Išvydę policijos pareigūną ir baltu chalatu vilkinčią M. Romerio universiteto Teismo medicinos instituto tyrėją Lietuvos vairuotojai neturėtų išsigąsti - jų bus prašoma duoti kraujo ir anonimiškai išsitirti dėl girtumo ir narkotikų vartojimo.
Šis Europos Sąjungos finansuojamas projektas ,,DRUID" antradienį startavo Klaipėdos apskrityje.
Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos viršininko pavaduotojas Renatas Požėla BNS sakė, kad šio projekto tikslas - išsiaiškinti, kaip psichotropinių medžiagų ir alkoholio vartojimas paplitęs tarp vairuotojų, šių žalingų įpročių grėsmė sukelti autoįvykius, jų įvertinimas ir prevencija.
Atsitiktinės atrankos būdu sustabdytiems vairuotojams bus pasiūlyta duoti 5 mililitrus kraujo ir išsitirti anonimiškai.
,,Tie, kurie sutinka, iš jų paimamas kraujas, po to dar pasiūloma užpildyti anketą. Nepanoręs kraujo duoti vairuotojas baudžiamas nebus. Jeigu ir bus nustatyta, kad žmogus vairavo išgėręs, jis taip pat nebus baudžiamas, kadangi tyrimas anoniminis, o jo esmė - anonimiškumas, savanoriškumas ir duomenų konfidencialumas", - BNS sakė R.Požėla.
Lietuvoje jau įvyko 6 akcijos, kurių metu buvo paimta apie 100 kraujo mėginių. Visi jie buvo paimti balandį, birželį ir liepą kelyje Vilnius-Kaunas-Klaipėda esančiame policijos poste Vievyje.
Pasak R.Požėlos, iki šiol vairuotojai gana noriai leisdavosi tirtis.
Per metus pareigūnai ir tyrėjai turi paimti per 1500 kraujo mėginių. Projektas vykdomas 19-koje Europos valstybių 2007-2010 metais.
Europos Sąjungos keliuose kasmet dėl neblaivių vairuotojų kaltės žūsta daugiau nei 40 tūkst. žmonių. 20 proc. šių nelaimių įvyksta dėl neblaivių ir narkotikus vartojančių asmenų kaltės.