Cigarečių gabentojų lyderio Viliaus Karaliaus teismo procesai teisėsaugininkus ir piktina, ir stebina. Garsiojoje cigarečių kontrabandos byloje, kurią Vilniaus apygardos teisme sunkiai narplioja Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėja Teresėlė Kazlauskienė, gruodžio 4 dieną, penktadienį turėtų būti padėtas galutinis taškas.
Posėdžiai vyksta treti metai
Vilniaus apygardos teismas šią bylą nagrinėja jau trečius metus. Joje kontrabandininkų karaliumi vadinamas V. Karalius ir dar maždaug 20 asmenų yra kaltinami įkūrę nusikalstamą grupuotę ir vykdę nusikalstamą veiklą.
Nors greitai turėtų būti skelbiamas nuosprendis, dar ir dabar netyla kalbos, kad V. Karalius vėl išsisuks nuo laisvės atėmimo bausmės.
Krovėsi milžiniškus turtus
Amžiaus byla vadinamame procese valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Justas Laucius teigė, kad dabar žinomi beveik visi cigarečių kontrabandos užkulisiai, kuriuos atksleisti prireikė daug pastangų ir laiko.
Pareigūnai tvirtino, kad jiems dar nebuvo tekę susidurti su tokį milžinišką rūkalų kiekį vežusiais kontrabandininkais. „Tyrimo metu nustatyta, kad šie žmonės didžiulį kontrabandinių cigarečių kiekį per Lietuvos valstybės sieną į užsienį veždavo net po du tris kartus per savaitę. Kaskart važiuodavo tonomis cigarečių pakrauti milžiniški sunkvežimiai“, − „Balsas.lt savaitei“ pasakojo principingumu garsėjantis prokuroras J. Laucius. Jis teismo prašo V. Karalių pasiųsti už grotų 8 metams.
Nusikaltimai tęsiasi?
Byloje yra vienas įdomus epizodas − V. Karalius ir vienas asmuo kaltinami suklastoję dokumentus, kuriais pasinaudodami neteisėtu būdu įgijo maždaug 3 mln. litų vertės svetimą turtą. Tačiau visi šios grupuotės nariai teismo sprendimo laukia būdami laisvėje.
Savo pavardės nenorintis skelbti aukštas Kriminalinės policijos biuro darbuotojas tvirtino, kad dabar ir V. Karalius, ir jo gaujoje aktyviausiai veikiantys asmenys gali toliau netrukdomi gabenti cigaretes per patikimus tarpininkus: „Kiekvienas jų spėjo susikrauti nemažą kapitalą, kiekvienas turi savų tiekėjų ir užsakovų. Todėl neatmetama, kad būdami laisvėje jie įkurs ne vieną, o kelias atskiras cigarečių gabentojų grupuotes.“
Globojo aukšti asmenys
2005 metų vasarį, remdamasis prokuroro J. Lauciaus surinktais įrodymais, Vilniaus apygardos teismas buvusiam Druskininkų policininkui V. Karaliui kitoje byloje buvo skyręs švelnią bausmę − dvejus metus ir du mėnesius laisvės atėmimo.
Nuosprendžio Lukiškių kalėjime laukęs V. Karalius buvo paleistas į laisvę, nes teismas pripažino, kad jis jau atliko skirtą bausmę.
Tąsyk V. Karalius ir tuometinis jo bendrininkas Vytautas Petravičius buvo nuteisti už tai, kad 2002 metų vasarą į Lietuvą įvežė apie 1,5 mln. pakelių kotrabandinių cigarečių. Kontrabanda buvo įvežta pasinaudojus legalia firma, dokumentuose buvo nurodyta, kad vežami sodo nameliai.
Tuomet tyrėjai atskleidė, kad kontrabandininkams V. Karaliui ir jo ilgamečiui patikėtiniui kauniečiui Gintarui Simanynui aktyviai talkino ne tik įvairių rajono teismų vadovai, bet ir kitų teisėsaugos institucijų pareigūnai.
Paaiškėjo, kad ryšius su didžiulius kontrabandos srautus koordinavusiais vyrais palaikė muitininkai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos darbuotojai. Kontrabandininkai draugystę su reikalingais žmonėmis sustiprindavo ir solidžiais kyšiais.
Ryšiai „daktarų“ gaujoje
Kontrabandos mechanizmas buvo paprastas. Dažniausiai cigaretės buvo perkamos Turkijoje arba kai kuriose Arabų šalyse. Iš ten jūriniais konteineriais krovinys legaliai būdavo plukdomas į Rygos uostą. Atplukdyti rūkalai vilkikais iš Latvijos turėdavo keliauti į Kazachstaną.
Ten važiuodavo tik dokumentai – pačios cigaretės būdavo iškraunamos Latvijos sandėliuose. Iš šių sandėlių cigaretės būdavo gabenamos į Lietuvą.
Dalį produkcijos gaujos nariai parduodavo smulkesniems kontrabandininkams, o dalį išveždavo į Vakarų Europos valstybes. Dauguma rūkalų atsidurdavo Didžiojoje Britanijoje, kur jas realizuojant talkino netgi airių teroristai.
„Balsas.lt savaitės“ šaltinių teigimu, V. Karalius ir G. Simanynas kadaise turėjo įtakingų ryšių Kauno „daktarų“ gaujoje.
„Abu jie bendravo su Henriku Daktaru, tas bendravimas ilgai tęsėsi. Tačiau dabar jie patys gali bet kur pasiųsti visas užduotis pasiruošusius vykdyti jaunus vyrus“, − sakė tuo metu V. Karaliaus ir jo bendrų aplinkoje buvę žmonės.
Į susitikimus spręsti keblių reikalų su nepažįstamaisiais V. Karalius neretai neva pasiųsdavęs patį H. Daktarą.
Turniškių gyventojas
Sumaniai iš nelegalaus verslo gautą pelną panaudojo visi V. Karaliaus gaujos atstovai.
Į pareigūnų akiratį pateko daug įvairaus kontrabandininkų turto, kurio vertė siekia keliasdešimt milijonų litų. Tai prestižinėse Lietuvos vietose esantys namai, butai ir žemės sklypai.
Nemažai nekilnojamojo turto cigarečių gabentojai buvo įsigiję ir savo giminaičių ar draugių vardais.
Vien V. Karaliaus bendrapavardis Saulius žmonos vardu Raseinių rajone, ant Gynėvės kranto, už 5 mln. litų pasistatė ištaigingą poilsio kompleksą. Prie greitkelio Kaunas–Klaipėda taip pat buvo įrengti keli moteliai ir degalinės. Palangoje ant jūros kranto pastatytas viešbutis su restoranu.
Pats V. Karalius prieš kurį laiką įsikėlė į vieną brangiausių ir didžiausių namų, stūksančių šalia Vilniaus esančios valdžios pamėgtos gyvenvietės − Turniškių.
Tiesa, automobilius grupuotės nariai pirko itin sumaniai. Kad per daug nekristų į akis, jie įsigijo daug brangių, tačiau ne pačių prabangiausių transporto priemonių. Nors šią vasarą, lankydamasis viename brangių automobilių salone, V. Karalius pareiškė norįs įsigyti maždaug 350 tūkst. litų kainuojantį visureigį BMW X6, vėliau šio sumanymo kažkodėl atsisakė.
Žadėjo dosniai atsilyginti
Prieš keletą metų kitoje byloje lengvai išsisukę V. Karaliaus gaujos nariai bičiuliams gyrėsi, kad greitai viskas bus sutvarkyta ir šįkart. Neva pasinaudojant įtakingais ryšiais jau sutarta, kad byla bus nagrinėjama Kauno apygardos teisme, o visi teisiamieji – išteisinti.
Nors byla nebuvo perkelta į Kauną, Vilniaus apygardos teismo nuosprendžiu buvusioje byloje aktyviausi jos nariai atsipirko itin švelniomis piniginėmis bausmėmis.
„Tiriant dabartinę bylą, sklido kalbos, kad teisiamieji, siekdami išlaisvinimo, mėgina surinkti apvalią pinigų sumą, kurią ketina paskirstyti visiems su šia byla susijusiems teisėsaugininkams“, − savaitraščiui „Balsas.lt savaitė“ prasitarė valstybinį kaltinimą garsioje kontrabandininkų byloje palaikantis J. Laucius.
Kalbama, kad už palankius teismo sprendimus per tarpininkus ketinta sumokėti maždaug 300–500 tūkst. eurų.
TIK FAKTAI
V. Karaliaus, S. Karaliaus, G. Simanyno bei jų bendrininkų grupuotė išgarsėjo ne tik milijoninės vertės cigarečių kontrabanda, bet ir ryšiais su aukštais teismų pareigūnais.
Kontrabandininkus sekę saugumo darbuotojai nustatė, kad 2002 metais V. Karalius palaikė glaudžius santykius su dabar jau atleistu Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininku Arvydu Gudu.
Teisėjas stengdavosi padėti dukters Kristinos gyvenimo draugui V. Karaliui, kai pasienyje įkliūdavo kontrabandiniai kroviniai.
A.Gudo prašymu kontrabandininkų problemas sprendė ir Panevėžio rajono apylinkės teismo pirmininkas Darius Japertas bei Biržų rajono apylinkės teismo vadovė Palmira Linkevičienė.
Šie teismų pirmininkai teismuose ilgai įrodinėjo esą nekalti, tačiau galų gale Aukščiausiasis Teismas pripažino juos piktnaudžiavus tarnyba ir organizavus piktnaudžiavimą. Teismas atėmė jiems galimybę dirbti teisėsaugos institucijose: A. Gudui – 4 metams, D. Japertui – 2 metams ir 3 mėnesiams, o P. Linkevičienei – metams ir 3 mėnesiams.