Šiandien Socialinių reikalų ir darbo komitetas posėdyje svarstė teisės aktų projektus, kuriais, atsižvelgiant į sudėtingą ekonominę situaciją šalyje, siekiama sumažinti valstybės ir Valstybinio socialinio draudimo fondo (VSDF) biudžetų išlaidas, praneša Seimo ryšių su visuomene skyrius.
Komitetas, paskirtas papildomu, svarstydamas Seimo statuto pataisas, pritarė siūlymui sumažinti Seimo narių išlaidų, susijusių su jų parlamentine veikla, naudojimosi tarnybiniais telefonais dydį, taip pat Seimo Pirmininkui ir jo pavaduotojams reprezentacijos išlaidoms skiriamas sumas.
Siūlymui sumažinti Seimo nario padėjėjų - sekretorių darbo užmokestį nebuvo pritarta.
Svarstytos Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo, Teisėjų atlyginimų bei Valstybės tarnybos įstatymų pataisos, kuriomis siekiama laikinai (iki 2010-12-31) sumažinti valstybės politikų, pareigūnų ir tarnautojų bei teisėjų atlyginimus. Komitetas pritarė siūlymui teisėjų atlyginimų koeficientus sumažinti 12 proc.
Siekiant išlaikyti solidarumo ir proporcingumo principą, pritarta didesniu nei 12 proc. dydžiu mažinti Konstitucinio Teismo teisėjų ir pirmininko darbo užmokestį, jį suvienodinant su Ministro Pirmininko ir Seimo Pirmininko atlyginimais.
Taip pat buvo pritarta siūlymui sumažinti aukščiausių (15-20 kateg.) valstybės tarnautojų pareiginių algų koeficientus. Komitetas, įvertindamas sunkią kriminogeninę šalies padėtį ir jos tendencijas, nutarė nekeisti teritorinių prokuratūrų prokurorų algų koeficientų.
Komitetas svarstė įstatymų projektų paketą, kuriuo siekiama mažinti VSDF biudžeto išlaidas ir subalansuoti šio biudžeto pinigų srautus. Pritarta Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2009 metų rodiklių patvirtinimo, Pensijų sistemos reformos ir Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymų pataisoms, kuriomis nuo š.m. liepos 1 d. būtų sumažintos įmokos į privačius pensijų fondus.
Posėdyje svarstytų Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisų tikslas – užkirsti kelią piktnaudžiavimams trumpalaikėmis išmokomis (ligos pašalpomis) ir užtikrinti šioms išmokoms mokėti reikalingų VSDF lėšų tikslingą naudojimą. Komitetas pritarė siūlymui nemažinti mokamos ligos pašalpos dydžio, bet įteisinti 3 ligos dienų „laukimo laikotarpį“ bei nustatyti griežtesnes ligos pašalpos mokėjimo sąlygas iš darbo atleistiems darbuotojams. Šie siūlymai nepalies motinystės pašalpų.
Komitetas pritarė Transporto lengvatų įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama atsisakyti važiavimo viešuoju transportu išlaidų kompensavimo kaimo vietovėse dirbantiems švietimo, medicinos, kultūros ar socialinės sferos darbuotojams.
Posėdyje taip pat pritarta Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo pakeitimui, kuriame numatoma minėtas pensijas skirti pagal pareigūno ar kario nurodytų paeiliui ištarnautų 5 tarnybos metų palankiausių nuosekliai einančių 12 mėnesių jam nustatyto darbo užmokesčio vidurkį. Tokiu būdu, net ir šiuo sunkmečiu, neišvengiamai mažėjant pareigūnų ir karių darbo užmokesčiui, išeinantiems į pensiją, jų valstybinės pensijos nemažėtų. Be to, šis siūlomas tvarkos pakeitimas skatintų pareigūnus ir karius nepalikti tarnybos.