„Manome, kad dabartinė tvarka prieštarauja europiniam reguliavimui ir yra naudinga stambioms partijoms. Dabartinis mandatų paskirstytas yra ne tik abejotinas teisės prasme, bet ir diskriminuoja mažąsias politines jėgas“, – BNS sakė vienas keipimosi autorių, Darbo partijos vadovas Andrius Mazuronis.
Rinkimų kodekse numatyta, kad į EP mandatus pretenduoja partijos, gavusios ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų, o koaliciniams sąrašams, kaip ir Seimo rinkimuose, numatyta 7 proc. kartelė.
Tuo tarpu Europos Tarybos reglamentavime dėl Europos Parlamento rinkimų tvarkos šalims leidžiama nacionaliniu lygmeniu nustatyti minimalią kartelę, bet ji negali viršyti 5 proc. atiduotų galiojančių balsų.
Pasak iniciatorių, „bendra ES šalyse taikoma tvarka aiškiai nustato, kad jokiam kandidatų sąrašui negali būti taikomas didesnis negu 5 proc. rinkimų slenkstis“, tuo tarpu Lietuvoje galioja ir 7 proc. kartelė, jei sąrašas koalicinis.
Kreipimąsi į Seimo valdybą pasirašiusi Seimo narių Mišrios grupės seniūnė Agnė Širinskienė sako, kad Rinkimų kodeksą rengusi darbo grupė, kurios narė ji irgi buvo, siekė suvienodinti taisykles visiems rinkimams šalyje, bet pražiūrėjo europinį reguliavimą.
„Siekiant suvienodinti visus rinkimus, ir Europos Parlamento, ir prezidento, ir Seimo, panašu, kad pamiršome atsižvelgti į ES reguliavimą, kurį ji taiko EP rinkimams. Šiuo atveju ir kyla problema, kad ES dokumentai nurodo vienokias skaičiavimo taisykles, tuo tarpu Lietuvoje tos taisyklės būtų kitokios“, – BNS sakė A. Širinskienė.
Kreipimąsi į valdybą taip pat pasirašė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Domas Griškevičius, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Guoda Burokienė bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovė Rita Tamašunienė.
Opozicijos atstovai taip pat kelia klausimus dėl Rinkimų kodekse nustatytos daugiamandatėje apygardoje taikomos kvotų ir liekanų sistemos, pagal kurią dalinami mandatai. Anot jų, pagal dabartinį apibrėžimą paliekama dviprasmybė, kaip paskirstomi mandatai pagal didžiausią liekaną.
Parlamentarai pažymi, kad rinkimų kodeksas negali būti keičiamas vykstant politinei kampanijai, nebent reikia įgyvendinti Konstitucinio Teismo arba Europos Sąjungos teisės aktą, o tai esantis būtent šis atvejis, ir ragina valdybą „taisyti Rinkimų kodekso klaidas ir eliminuoti teisines dviprasmybes“.
Europos Parlamento rinkimai vyks birželio 9 dieną.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!