Dirbti ir gyventi į Lietuvą atvykti nori vis daugiau žmonių iš Azijos. Už tokią galimybę jie pakloja ir nemažas pinigų sumas.
Kaip anksčiau lietuviai užsienyje, taip dabar užsieniečiai Lietuvoje įdarbinami ir nelegaliai. Dėl to jau skundžiasi tie verslininkai, kurie norėtų įdarbinti užsieniečius legaliai, – jiems kyla vis naujų kliūčių, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“.
Nelegaliai dirbančių užsieniečių Lietuvoje ypač padaugėjo šiemet. Pernai per visus metus tokių nustatyta 18. Šiemet per pirmąjį pusmetį – jau 152.
„Iki 2006 metų nelegaliai įdarbintų užsieniečių iš viso nepasitaikydavo. Viskas prasidėjo praėjusių metų pabaigoje, o šįmet tokie atvejai tiesiog pasipylė. Tai kaip koks naujas fenomenas“, – sakė Valstybinės darbo inspekcijos Vilniaus skyriaus vedėjas Vilius Mačiulaitis.
Valstybinė darbo inspekcija šių metų pirmąjį pusmetį atliko 676 patikrinimus ir nustatė 464 nelegaliai dirbusius asmenis, iš jų trečdalis – užsieniečiai.
Daugiausia užsieniečių nelegaliai dirbo administracinėje ir aptarnavimo sferoje – 41 proc., žemės ūkyje – 27 proc., statybose ir didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje – po 13 proc. Mažiausiai – vos vienas nustatytas automobilių servise.
Už kiekvieną nelegaliai dirbantį žmogų darbdaviui gresia bauda nuo 3 iki 10 tūkst. litų. Nustačius pažeidimą antrą kartą – nuo 10 iki 20 tūkst. litų.
Tačiau sugauti nelegaliai dirbę užsieniečiai neskuba krautis daiktų namo.
Neoficialiais duomenimis, per tarpininkus į Lietuvą vykstantys dirbti kinai dažniausiai moka apie 5 tūkst. eurų (17,3 tūkst. litų). Tačiau kartais jie nepagaili ir gerokai didesnių sumų.
Vidutiniškai per mėnesį Lietuvoje kinai užsidirba 2400-2900 litų. Tai maždaug keturis kartus daugiau nei Kinijoje.
„Blogi įvykiai mums turėjo neigiamos įtakos. Tai pasijuto mėginant padėti komandiruojamiems darbuotojams iš Kinijos atvykti į Lietuvą“, – dėl padidėjusio nelegalų skaičiaus skundėsi Klaipėdos personalo valdymo bendrovės „Baltic Management Group International“ vadovas Jurijus Lazarukas
Nors Darbo birža dar birželio pradžioje 25 kvalifikuotiems suvirintojams išdavė leidimus vienerius metus dirbti Lietuvoje, darbuotojai iš Kinijos neatvyko iki šiol.
Šalyje daugėja ir legaliai dirbančių kinų. Lietuvos darbo birža pernai išdavė 96 leidimus dirbti Kinijos piliečiams. Vien per pirmąjį šių metų pusmetį kinams jau išduoti 298 leidimai dirbti.
Kinijos piliečiai dažniausiai įdarbinami statybų (suvirintojais, mūrininkais, metalo konstrukcijų montuotojais) ir paslaugų (virėjais) sektoriuose.
Darbo leidimas galioja iki 2 metų, pasibaigus terminui užsienietis privalo išvykti iš Lietuvos.
Šiuo metu galiojančius leidimus laikinai gyventi Lietuvoje turi 349 Kinijos piliečiai.