiame teatre, kokiu jis paverstas per pastaruosius keturiolika metų. Net žiūrovai sakydavo, kad nebeįdomu ateiti į teatrą – buvome visiškoje kultūros duobėje. Ir dabar lygis tas pats. Jį bandoma kelti, bet neįmanoma per metus to padaryti“, – teigė J. Miltinio išugdytos kartos aktorius.

REKLAMA

Anot E. Kačinsko, kad aktorių grupė negali taip elgtis – nesileisti į kalbas, neieškoti kompromisų, matyti tik priešus, mano ir jo kartos kolegė, ilgametė J. Miltinio teatro aktorė Dalia Melėnaitė.

E. Kačinsko nuomone, ministras parodė, koks turi būti teatras.

„Žavėjausi kiekvienu jo žodžiu“, – tvirtino menininkas.

J. Miltinio dramos teatro atstovės spaudai Gertrūdos Rinkūnienės nuomone, net jei ministerija stotų maištininkų pusėn ir ryžtųsi pakeisti direktorių, teatro šventovėje ramybė ilgai nesitęstų.

„Po poros mėnesių prasidėtų tas pats scenarijus – šantažas, kabinėjimasis, gąsdinimai streikais“, – svarsto G. Rinkūnienė.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų