REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar pernai metais koronavirusas ne juokais įbaugino socialinės globos įstaigas. Kone didžiausi protrūkiai ten kilo antros bangos metu, klastinga infekcija nusinešė beveik 400 globotinių gyvybes. Protrūkiai socialinėse įstaigose fiksuojami ir dabar. Įstaigų vadovai pasakoja, kad su globotinių netektimis tenka susidurti ir dabar bei pripažįsta, kad tarp globotinių įsimetęs virusas kelia didžiulį stresą.

Dar pernai metais koronavirusas ne juokais įbaugino socialinės globos įstaigas. Kone didžiausi protrūkiai ten kilo antros bangos metu, klastinga infekcija nusinešė beveik 400 globotinių gyvybes. Protrūkiai socialinėse įstaigose fiksuojami ir dabar. Įstaigų vadovai pasakoja, kad su globotinių netektimis tenka susidurti ir dabar bei pripažįsta, kad tarp globotinių įsimetęs virusas kelia didžiulį stresą.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad nuo pandemijos pradžios COVID-19 iš viso nusinešė 392 socialinių įstaigų globotinių gyvybes ir penkių socialinės globos įstaigų darbuotojų gyvybes. Dar antros koronaviruso bangos Lietuvoje metu buvo kilę koronaviruso protrūkiai, apie tai tv3.lt rašė dar praėjusių metų gale.

Pažvelgus į dabartinį koronaviruso protrūkių žemėlapį, kurį kasdien atnaujina Statistikos departamentas, matyti, kad ketvirtadienį Lietuvoje fiksuojama 13 koronaviruso protrūkių socialinėse įstaigose.

REKLAMA
REKLAMA

Su visais jais siejami 175 užsikrėtimo atvejai, izoliacijoje yra daugiau nei 280 asmenų.

Du didžiausi protrūkiai fiksuojami Trakų ir Joniškio rajonuose esančiose socialinėse įstaigose. Abejose, Statistikos departamento duomenimis, su naujausiais protrūkiais yra siejama po 37 atvejus.

REKLAMA

Matė gyvą pavyzdį, kaip miršta globotinis

Pagal statistikos departamento duomenis, vienas didžiausių koronaviruso protrūkių liepsnoja Joniškio Švč. Mergelės Marijos parapijos senelių globos namuose „Santara“. Čia nustatyti 37 atvejai.

Įstaigos slaugos administratorė Inga Jankevičienė sako, kad ketvirtadienio duomenimis, serga du įstaigos globotiniai ir dvi darbuotojos. Protrūkis kilo dar rugsėjo pradžioje. Įstaiga nežino, kaip koronavirusas pateko į slaugos namus, mat svečiams čia lankytis kurį laiką dėl viruso grėsmės buvo uždrausta.

REKLAMA
REKLAMA

„Pradžia buvo tokia, kad seneliai neturėjo simptomų, bet vienai močiutei pasijutus prastai, jai 92 m., atrodė, kad širdies ritmo sutrikimas, iškvietėme greitąją. Kadangi greitoji nusprendė vežti į priėmimą, priėmime padarė testą, jis buvo teigiamas. Nuo tos minutės ir mes sujudome, supratome, kad kažkas yra“, – tv3.lt sako I. Jankevičienė.

Didžioji dalis atvejų buvo besimptomiai, tad, kaip sako įstaigos atstovė, nujausti apie įsisukusį virusą buvo sunku.

Netrukus po patvirtinto atvejo, visiems įstaigos gyventojams buvo padaryti greitieji koronaviruso testai, tada pakartoti PGR testai.

„Tas košmaras tada ir prasidėjo. Ir darbuotojai, pradžioje trys, o senelių buvo 24“, – sako I. Jankevičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I. Jankevičienė pasakoja, kad vienai senjorei COVID-19 simptomai pasireiškė staiga.

„Atsirado dusulys ir temperatūra labai greitai pakilo. Greitoji pagelbėjo, tačiau ji labai greitai mirė, kitą dieną. Gyvas pavyzdys, ką matėme. Dusulys labai greitai paėmė“, – teigia I. Jankevičienė.

Mirė dar trys įstaigos globotiniai, užsikrėtę COVID-19, tačiau pagrindinė jų mirties priežastys nėra laikoma COVID-19.

Iš visų susirgusių globotinių šeši buvo nepasiskiepiję nuo COVID-19.

„Stresas turėjo didžiausią įtaką, neįprasta mums aplinka. Seneliams, aišku, kadangi buvo besimptomių atvejų, ne visi suprato, kaip serga, jei nieko nejaučia. Keitėsi mūsų apranga, ketvirto lygio apsauga – kombinezonai, akiniai, kepurės, seneliams tai jau stresas“, – sako I. Jankevičienė.

REKLAMA

Kaip teigia I. Jankevičienė, darbuotojų įstaigai užteko, mat vienu metu susirgo keli, dar keliems užsikrėtimas paaiškėjo šiek tiek vėliau.

Virusą parsinešė iš miesto

Klaipėdos miesto globos namuose, pagal Statistikos departamentą, taip pat liepsnoja COVID-19 židinys. Statistikos departamentas nurodo, kad su protrūkiu čia siejama 20 atvejų.

Įstaigos direktorė Renata Kašinskienė sako, kad ketvirtadienį įstaigai žinoma apie 25 užsikrėtimus. Dar vieno testo rezultato laukiama, tad atvejų gali būti daugiau.

Šiuo metu vienas globotinis yra gydomas ligoninėje, o dar vienas yra izoliuojamas, nes neseniai grįžo iš ligoninės, kur gydėsi dėl COVID-19. Kiti likę globotiniai yra pasveikę.

REKLAMA

Ketvirtadienio duomenimis, dėl COVID-19 nedirba šeši įstaigos darbuotojai. Protrūkis, spėjama, kilo vienai globotinei virusą parsinešus iš miesto.

„Viena gyventoja buvo išėjusi į miestą ir iš miesto grįžo sužvarbusi. Ją pastebėjome, viskas buvo gerai, bet po  to jos kaimynė susirgo. Padarėme tyrimą ir jis buvo teigiamas“, – tv3.lt pasakoja R. Kašinskienė.

Direktorė sako, kad COVID-19 užsikrėtė ir skiepyti, ir neskiepyti įstaigos globotiniai. Didesnė dalis užsikrėtusiųjų buvo paskiepyti, mat bendrai iš visų 82 įstaigos globotinių šeši yra nepasiskiepiję.

R. Kašinskienės teigimu, pasiskiepiję globotiniai sirgo lengviau, o nepasiskiepiję susidūrė su sunkesne ligos forma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Į ligoninę buvo patekę daugiau negu du. Laikėmės tokios taktikos, kad jeigu pakyla temperatūra, gydytojas įvertina, iš karto siunčiame į ligoninę. Kartais ir po trijų dienų iš ligoninės mums parveža atgal“, – sako R. Kašinskienė.

Globos namų vadovė pripažįsta, kad pirmieji nustatyti atvejai nemenkai išgąsdino.

„Turi daug dalykų apgalvoti ir įvertinti, sudėlioti. Bet kai matome, kad ligos plitimo pagreitis yra pakankamai lėtas, matome, kad apsisukame. Didžioji dalis kolektyvo darbuotojų yra skiepyti, dėl to jaučiamės saugesni. Esame įsivažiavę, darbus dėliojamės, priemonės prieinamos“, – sako R. Kašinskienė.

Kreipėsi pagalbos dėl personalo

Vilniaus universiteto (VU) medicinos fakultetas socialiniuose tinkluose kartais pasidalina darbo pasiūlymais studentams. Prieš keletą dienų puslapyje atsidūrė toks skelbimas:

REKLAMA

Slaugos namai Addere Care ieško pagalbos: čia nustatytas COVID-19 atvejis, trūksta rankų.

Slaugos namai ieško: slaugytojų, slaugytojų padėjėjų, pagalbinių medicinos darbuotojų, gydytojų.

Taip pat ieško ir savanorių, kurie padėtų slaugos namų senjorams išbūti 2 savaites viename kambaryje, išvestų pasivaikščioti į lauką.

Pagalba ypač reikalinga nuo 16:00 iki 08:00 val. ryto ir savaitgaliais. Slaugos namai siūlo lanksčias sąlygas, galimybę derinti darbo grafiką, konkurencingą atlyginimą.

Susidomėjusius kviečiame kreiptis [email protected]“, – rašoma VU medicinos fakulteto puslapyje.

Trakų rajone esančiuose slaugos namuose „Addere care“, Statistikos departemanto ketvirtadienio duomenimis, fiksuojamas 37 atvejų protrūkis.

REKLAMA

Susisiekus su slaugos namais, „Addere care“ vadovė Kristina Judinė aiškina, kad įstaiga nuolat ieško slaugytojų ir padėjėjų.

„Mes didelė ligoninė ir daug darbuotojų turime, tai mums svarbu. Net jei mes jų nepriimame, mes norime žinoti, kas galėtų pas mus dirbti, susipažinti ir turėti eilę laukiančių, kas galėtų dirbti.

Darbuotojų ieškome, covido atveju, akcengtas yra tam, kad jeigu kažkas susimąstys, kad greičiau susimotyvuotų ateiti padirbti. Tai labiau dėl motyvacinės pusės iš tikrųjų. Medicinos darbuotojai šią profesiją irgi renkasi ir iš idėjos. Manome, kad tai yra svarbu“, – tv3.lt sako K. Judinė.

Vis dėlto pripažįstama, kad dėl viruso galinčių dirbti darbuotojų sumažėjo. Todėl naujų darbuotojų reikia greitai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip sako K. Judinė, „Addere care“ bendradarbiauja su Vilniaus savivaldybe ir priima COVID-19 sergančius pacientus, turi šiai ligai gydyti skirtus skyrius.

„Covido skyrių mes turėjome visą laiką praktiškai. Gal porą mėnesių covido nebuvo, bet covido skyrių mes turėjome visą laiką ir priimdavome iš išorės žmones, kurie turi covidą“, – teigia K. Judinė.

Įstaigoje veikia devyni skyriai, viename jų gali tilpti 25 pacientai. Visi šie skyriai yra izoliuoti.

Trečiadienio duomenimis, COVID-19 serga 30 ligonių ir 4 darbuotojai. Darbuotojų sirgo daugiau, tačiau jie jau pasveiko ir grįžta į darbą. Pasak K. Judinės, didžioji dalis susirgusiųjų yra vakcinuoti, tad serga nesunkiai.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rugsėjo 20 d. duomenimis, socialinės globos įstaigose tądien sirgo 42 globotiniai ir 40 darbuotojų.

Nuo pandemijos pradžios mirė 392 globotiniai ir 5 slaugos įstaigų darbuotojai.

Už kiekvieną dušelę nemaži pinigėliai sukrenta į kažkieno kišenes.Juk visi seneliai suskiepyti, darbuotojai taip pat,tai iš kur tas virusas? Tikras melas ir žmonių gąsdinimai, kad kuo daugiau susiskiepytų ir kažkas už tai susižertų pinigėlius....
Palaukit, nieko nesuprantu....Į senelių namus nieko neįleidžia, lankyti jų negalima, visi suskiepyti...Tai iš kur tas virusas? Atsakykit pagaliau...Galbūt už kiekvieną dušelę nemaži pinigėliai sukrenta į kažkieno kišenes...Kam tas melas, ir žmonių gąsdinimai....
Neskiepyti darbuotojai kasdien vaikšto į miestą, bet užnešė virusą senutė, kuri buvo išėjusi trumpam. GELEŽINĖ LOGIKA.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų