• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Netruks prabėgti kelios dienos, ir vieni skubėsime pas artimuosius ar draugus, kiti laukdami brangių svečių puošime šventinį stalą. Bet nei vieni, nei kiti neužmiršime ir dovanų. Kokias jas šiemet perkame? Kiek joms išleidžiame? Ką pastebime patys, o ką pastebi prekybininkai?

REKLAMA
REKLAMA

Geriau maloni smulkmena, negu daiktas, kurio „vis tiek reikia“

Kai kurių  tyrimų duomenimis, Kalėdos mums bene pati reikšmingiausia  metų šventė,  dažnai svarbesnė net už asmenines  šventes. Todėl nenuostabu, kad per jas – dovanoms ir šventiniam stalui – išleidžiame daugiau negu planavome. Vis dėlto keli pastarieji metai daugelį mūsų, atrodo, išmokė skaičiuoti. Bent jau taip sakė tie, kuriuos praėjusį savaitgalį kalbinome viename didžiųjų Vilniaus prekybos centrų.

REKLAMA

Ingrida: „Ankstesniais metais likus savaitei iki Kalėdų jau beveik visas dovanas buvau supirkusi. O šiemet pirmą kartą išsiruošiau jų ieškoti. O ką kam nupirkti dar visai negalvojau. Tikiuosi, kad už ko nors gražaus pati „akis užklius“. Man reikia 5-6 dovanų, todėl nepirksiu brangių daiktų, bet pavyzdžiui, mamai tikrai nepirksiu  šlepečių, nors ir žinau, kad jų reikia. Daiktas, kurio reikia – ne dovana. Nebent  aptikčiau tikrai išskirtines“.

REKLAMA
REKLAMA

Romas: „Visai nejaučiu artėjančių švenčių nuotaikos. Miestas pasipuošęs, prekybos centrai irgi stengiasi, bet pažvelkite į žmonių veidus –  juose beveik nematyti šypsenų ir šventės laukimo. Dovanų? Tikrai neperku jokių dovanų suaugusiems. Per Kalėdas dovanų gauna tik vaikai – nuo Kalėdų senelio. Aš nuo vaikystės tėvų namuose taip įpratau“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kristina: „Pernai labai sunkiai vertėmės, taupėme, todėl  buvome sutarę, kad  pirksime ir dovanosime reikalingus daiktus ir neišlaidausime jokioms malonioms smulkmenoms. Bet supratome, kad dėl to praradome dalį šventės. Todėl šiemet nusprendėme: tebūnie tai mažytė smulkmenėlė, bet ne iš būtinų pirkinių sąrašo“.

REKLAMA

Paklausti, kiek ketina išleisti dovanoms, šventėms besiruošiantys žmonės vardijo įvairias sumas. Vieni sakė išleisiantys vos kelias dešimtis litų ir dovanas pirksiantys tik patiems artimiausiems šeimos nariams. Kiti atskleidė per šventes susitiksiantys su seniai matytais draugais, todėl dovanų ieško ir jiems, o sumos, kurią išleis, iš anksto nenumatė.

REKLAMA

Povilas: „Mes šiemet švęsime jau ne dviese, o trise. Nors mažiausiai mūsų šeimos narei Linutei dar tik 10 mėnesių, dovanų reikia ir jai. Tik šiemet išleisime mažiau negu pernai, nes valgančių padaugėjo, o pinigėlių ne“.

Andrėja: „Dovanoms netaupau – juk tokios šventės būna kartą per metus. Joms kaupiu  pinigus iš anksto. Aišku, pagunda išleisti atidėtus pinigus didelė, bet vis tiek visų neišleidžiu. Todėl šventinėms dovanoms skirsiu sutaupytus 200 Lt“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuomonės, kokia dovana labiausiai pradžiugintų artimuosius ar draugus – skirtingos kaip ir patys žmonės. Ir atsakymas „ką nors gražaus“ – tikrai ne pats populiariausias.

Aurelija ir Jonas: „Mes žinome, kas labiausiai pradžiugins tuos, su kuriais per šventes būsime kartu, todėl būtent tokių dovanų ieškome.  Pavyzdžiui, mūsų trejų metų krikšto sūnus Arnas laukia didelio meškino. Jau kelis kartus žaislų parduotuvėse lankėmės, bet tikrai įspūdingo nematėme“.

REKLAMA

Andrėja: „Tiksliai žinau, kuo galėčiau pradžiuginti savo draugą ir savo seserį. Kitiems sugalvoti sunkiau. Bet laikausi taisyklės, kad tai, ką noriu dovanoti kitiems, turi patikti man pačiai“.

Romas: „Sūnui automobiliuką, dukrai gal kokią naują lėlę. Kai  užmigs, pakišiu po egle –  kaip  mano vaikystėje“.

REKLAMA

Ingrida: „Kai aš sakau, kad „už ko nors gražaus akis užklius“, tai nereiškia, kad aš visai nežinau, kuo galėčiau pradžiuginti artimuosius ir draugus. Pavyzdžiui, geriausiai draugei dovanosiu didžiulį  stiklinį puodelį su lėkštute. Bet ne viską, ko norėčiau, galiu įpirkti. Pavyzdžiui, jaunėlis brolis labai apsidžiaugtų gavęs riedučius, bet man tai per brangu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dovanų krepšelyje ir knygos, ir žaislai, ir buitinė technika

Jeigu reikėtų sudaryti populiariausių kalėdinių pirkinių ir dovanų dešimtuką, jame neabejotinai būtų įrašytos knygos ir žaislai. Taip pat pačios įvairiausios su Kalėdomis susijusios dekoracijos, papuošimai ir net karnavaliniai drabužiai.

REKLAMA

Aukštą poziciją užimtų ir kompiuteriai bei televizoriai, kitos namų apyvokos ir buities prekės. Dovanų krepšelyje neišvengiamai atsiduria ir  kosmetika, galanterija bei įvairūs mažmožiai.

„Prieš šventes labai išaugo garso ir vaizdo buitinės technikos pardavimas. Ypač populiarūs tapo nešiojamieji kompiuteriai ir televizoriai, tačiau perkama nemažai smulkios buitinės technikos, pavyzdžiui, barzdaskučių ir kavos aparatų“, –  sakė „Senukų prekybos centro“ Mažmeninės prekybos direktorius Ramūnas Adamonis.

REKLAMA

Jo teigimu, pirkėjai domisi ir kitomis prekėmis, ypač karnavaliniais  drabužiais. Ir žinoma, gyvomis bei dirbtinėmis eglutėmis.

„Daugiausia perkama  žaislų. Manome, kad šių prekių populiarumą paskatino tai, jog prieš kelis mėnesius iš esmės atnaujinome žaislų skyrių. Jame smagu ne tik ieškoti dovanų, bet ir pramogauti vaikų žaidimų aikštelėse“, – vienos  iš kalėdinių dovanų populiarumo priežasties ieškojo R. Adamonis, turbūt nė neįtardamas, kad žaislus  minėjo ir kiti Balsas.lt pašnekovai.

REKLAMA
REKLAMA

Jie – viena populiariausių kalėdinio laikotarpio prekių ir Vilniaus „Akropolyje“. Anot  šio prekybos centro valdytojo Česlovo Urbonavičiaus, populiariausios Kalėdų sezono prekės jau kelerius  metus išlieka tos pačios.

„Tai žaislai, knygos, kosmetika ir parfumerija, įvairios nedidelės dovanėlės. Populiarūs išlieka ir dovanų čekiai.  Juos perka ir bendrovės, ir žmonės“, – teigė jis.

Prekybos centro „Europa“ vadovė Gintarė Urnevičienė pastebi, kad  per šias šventes pirkėjai leidžia sau daugiau nei praeitais metais.

„Žmonės noriai perka ne tik praktiškas, bet ir spontanines dovanas. Kaip įprastai prieš šventes, puikiai sekasi kosmetikos, aksesuarų, žaislų, knygų, galanterijos, interjero prekių parduotuvėms. Jos siūlo pirkėjams ir įvairių pridėtinių verčių –  nuo nuolaidos iki nemokamo dovanų supakavimo ar vaišių, pavyzdžiui,  kvapnaus imbierinio meduolio“, – bendravimo supirkėjais subtilybes atskleidė ji ir pridūrė, kad prekybininkai norėtų, jog pirkdami dovanas kitiems, nepamirštume ir savęs, todėl daugelis „Europos“ parduotuvių paruošė specialų kalėdinių nuolaidų rinkinį.

REKLAMA

Iš įvairių prekybos centrų pirkėjai išeina nešini ir indais, patalyne. O prekybininkai  teigia pagalvoję ir apie tuos,kurių piniginės ypač plonos.

„Mūsų klientai ieško skirtingų dovanų įvairaus amžiaus žmonėms, todėl pavyzdžiui, vien kosmetikos ir parfumerijos skyriuje jie gali rinktis iš beveik 200 supakuotų dovanelių, kurių kaina nuo 10 litų“,– teigė UAB „Maxima lt“ atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė.

„Populiariausios prekės – žaislai, knygos, buitinė technika, šventinės dekoracijos. Ypač populiarėja dovanų rinkiniai ir dovanų kortelės, kurios suteikia galimybę žmogui pačiam išsirinkti dovaną“, – pasakoja UAB „Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė. – Asortimentą formavome taip, kad kiekvienas rastų ko jam reikia. Nenuskriaudėme tų, kurie per Kalėdas nežada išlaidauti, tačiau turime ką pasiūlyti ir tiems, kurie norės gausiai puošti namus, stalus ir maloninti artimuosius įdomesnėmis dovanomis“.

R. Stanaitytės-Česnulienės teigimu, prieš pat šventes kai kurių prekių – ne tik žaislų ir saldumynų, bet ir dovanų paketų – paklausa išauga kartais. O „Norfos“  atstovo ryšiams su visuomene Dariaus Ryliškio teigimu, specialių dovanų rinkinių nereikia.

REKLAMA

„Mes specialiai paketų su dovanomis nerengėme, nes manome, kad žmonės patys turėtų pasirinkti, ką jie norėtų dovanoti. Todėl pas mus yra dovanų maišeliai, į kuriuos patys žmonės gali susidėti, ko jam reikia. Pats gali dovaną susirinkti“, – sakė jis.

Prekybininkai: pirkėjai bus aktyviausi paskutinėmis dienomis

Anot Vilniaus „Akropolio“ valdytojo Č. Urbonavičiaus, šiemet pirkdami dovanas žmonės elgiasi labai racionaliai.

„Pavyzdžiui, šiemet ženkliai išaugo pirkėjų susidomėjimas buitine technika. Taupę visus metus žmonės patys nutaria pasidovanoti tai, ko labiausiai reikia – televizorių, šaldytuvą, skalbyklę, virtuvės techniką. Juo labiau, kad per krizę buitinės technikos buvo perkama mažiau, tad ne vienas daiktas jau paseno“, – aiškino jis.

„Senukų“ atstovas R. Adamonis pastebi, kad auga susidomėjimas ir kitomis prekėmis.

„Šiemet daugiau žmonių domisi natūralių medžiagų prekėmis:  mediniais bei šiaudiniais kalėdiniais žaisliukais, veltais indeliais“, – teigia jis.

Kai kurių didžiųjų prekybos tinklų atstovai sako pastebintys ir dar vieną tendenciją – šventėms maistą  žmonės  mielai ruošia  namuose, todėl perka daugiau produktų, iš kurių patys gali ką nors pasigaminti.

REKLAMA

„Galvodami apie šeimininkių rūpesčius, planuojant šventinį stalą, mūsų kulinarai ir konditeriai  siūlo daug jau pamėgtų patiekalų ir gardžių naujovių. O mėgstantiems gaminti patiems, siūlome didelį šviežios paukštienos asortimentą – ne tik anties, kalakuto, bet ir rečiau ragaujamo fazano, kukurūzinio viščiuko ar karališkos putpelės mėsos“, –  teigia O. Malaškevičienė.

„Yra specifinės kalėdinės prekės, kurių pardavimas per Kalėdas  ypač išauga. Tai visų pirma žuvis – jos pardavimas išauga maždaug 2,5 karto. Pati populiariausia – silkė, jos pardavimas išauga 4-5kartus. Taip pat noriai perkamos žąsys, antys, kalakutai, spanguolės“, – sakė D. Ryliškis.

Dauguma Lietuvos gyventojų rūpintis pirkiniais Kalėdoms pradeda maždaug antrą gruodžio savaitę. Tačiau anot prekybininkų daugiausiai perkama paskutinėmisdienomis.

„Mūsų patirtis rodo, kad Lietuvos gyventojai Kalėdoms pradeda apsipirkinėti nuo antrosios gruodžio savaitės, o daugiausiai perka likus savaitei iki Kalėdų“, – tvirtina O. Malaškevičienė.

„Ši, kalėdinė savaitė  yra pagrindinė, žmonės labiausiai perka, apyvarta maždaug trečdaliu didesnė negu kitu metų laiku. Pernai ir užpernai vidutiniškai viename čekyje šią savaitę buvo prekių šiek tiek daugiau kaip už 28 Lt. Šiemet žmonės irgi neišleis daugiau negu pernai ar užpernai, nes jų pajamos nepadidėjo“, – prognozavo „Norfos“  atstovas D. Ryliškis.

REKLAMA

„Kalėdinė prekyba turi savo dėsnius. Iš pradžių labiausiai perkami mažesni daiktai –  knygos, žaislai. O nuo antrosios gruodžio savaitės perkami brangesni daiktai – kosmetika, parfumerija, bižuterija. Dar vėliau –  buitinė technika. Na, o prieš pat šventes –  vaišės Kalėdų stalui“, – pirkėjų įpročius atskleidė Klaipėdos „Akropolio“ valdytojas Ovidijus Zibalis.

„Tikroji Kalėdų prekyba prasideda  po gruodžio 15 dienos –  žmonės sulaukia atlyginimų, komunalinių paslaugų sąskaitų ir tada mato, kiek pinigų gali skirti šventėms. O šiemet tam tikrą poveikį prekybai, manau, turi ir „Snoro“ banko istorija – ne vieno pinigai „užšalo“, tad žmonėms teko riboti savo poreikius“, – apibendrino Šiaulių „Akropolio“ valdytoja Sonata Nagienė.

Krizės pamokos: dovanas renkame atidžiau

Krizė visus išmokė veikti racionaliau – tvirtino Balsas.lt daugelio didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų atstovai. Tendencijos, pastebimos skirtinguose prekybos centruose, taip pat panašios.

„Prekybininkus krizė išmokė ypač kruopščiai rinkti asortimentą, pirkėjus – pirkti ne paskubomis, spontaniškai, paskutinę dieną, bet ateiti keletą kartų į parduotuvę, apžiūrėti, apgalvoti ir nusipirkti gal brangesnę, bet aukštesnės kokybės prekę“, – teigė „Rimi Lietuva“ atstovė R. Stanaitytė-Česnulienė.

REKLAMA

Anot jos, šiemet kalėdinis pirkėjo krepšelis labiau pasvertas, jo vertė truputį didesnė nei pernai. Tačiau prekių jame mažiau. „Žmonės nebeperka daug pigių daiktų“ – pabrėžė ji.

Anot „Senukų“ atstovo R.  Adamonio, pirkėjai  šiais metais Kalėdų dovanoms linkę išleisti iki 10 proc. daugiau pinigų negu pernai.

„Tačiau jie atidžiai stebi ir įvairias akcijas. Jų metu pirkėjų srautas išauga 2-3kartus, nes dauguma orientuoti į siūlomas nuolaidas ir akcijas. Tada jie pigiau įsigyja brangesnes, kokybiškas prekes“, –  sakė jis.

Prekybos centro „Europa“ vadovė G. Urnevičienė pastebi, kad palyginti su keliais ankstesniais metais šiemet artėjant šventėms pirkėjai aktyvesni.

„Šiais metais juntamas ryškus kalėdinės prekybos pagyvėjimas. Pagal lankytojų srautą jau viršijome 2009 m. rezultatus, o palyginti su praėjusių metų gruodžio mėnesiu, pirkėjų  srautas jau išaugo penktadaliu", – sakė ji.

Gausesniu  pirkėjų  būriu artėjant šventėms džiaugiasi ir „Akropoliai".

„Pinigų suma, kurią vienas žmogus skiria Kalėdų pirkiniams, šiemet, matyt, ženkliai nesiskirs nuo pernykštės, tačiau yra daugiau žmonių, kurie perka dovanas, – Balsas.lt sakė Vilniaus „Akropolio“ valdytojas Č. Urbonavičius. – Lyginant su 2010 m. lankytojų skaičius ir parduotuvių apyvartos išaugo iki 10 proc.“.

REKLAMA

Maždaug tiek pat išaugo ir Klaipėdos bei Šiaulių „Akropoliuose“ įsikūrusių parduotuvių apyvarta. Tačiau anot jų valdytojų išvadas daryti dar anksti.

„Kalėdų prekyba įsibėgėjo nuo gruodžio 9-10 dienos. Parduotuvių apyvartos kol kas yra apie 10 proc. didesnės nei pernai, tačiau įvertinti bendrą situaciją bus galima tik po švenčių, nes tradiciškai Kalėdinės prekybos bumas būna paskutiniąsias 10 dienų prieš šventes“, – sakė uostamiesčio „Akropolio“ valdytojas O. Zibalis.

„Apyvartos lyginant su 2010 m. išaugo apie 8-10 proc. O savaitgaliais sulaukiame daug svečių iš kaimyninės Latvijos – jų ženkliai daugiau nei 2010 metais“, – atskleidė Šiaulių „Akropolio“ valdytoja Sonata Nagienė.

Tačiau kiti prekybos tinklai išlaidaujančių pirkėjų srauto nesitiki. Atvirkščiai – pabrėžia išaugusį pirkėjų racionalumą.

„Norfos“ atstovo D. Ryliškio teigimu, esminis pastarųjų kelerių metų pokytis – žmonės perka atidžiau, o svarsto ilgiau.

„Iki krizės pagrindinė kalėdinė prekyba vykdavo kelias dienas, o dabar ji labai išsitęsė. Žmonės atidžiau renkasi dovanas ir kitas prekes. Anksčiau per kelias dienas užgriūdavo ir išpirkdavo viską. Suma, kurią žmonės išleidžia šventėms, dabar tikrai yra mažesnė negu iki krizės – maždaug tiek pat, kiek vidutiniškai apyvarta krito, tiek yra kritusios ir Kalėdoms skirtos sumos“, – aiškino D. Ryliškis.

„Pastebėjome, kad pirkėjai elgiasi racionaliai – pirmosiomis gruodžio dienomis apsižiūrėjo ir planavo pirkinius bei laukė aktualių akcijų, per kurias pigiau gali įsigyti dovanų, eglučių papuošimų“, – prisiminė „Maxima“ atstovė O. Malaškevičienė, kurios teigimu, vidutinis šventinis krepšelis jau trečius metus išlieka panašus.

„Pernai kalėdiniu laikotarpiu pirkimai palyginti su 2009 metais ūgtelėjo vos 5 procentais. Prognozuojame, kad ir šiemet mūsų klientai nebus daug išlaidesni“, – sakė ji.

Didmiesčiuose šventės bus dosnesnės

Tyrimų duomenimis, daugiausia pinigų dovanoms ir šventiniam stalui išleidžiama didžiuosiuose  miestuose, gerokai mažiau – nedideliuose miesteliuose ir kaimo vietovėse, nes ten ir žmonių pajamos ženkliai mažesnės.

„Danske bank“ grupės užsakymu neseniai atlikto tyrimo duomenimis, šiemet kalėdinėms dovanoms Lietuvos gyventojai ketino skirti vidutiniškai apie 240 Lt., šventiniam stalui apie 220 Lt.

Tačiau kito tyrimo duomenys rodo, jog trečdalis mūsų šalies namų ūkių Kūčių ir Kalėdų vaišėms vidutiniškai išleis 100-200 Lt, o kalėdinėms dovanoms ir sveikinimams iki 100 Lt.

Dar vienos  apklausos duomenimis, šiemet  šventiniams pirkiniams ketiname išleisti tiek pat arba šiek tiek daugiau negu praėjusiais metais. Taip esą ketina elgtis beveik trys ketvirtadaliai mūsų tautiečių.

O vieno didžiųjų prekybos tinklų iniciatyva atlikti tyrimai rodo, kad dauguma  Lietuvos gyventojų dovanoms išleis apie 100-300 Lt. Šiek tiek daugiau pinigų skirs šventiniam stalui.

Tai, kad apklausų rezultatai gerokai skiriasi vieni nuo kitų, neturėtų stebinti. Vieni atsakydami savo padėtį galėjome pagražinti, kiti pasikuklinome, treti gal net pašmaikštavome. Bet gal jau nesistengiame švęsti prašmatniau, negu iš tikrųjų galime ir išmokome pasverti, kiek ir kam verta išleisti?

Ar tai tiesa – kiekvienas po švenčių galėsime pasitikrinti pats. Balansas bus paprastas: prisiminti, kiek pinigų planavote išleisti ir kiek iš tikrųjų išleidote. Tačiau matuodami suliesėjusios po švenčių piniginės storį nepamirškime ant kitos svarstyklių lėkštės padėti nieko nekainuojančių, bet labai svarbių dalykų – geros  nuotaikos ir bendravimo džiaugsmo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų