Apie Eduardo Vaitkaus vizitą Baltarusijoje naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto profesorius Andrius Šuminas ir politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų, informacinio karo ir propagandos tyrėjas dr. Nerijus Maliukevičius.
Kai mes kalbame apie propagandos taktikas, labai dažnai sakoma, kad paprastą žmogų reikia apginti, padėti, žmonės kenčia. Ar matome šitą naratyvą ir Vaitkaus kalbose, kad žmonės kenčia, kad jiems režimas yra primestas?
N.Maliukevičius: Taip, pas jį mes matome visą mišrainę naratyvų ir pagal jo tokio kaip viešo šnekėtojo stilių, tai jis toks yra, aš sakyčiau, hiperaktyvus visų technikų prasme. Vien tik pažiūrėkite jo Facebook puslapį ir kiek per dieną jis sugeba visokių žinučių paskleisti.
Tai yra ir to vadinamo elitas prieš liaudį, yra ir to, kad čia nieko nepuls kažkokie priešai Rusija ar Baltarusija, yra kokie bebūtų tie tradiciniai naratyvai, kuriuos mes priskiriame praktiškai mūsų tiems autoritariniams kaimynams, tu juos visus iš principo gali atrasti Vaitkaus žinutėse. Ir tai yra savotiška simbiozė.
Iš dalies mes tikriausiai matome ir mūsų atsakingos institucijos tikriausiai turėtų stebėti tą koordinavimo variantus ir galbūt net ir korupcinius tam tikrus variantus. Bet paprastai tokia Kremliaus propaganda ji yra labai tokio laisvo stiliaus, ji yra oportunistinė ir ji užveda tam tikras temas, kurias po to pasigauna tam tikri tie marginaliniai politikai.
Ir pas mus mūsų informacinėje erdvėje šitas temas galima užvesti įvairiai. Galima per tuos vadinamus alternatyvius kanalus, Telegramo kanalus sukurti tam tikrus pykčio burbulus tokius, kur po to staiga vieni ar kiti pseudo politikai pamato, kad žiūrėk, čia šitoje grupėje yra tiek sekėjų, kodėl man neatkartojus tų pačių žinučių ir nesusirinkus tam tikrų politinių dividendų?
Tuo pačiu yra nemažas iššūkis viso mūsų Lietuvos pasienio regionų, kuriuos pasiekia baltarusiška ir rusiška skaitmeninė televizija, puikios kokybės skaitmeninė televizija, ir tie rajonai gyvena tokiom informacinio manipuliavimo sąlygom. Atsiranda tam tikri veikėjai, lygiai tokie patys oportunistai, kuriuos galbūt ir tikslingai kažkas pastūmėja, bet jie mano, kad jie galės išnaudoti šitą situaciją savo politinei darbotvarkei.
Jie kopijuoja, ir tai savotiškas tango gaunasi tų veikėjų su šitais Kremliaus naratyvais. Tai jeigu mes pažiūrėtume Vaitkaus prezidentinę kampaniją, jo žinutes, jis iš principo pasiskolino ir atkartojo tas žinutes, kurios yra perseptos tuose rusiškose, baltarusiškose valstybinėse televizijose arba tose Telegramo kanaluose. Ir taip jis surinko nemažą dalį tam tikrų pasekėjų, nes jie išgirdo ir jo žinutėse tam tikrą pažįstamą leitmotyvą.
Kalbant apie žalą, jeigu atsitiktų koks konfliktas arba vyktų kokia provokacija, kiek gali būti pasinaudota tokiu asmeniu iš Lietuvos, kuris būtų pristatomas priešiškų arba nedraugiškų šalių piliečiams, kaip jis papasakojo tikrą tiesą, o mes štai einame padėti, gelbėti?
N.Maliukevičius: Man atrodo, nenoriu būti labai kategoriškas, bet iš principo tokių veikėjų likimas būna labai tragiškas, jeigu mes pažiūrim į tai, kaip vyko karinė agresija Ukrainoje ir tie pirmieji kolaborantai tokie, kurie puolė į Kremliaus glėbį, tai jie to pačio Kremliaus dažnai būdavo išmesti arba būdavo paprasčiausiai eliminuojami kaip kolaborantai.
O kad iš principo toks žanras istorijoje visada atsikartoja. Mes pasižiūrėkime į Lietuvos istoriją prieš Antrąjį pasaulinį karą, kai komunistai tuo metu buvo marginalai, buvo įkalinti, buvo persekiojami, Smetoninės Lietuvos, o po to tapo Komunistų partijos svarbūs šulai, arba lygiai ta pati antimaidano istorija 14 metais Ukrainoje.
Tai iš tikro yra tam tikri iššūkiai, kad tos rolės, kurios jų yra atliekamos, yra vienokios taikos sąlygomis, politiniam rinkimų kontekste, politinių debatų kontekste, ir yra visai kitokios rolės, kai prasideda reali agresija, krizė, ir nori jie ar nenori tą prisiimti rolę, bet dažnai agresorius jiems tokią rolę suteikia.
Kai mes kalbame apie poną Vaitkų, jūs paminėjote labai įdomų dalyką apie tautines mažumas ir turbūt per prezidentinę kampaniją buvo nuskambėję, kad ir leidinys buvo išleistas kitomis kalbomis taikant grynai į tą auditoriją. O dabar mes jau matome, kad taikomasi plačiau. Kokią vis tik grėsmę jis gali kelti ir Lietuvoje iš vidaus, nes vis tiek mes matėme kuo baigėsi rinkimai ir kuo baigėsi rinkimai į Seimą. Tai bet rizika buvo, kad galėjo žmonės patikėję tam tikromis melagienomis nubalsuoti už kandidatus, kurie būtų prorusiški, taip atvirai kalbant. Tai kokią žalą jie kelia Lietuvoje būdami politinio lauko dalyviais?
A.Šuminas: Tai jie iš tikrųjų kelia tokį nepasitenkinimą, tą tokį bendrą chaosą, informacinį chaosą, būtent apeliuodami, ieškodami tų įtampų visuomenėje tam tikrais klausimais ir bandydami pasinaudoti tomis įtampomis. Ir vėl pagrindinė turbūt grėsmė yra, kad tas rinkėjų skaičius gali didėti.
Aš nesakau, kad tai bus, bet potencialiai jis gali didėti, jis ir dabar nėra mažas. Vis tik vėlgi, jeigu mes kalbam 7 proc., tai tikrai nėra ta dalis, kur mes galim tai visiškai ignoruoti. Ir vėlgi turbūt reikia reikia pirmiausia pradėti galvoti, kodėl žmonės yra nusivylę, kokios problemos ir iš esmės vėlgi kokiose informacinėse erdvėse jie yra, kokias žinutes gauna.
Bet aišku, su tomis informacinėmis erdvėmis yra sudėtinga šiais laikais, nes vėlgi užblokuoti nelabai gali, nes kas labai nori, randa būdų ir vis tiek prieina prie tų kanalų ir mes tą puikiausiai suprantame, bet vis tiek ieškoti būdų, kaip dirbti su tomis parybio auditorijomis, būtent tais žmonėmis, nes yra dalis žmonių, kurie iš tikrųjų yra prorusiški ir jau ten nieko nepakeis iš esmės, jau jie tokie nekeičiantys nuomonės.
Bet yra žmonių, kurie tiesiog yra tokie plaukiojantys, yra nusivylę ir galbūt šiuo atveju jie randa tokių veikėjų kaip ponas Vaitkus kampanijose, komunikacijoje, tai, ką jie nori išgirsti ir dėl to balsuoja paskui už tokius veikėjus. Tai va čia turbūt yra ta sritis, kur mums reikėtų susikoncentruoti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
užteks ir 5,75 mm kalibro ... ir ne į galvą o į pilvą, kad ilgiau pasikankintų ir kol nudvės dar spėtų pagalvoti apie savo "duhovnost i veličyie", padlos ...