Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
12
Lloydas Austinas ir Antony Blinkenas (nuotr. SCANPIX)

Penktadienį Ukraina paskelbė, kad prie Mariupolio buvo rasta dar viena masinė kapavietė. Remiantis pranešimais, joje gali būti palaidoti apie tūkstančio civilių kūnai. Ukrainos vicepremjerė Irina Vereščiuk ragino Jungtines Tautas (JT) imtis veiksmų dėl humanitarinių koridorių užtikrinimo iš Mariupolio, mat situacija ten itin sudėtinga. 

12

Penktadienį Ukraina paskelbė, kad prie Mariupolio buvo rasta dar viena masinė kapavietė. Remiantis pranešimais, joje gali būti palaidoti apie tūkstančio civilių kūnai. Ukrainos vicepremjerė Irina Vereščiuk ragino Jungtines Tautas (JT) imtis veiksmų dėl humanitarinių koridorių užtikrinimo iš Mariupolio, mat situacija ten itin sudėtinga. 

REKLAMA

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai šeštadienį:

00:04 | Ukraina numušė dvi į Odesą nusitaikiusias raketas

Odesos mero biuras skelbia, kad Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko numušti dvi į Odesos regioną skriejusias rusų sparnuotąsias raketas.

00:00 | Melitopolyje pagrobtas Bulgarijos konsulas

Melitopolio meras Ivanas Federovas paskelbė, kad mieste okupantai pagrobė Bulgarijos konsulą.

„Daugiau nei 50 mano kolegų šalyje pagrobta, šiandien 29 laikomi okupantų kalėjimuose. <...> Prieš keletą valandų mane pasiekė informacija, kad Melitopolyje pagrobtas Bulgarijos garbės konsulas“, – sakė I. Fedorovas.

REKLAMA

23:39 | Kremlius šauks dalinai okupuotų regionų gyventojus

Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija šeštadienį vakare pasidalino naujausiu savo žvalgybos raportu. Britų duomenimis, Rusija planuoja šaukti vietinius dalinai okupuotų Chersono ir Zaporižės gyventojus. Britų žvalgybos teigimu, panašią taktiką Kremlius taikė okupuotuose Krymo ir Dombaso regionuose.

23:08 | Charkive girdimi sprogimai

Charkivo gyventojai praneša apie girdimus sprogimus mieste.

23:04 | Zelenkis: jei Putinas prarado ryšį su realybe, jis gali panaudoti branduolinį ginklą

Taip Ukrainos prezidentas kalbėjo šeštadienį surengtoje spaudos konferencijoje.

„Ar tai įmanoma? Taip. Ar aš tuo tikiu? Nuoširdžiai, aš nenoriu to tikėti“, – sakė V. Zelenskis.

22:40 | Odesoje – nauji sprogimai

Odesoje girdimi nauji sprogimų garsai, tačiau kol daugiau informacijos, ar tai nauji Rusijos raketų smūgiai, nėra.

REKLAMA
REKLAMA

22:35 | Atakos Charkive pražudė 2 žmones

Rusijos atakos prieš Charkivą pareikalavo dviejų žmonių gyvybės, dar 19 žmonių sužeista, sako Charkivo srities gubernatorius Olehas Synehubovas, skelbia BBC.

22:15 | Vaizdo įraše užfiksuota, kaip raketa smogia į gyvenamąjį namą Odesoje

21:45 | Aukų skaičius Odesoje išaugo iki 8

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė, kad po raketų smūgių Odesoje aukų skaičius išaugo iki aštuonių.

„Žuvo trijų mėnesių kūdikis. Jie nužudė trijų mėnesių kūdikį. Kai karas prasidėjo, šiam kūdikiui buvo vos mėnesis. Ar jūs galite suvokti, kas vyksta? Jie yra šunsnukiai. Tiesiog šunsnukiai. Aš neturiu kitų žodžių, kokius galėčiau panaudoti šiame kontekste. Jie tiesiog yra prakeikti šunsnukiai“, – spaudos konferencijos metu šeštadienį sakė V. Zelenskis.

20:52 | Zelenskis atskleidė, po kokių veiksmų pasitrauktų iš bet kokių derybų su Rusija

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį surengtos spaudos konferencijos metu sakė, kad jei Mariupolio gynėjai bus nužudyti, jei bus skelbiami pseudoreferendumai ir bus kuriamos apsišaukėliškos respublikos, Ukraina pasitrauks iš derybų proceso.

REKLAMA
REKLAMA

Tokie prezidento žodžiai seka po vis pasirodančių pranešimų, kad Rusija ketina skelbti referendumą dėl Chersono ir Zaporižės „liaudies respublikų“ sukūrimo.

„Tą turi žinoti mūsų žmonės užimtose teritorijose ir nepadėti okupantams“, – pridūrė jis.

20:48 | Rusija prisiėmė atsakomybę už smūgius Odesoje

Rusija prisiėmė atsakomybę už raketų smūgius Odesoje. Visgi Rusijos naujienų agentūros TASS pranešime neminima, kad raketa smogė į gyvenamuosius namus.

20:30 | Sekmadienį į Ukrainą atvyks JAV gynybos ir valstybės sekretoriai

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis pranešė, kad sekmadienį į Ukrainą atvyks Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius Lloydas Austinas ir valstybės sekretorius Antony Blinkenas.

20:20 | Zelenskis veržiasi susitikti su Putinu: negaliu bijoti, kai mūsų žmonės rankomis stabdo tankus

Zelenskis veržiasi susitikti su Putinu: negaliu bijoti, kai mūsų žmonės rankomis stabdo tankus

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį Kyjivo metro stotyje surengė spaudos konferenciją. V. Zelenskis tikino, kad yra pasiruošęs susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš nebijau susitikti su prezidentu [Putinu]. Aš paprasčiausiai neturiu tesės bijotu, nes mūsų žmonės parodė, kad jie nebijo nieko. Jie stabdo tankus plikomis rankomis. <...> Taip, žmonės bijo dėl savo vaikų. Tačiau normalu, kad lyderiai nebijo, kai kalba eina apie mūsų valstybę ir mūsų nepriklausomybę“, – sakė V. Zelenskis.

Dalis Ukrainos atstovų pajuto apnuodijimo simptomus po susitikimo su Rusijos delegacijos atstovais, tad žurnalistai klausė V. Zelenskio, ar jis nesibaimina panašaus likimo po susitikimo su Rusijos prezidentu. Jis teigė, kad susitikimo su V. Putinu siekia nuo pat karos pradžios ir tikino, kad norimas rezultatas nebus pasiektas per tarpininkus.

„Karą gali sustabdyti tik tas, kuris jį pradėjo“, – tvirtino V. Zelenskis.

„Mes esame nekenčiami Rusijoje. Mes esame nekenčiami valdžios lygiu, didelė dalis Rusijos visuomenės mūsų nekenčia. Jie nelaiko mūsų valstybės nepriklausoma, jie negerbia mūsų kultūros, mūsų kalbos, mūsų vertybių. Jie mano, kad mes neturime teisės į nepriklausomybę, dar daugiau – teisės gyventi“, – spaudos konferencijos metu kalbėjo Ukrainos prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA

V. Zelenskis teigė, kad jam nerūpi, ką Rusija mano apie Vakarų paramą Ukrainai ginkluote.

„Jie patys mums suteikė daug ginklų, kai numetė juos ir pabėgo“, – ironizavo V. Zelenskis.

19:46 | Turkija uždarė oro erdvę Rusijos lėktuvams į Siriją

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu paskelbė, kad Turkija uždarė savo oro erdvę Rusijos kariniams ir civiliniams lėktuvams, kurie skrenda į Siriją.

19:17 | Zelenskis su Johnsonu aptarė naują karinės paramos etapą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis šeštadienį kalbėjosi su Jungtinės Karalystės premjeru Borisu Johnsonu apie naują karinės paramos etapą. Ukrainos prezidentūros atstovai teigia, kad buvo kalbama ir apie sunkiąją ginkluotę, ir apie tolesnę finansinę paramą Ukrainai.

19:00 | Vaizdai iš raketų smūgius patyrusios Odesos

REKLAMA
REKLAMA

18:50 | Rusija ruošiasi perimti Rubižnės ir Popasnos kontrolę

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad Luhansko srityje okupantai bando perimti Rubižnės ir Popasnos miestų kontrolę ir ruošiasi puolimui prieš Severodonecką. Skelbiama, kad Marinkoje ir daugelyje kitų krypčių priešui nesiseka.

18:46 | Aukų skaičius Odesoje išaugo

Skelbiama, kad po Rusijos raketų smūgių Odesoje žuvo 6 žmonės, du žmonės išlaisvinti iš griuvėsių, 86 žmonės evakuoti.

18:11 | Dnipertrovsko srityje – smūgis į dujų vamzdį

Dnipertrovsko srities karinės administracijos vadas Valentynas Rezničenko teigia, kad Rusijos raketos smūgis pataikė į dujų vamzdį netoli vieno regione esančio kaimo, skelbia CNN.

18:00 | Vaizdai iš raketų smūgius patyrusios Odesos

17:38 | Nukauti dar du rusų generolai

Ukrainos karinė žvalgyba skelbia, kad netoli Chersono nukauti du Rusijos generolai. Pranešama, kad po balandžio 23 dienos ukrainiečių pajėgų atakos žuvo du okupantų generolai, dar vienas sužeistas.

REKLAMA
REKLAMA

17:31 | JT: pabėgėlių iš Ukrainos skaičius artėja prie 5,2 milijono

Nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios iš šalies pabėgo beveik 5,2 mln. žmonių, šeštadienį pranešė Jungtinės Tautos, tęsiantis didžiausiai nuo Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių krizei.

JT pabėgėlių reikalų agentūra UNHCR nurodė, kad nuo vasario 24 dienos, kai į Ukrainą įsiveržė Rusijos pajėgos, savo šalį paliko 5 163 686 ukrainiečiai.

Palyginus su padėtimi ketvirtadienį, atnaujintas ukrainiečių pabėgėlių skaičius išaugo 29 939.

UNHCR duomenimis, nuo šio mėnesio pradžios Ukrainą paliko maždaug 1 128 000 žmonių, o per visą kovą – 3,4 milijono.

Apie 90 proc. iš Ukrainos išvykusių pabėgėlių yra moterys ir vaikai. Karinei tarnybai tinkamiems 18–60 metų amžiaus vyrams negalima išvykti iš šalies.

17:18 | Skelbiamos Odesos aukos

Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas skelbia informaciją apie atakos prieš Odesą aukas. Pranešama, kad nuo raketų smūgių žuvo 5 žmonės, dar 18 sužeistųjų. Tarp žuvusiųjų – trijų mėnesių kūdikis. Teigiama, kad aukų skaičius dar gali išaugti.

REKLAMA
REKLAMA

17:10 | Mariupolyje pagrobta 200 evakuotis norėjusių žmonių

Kaip skelbia miesto mero patarėjas Petro Andriuščenko, apie 200 Mariupolio gyventojų susirinko dėl evakuacijos. Rusijos kariai jiems įsakė išsiskirstyti, nes netrukus turėjo prasidėti dar vienas miesto apšaudymas. Vietoje evakuacijos okupantai pagrobė gyventojus ir išvežė juos į okupuotą Dokučajevską.

Ukrainos vicepremjerės Irina Vereshchuk ryte pasisakė apie Mariupolio evakuaciją:

„Kreipiuosi į mūsų piliečius, kurie šiandien ruošiasi evakuacijai. Ką tik gavome informaciją, kad okupantai galbūt lygiagrečiai su mumis bando organizuoti savo koridorių evakuacijai į Rusiją.

Taigi, būkite atsargūs ir budrūs. Nepasiduokite apgaulei ir provokacijoms“.

Ji sakė, kad Ukrainos koridorius ves tik Zaporižės link (per Mangušą, Berdjanską, Tokmaką, Orikhovą).

16:50 | Dar daugiau detalių iš Odesos

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pateikia dar daugiau detalių iš Odesos. Skelbiama, kad raketos paleistos iš strateginio raketnešio Tu-95 nuo Kaspijos jūros. Ukrainos pajėgoms pavyko numušti dvi raketas ir du bepiločius Rusijos orlaivius. Iki Odesos atskriejo keturios raketos – dvi pataikė į kariuomenės infrastruktūrą, dvi smogė gyvenamiesiems pastatams.

REKLAMA
REKLAMA

16:35 | Per Velykas – komendanto valanda

Ukrainos valdžia Velykų savaitgaliui skelbia komendanto valandas daugelyje šalies regionų. Spėjama, kad švenčių metu Rusijos kariuomenė gali suintensyvinti savo puolimą. Pagal Julijaus kalendorių ukrainiečiai šiemet Velykas švenčia balandžio 24 dieną.

16:33 | Aukos Odesoje

Vietinė žiniasklaida skelbia, kad po Rusijos raketų smūgių Odesai žuvo mažiausiai trys žmonės.

16:20 | Rytų Ukrainoje vyksta „įnirtingi mūšiai“ – Donbaso sričių vadovai 

Dviejų rytinių Ukrainos regionų vadovai šeštadienį pranešė, kad Donbase vyksta įnirtingos kautynės su Rusijos pajėgomis, blėstant viltims, kad per stačiatikių Velykas bus paskelbtos paliaubos.   

Rytinės Charkivo srities administracijos vadovas Olehas Sinjehubovas platformoje „Telegram“ pranešė, kad ukrainiečių kariai po įnirtingų mūšių atkovojo tris kaimus netoli Rusijos sienos.

„Mūsų daliniai išstūmė rusų karius iš Bezrukų, Slatynės ir Prudiankos gyvenviečių“, – parašė jis ir pridūrė, kad ukrainiečių pajėgos „įsitvirtino savo pozicijose“.

REKLAMA
REKLAMA

Minėti kaimai yra į šiaurę nuo antrojo pagal gyventojų skaičių Ukrainos miesto Charkivo. Prudianka yra už maždaug 40 km į pietvakarius nuo Rusijos sienos.

O. Sinjehubovas nurodė, kad rusų pajėgoms atakavus civilinę infrastruktūrą, žuvo du žmonės.

Srities administracijos vadovas taip pat sakė sutaręs su vietos religiniais lyderiais, kad šeštadienį – tiek rusų, tiek ukrainiečių švenčiamų stačiatikių Velykų išvakarėse – bažnyčiose „nebus naktinių pamaldų“.

„Negalime leisti, kad burtųsi minios – saugumas yra svarbiausia“, – pabrėžė O. Sinjehubovas.

Tuo metu kaimyninės Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus šeštadienį platformoje „Telegram“ paskelbtame vaizdo kreipimesi sakė, kad regione irgi vyksta intensyvūs karo veiksmai.

„Bombarduojama ištisą parą“, – sakė jis ir pridūrė, jog Rusijos pajėgos toliau atakuoja Rubižnės ir Sjeverodonecko miestus.

S. Haidajus paragino žmones „evakuotis, jei tik yra galimybė“, ir nurodė, kad padėti išvykti gali vietos savanoriai.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat pabrėžė, jog Rusijos kariai nepasiekė jokių „reikšmingų laimėjimų“, žadėdamas „persekioti juos, išstumti iš mūsų žemės, nes ji yra mūsų“.

16:09 | Kuleba: mums reikia sienos tarp civilizacijos ir barbarų

Apie smūgius Odesoje tviteryje pasisakė Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

„Vienintelis Rusijos raketų smūgių Odesoje tikslas – teroras. Rusija turi būti priskirta kaip terorizmą remianti valstybė ir su ja turi būti atitinkamai elgiamasi. Jokio verslo, jokių kontaktų, jokių kultūrinių projektų. Mums reikia sienos tarp civilizacijos ir barbarų, kurie puola taikius miestus raketomis“, – rašė D. Kuleba.

16:00 | Skelbiama apie pirmąjį žuvusįjį Odesoje

Ukrainos vidaus reikalų ministras Antonas Geraščenko teigia, kad žinoma apie pirmąjį Odesoje žuvusį žmogų. Jis sudegė mašinoje.

REKLAMA
REKLAMA

15:54 | Virš Odesos – juodi debesys

Skelbiami kadrai iš raketų smūgius patyrusios Odesos. Tikslinama, kad viena iš keturių rusų paleistų raketų pataikė į gyvenamąjį namą, kita – į neįvardintą infrastruktūrą. Pranešama, kad paleistos tolimojo nuotolio sparnuotosios raketos „Kalibr“.

15:12 | Odesoje – keturi sprogimai, informacijos apie aukas nėra

Naujienų agentūra „Unian“ pasidalino daugiau detalių apie girdimus sprogimus Odesoje. Skelbiama, kad girdimi buvo keturi sprogimai, viena iš Rusijos paleistų raketų nuskrido į gyvenamųjų namų kompleksą.

Pranešama, kad dėl raketų smūgių keletas mašinų apdegė, dalis butų buvo smarkiai suniokoti, visuose likusiuose sudužo langai. Kol kas nėra informacijos apie žuvusiuosius. 

Skelbiama, kad raketos taip pat smogė mieste esančiai infrastruktūrai.

14:49 | Odesoje – sprogimai

„Nexta“ praneša, kad Ukrainos kurorte – Odesoje – girdimi sprogimai. 

14:44 | Bučoje – 412 masinėse kapavietėse užkastų kūnų

Bučos miesto meras sako, kad užduotis surinkti ir ekshumuoti per Rusijos karių okupaciją žuvusių žmonių kūnus beveik baigta, rašo BBC.

Meras Anatolijus Fedorukas sakė, kad iki šiol buvo rasta 412 kūnų – daugelis jų – vienoje masinėje kape.

Jis sakė, kad tarp jų buvo apdegusių civilių ir tų, kurie buvo kankinti ir sušaudyti.

Tuo tarpu Černihovo valdžia anksčiau BBC sakė, kad per Rusijos karių okupaciją žuvo daugiau nei 700 civilių.

14:40 | JK pasidalijo naujausiu karo Ukrainoje žemėlapiu

JK gynybos ministerija šeštadienį pasidalijo naujausiu karo Ukrainoje žemėlapiu. Jame matomos Rusijos puolimo kryptys, kontroliuojamos teritorijos.

14:29 | Rusai grobia našlaičius 

Skelbiama, kad į šalį įsiveržę okupantai grobia našlaičius vaikus ir veža į Rusiją. Į Ukrainą įsiveržę okupantai iš Rusijos 

Tokią informaciją savo „Facebook“ paskyroje skelbia Ukrainos Aukščiausiosios Rados Žmogaus teisių komisarė Liudmila Denisova.

Ji rašo, kad iki šiol Rusijos kariai Maskvos srityje rusų šeimoms perdavė 27 iš Ukrainos išvežtus našlaičius, rašo „Unian“.

„Iš agresoriaus žiniasklaidos tapo aišku, kad apie 27 našlaičiai neteisėtai išvežti į Aprelevką netoli Maskvos. Jie buvo perduoti laikinai globoti dešimčiai vietos šeimų", – rašo L. Denisova.

14:11 | Ispanija vėl atidarė ambasadą Kyjive

Ispanija penktadienį vėl atidarė savo ambasadą Kyjive, uždarytą anksčiau šiais metais dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, pranešė vyriausybė. 

Ispanijos diplomatai buvo evakuoti iš Kyjivo į Lenkiją kitą dieną po to, kai Rusijos pajėgos vasario 24-ąją įsiveržė į Ukrainą.    

Penktadienio popietę ambasadorės Silvios Cortes vadovaujami Ispanijos diplomatinės misijos nariai, „padedami policijos specialiųjų pajėgų“, vėl atidarė šalies ambasadą Kyjive, nurodė Vidaus reikalų ministerija išplatintame pranešime.  

13:56 | Rusijai bandymai evakuoti civilius iš Mariupolio – nė motais: bombarduojama „Azovstal“ gamykla

Rusijos pajėgos vėl antskrydžiais bombarduoja „Azovstal“ gamyklą Mariupolyje, kur laikosi likę Mariupolio gynėjai ir civiliai, pranešė Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovičius.

Kalbėdamas per nacionalinę televiziją, Arestovičius taip pat sakė, kad Rusijos pajėgos bando šturmuoti „Azovstal“ gamyklą.

Ketvirtadienį Vladimiras Putinas paragino karius nebevykdyti atakų, o tiesiog blokuoti teritoriją, „kad musė neprasiskverbtų“.

Šeštadienį taip pat skelbta apie organizuojamus evakuacinius koridorius civiliams iš Mariupolio.

13:26 | Paviešino vaizdo įrašą iš Mariupolio: civiliai įstrigę „Azovstal“ gamykloje

Iš Mariupolio – paviešintas vaizdo įrašas. Ukrainos Azovo būrys įstrigusiems civiliams atneša būtiniausių daiktų, tarp jų ir maisto. Užfiksuoti asmenys slepiasi požeminiuose „Azovstal“ gamyklos bunkeriuose.

Filmuotoje medžiagoje galima išgirsti moterų ir vaikų, matomų sausakimšoje patalpoje, sakant, kad jiems dabar baigiasi maistas ir vanduo, ir jie prašo būti evakuoti iš okupantų apgulto Mariupolio, rašo BBC.

Daugelis nufilmuotų asmenų sako, kad buvo įstrigę po žeme savaites, o viena mergina teigė nematanti dienos šviesos nuo vasario 27 d., ketvirtosios Rusijos invazijos į Ukrainą dienos.

Ant bunkerio sienų matyti dideli raudonais dažais užrašyti žodžiai – „vaikai“. Viena moteris tikina, kad pastate glaudžiasi daugiau nei 15 vaikų – nuo ​​kūdikių iki 14 metų amžiaus.

Vaizdo įrašo, kaip manoma, buvo nufilmuotas balandžio 21 d.

12:45 | Charkive nesiliauja apšaudymai

Rusijos pajėgos toliau apšaušo Charkivo miestą ir regioną. Vėl taikomasi į gyvenamuosius pastatus.

Apie tai šeštadienį pranešė Ukrainos karinis gubernatorius, rašo „The Guardian“.

„Rusų okupantai ir toliau apšaudo civilinę Charkivo ir regiono infrastruktūrą, – sakė Charkivo regiono karinės administracijos vadovas Olehas Syniehubovas. Per dieną okupantai surengė 56 smūgius, dėl to 19 buvo sužeista, du žmonės žuvo.“

12:36 | Rusija planuoja alternatyvų koridorių iš Mariupolio

Ukrainos vicepremjerės Irina Vereshchuk apie Mariupolio evakuaciją:

„Kreipiuosi į mūsų piliečius, kurie šiandien ruošiasi evakuacijai. Ką tik gavome informaciją, kad okupantai galbūt lygiagrečiai su mumis bando organizuoti savo koridorių evakuacijai į Rusiją.

Taigi, būkite atsargūs ir budrūs. Nepasiduokite apgaulei ir provokacijoms“.

Ji sakė, kad Ukrainos koridorius ves tik Zaporižės link (per Mangušą, Berdjanską, Tokmaką, Orikhovą).

12:12 | Rusija nepasiekė didesnių pergalių

Rusija užėmė dešimtis mažų miestelių, puldama Donbaso regioną, praneša Ukrainos pareigūnai, kalbėdami apie kovas Donecko ir Luhansko apylinkėse.

Rusija pastarosiomis savaitėmis perorientavo savo kariuomenę iš šiaurės ir centro į rytus po to, kai nepavyko apsiausti sostinės Kyjivo.

JK gynybos ministerija šeštadienį pareiškė, kad Rusijos pajėgos per pastarąją 24 valandas nepasižymėjo didesniu rezultatu, reaguodamos į Ukrainos kontratakas.

Ukrainos oro ir jūrų gynyba taip pat sugebėjo sustabdyti Rusijos oro ir jūrų pajėgų pažangą, pridūrė ministerija socialinėje žiniasklaidoje.

Pietų Ukraina: Rusijos pajėgos šiuo metu tik iš dalies kontroliuoja Pietų Ukrainą, o Ukrainos vyriausybė tebekontroliuoja svarbiausius Mykolajivo ir Odesos miestus, o dalis Ukrainos pajėgų laikosi plieno gamykloje apsuptame Mariupolio uoste.

Ukrainos oro ir jūrų gynyba taip pat sugebėjo sustabdyti Rusijos oro ir jūrų pajėgų pažangą, pridūrė ministerija socialinėje žiniasklaidoje.

„Nepaisant jų paskelbto Mariupolio užkariavimo, intensyvios kovos ir toliau vyksta, o tai žlugdo Rusijos bandymus užimti miestą ir taip dar labiau sulėtina jų norimą pažangą Donbase“, – nurodė JK ministerija.

11:35 | Per rusų pajėgų artilerijos smūgius Rytų Ukrainoje žuvo penki civiliai  

Ukrainos rytuose esančiame Popasnos mieste per rusų pajėgų artilerijos smūgius žuvo du žmonės, pranešė Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus.  

Tuo metu Donecko srities administracijos vadovas Pavlo Kyrylenka informavo, kad per Rusijos pajėgų apšaudymus penktadienį regione žuvo mažiausiai trys civiliai gyventojai ir dar septyni buvo sužeisti. 

S. Haidajus šeštadienį platformoje „Telegram“ nurodė, kad ankstesnę dieną Luhansko srityje rusų pajėgų artilerija 12 kartų apšaudė gyvenamuosius namus, ir „didžioji dalis smūgių teko Popasnai“.

„Be to, kad mieste jau kelias savaites tęsiasi gatvių mūšiai, Rusijos kariuomenė nuolat apšaudo daugiaaukščius gyvenamuosius namus ir privačius namus. Vien vakar vietos gyventojai atlaikė penkias priešo artilerijos atakas.... Ne visi išgyveno“, – rašė S. Haidajus.

Jis pridūrė, kad Lysyčanske ir Novodružeske taip pat buvo sugriauta kažkiek gyvenamųjų namų.

10:55 | Iš Charkivo apylinkių ukrainiečiai išvijo rusus

Charkivo srityje Ukrainos ginkluotosios pajėgos įvykdė sėkmingą kontrpuolimą, rašo „Unian“.

Charkivo OVA pirmininko Olego Sinegubovo teigimu, Ukrainos daliniai išvijo okupantus iš gyvenviečių: Bezrukų, Slatino, Prudjankos, Dergačevskio rajono ir įsitvirtino pozicijose.

10:25 | Šeštadienį – dar vienas evakuacijos iš Mariupolio bandymas

Pasak Mariupolio mero patarėjo Petro Andriuščenko, šeštadienį planuojama evakuoti koloną iš apgulto Mariupolio miesto, skelbia CNN.

„Šiandien 11.00 val. nuo prekybos centro „Uostamiestis“ prasidės Mariupolio gyventojų evakuacija į Zaporižę“, – „Telegram“ paskyroje rašė jis.

Andriuščenka sakė, kad į koloną gali prisijungti žmonės su savo transporto priemonėmis, tačiau į autobusus galės sėsti tik moterys, vaikai ir pagyvenę žmonės.

Pareigūnai teigė, kad 100 000 civilių vis dar turi būti evakuoti iš miesto, kurį smogė savaites trukęs Rusijos bombardavimas. Ukrainiečiai kreipėsi į Rusiją, prašydami užtikrinti saugų civilių judėjimą, tačiau keli ankstesni evakuacijos bandymai buvo nesėkmingi dėl apšaudymo ir pavojaus lyderių maršrutuose.

09:45 | Bučoje žudę ir prievartavę rusų kariai sulaukė atpildo

Netoli Iziumo Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino dalį 64-osios atskiros motorizuotos rusų brigados karių. Ta pati brigada įvykdė žiaurumus Bučoje, skelbia „Unian“.

Be to, remiantis kai kuriais pranešimais, Ukrainos kariuomenė į nelaisvę paėmė būrį įsibrovėlių, kurie prievartavo mergaites ir moteris Bučoje.

Pranešama, kad tarp jų buvo ir okupantas, kuriam žmona leido prievartauti ukrainietes, sakydama: „Gali prievartauti ukrainietes, tik man nesakyk“.

09:16 | „Anonymous“ smūgis Rusijai

„Anonymous“ skelbia įsilaižusi ir nutekinusi Rusijos pramonės milžinės duomenis.

Programišių grupuotė šią žinią paskelbė dar vėlų penktadienio vakarą. Anot jų, nutekinta 645 tūkst. didžiausios hidraulinės įrangos gamintojos „Enerpred“ elektroninių laiškų.

Pramonės įmonė specializuojasi chemijos, dujų, anglies, naftos, energetikos ir statybų pramonėje.

08:35 | Kremliaus kritikui V. Kara-Murzai skirtas kardomasis kalinimas

Rusų opozicionierius Vladimiras Kara-Murza, vienas pagrindinių Rusijoje tebegyvenančių Kremliaus ir jo karo Ukrainoje kritikų, penktadienį buvo paskelbtas „užsienio agentu“ ir suimtas už tariamai melagingos informacijos apie Rusijos kariuomenę skleidimą.    

Maskvos Basmano rajono teismas 40-mečiui V. Kara-Murzai skyrė kardomąjį kalinimą iki birželio 12 dienos, socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė opozicionieriaus advokatas Vadimas Prochorovas. 

Anksčiau penktadienį V. Prochorovas sakė, kad V. Kara-Murzai iškelta baudžiamoji byla dėl tariamai melagingos informacijos skleidimo.

Vakaruose išsilavinimą įgijęs aktyvistas ir žurnalistas V. Kara-Murza buvo artimas opozicijos lyderio Boriso Nemcovo, kuris 2015 metais buvo nužudytas netoli Kremliaus, bendražygis. 

Opozicionierius teigia, kad dėl savo politinės veiklos jis buvo du kartus apnuodytas – 2015 ir 2017 metais. Nepaisant šių incidentų, jis liko gyventi Rusijoje.

08:25 | Rusija toliau bombarduoja Mariupolį

Rusija toliau bombarduoja Mariupolį, kur „Azovostal“ gamykloje, kartu su šimtais civilių, yra įsikūrę paskutiniai miesto gynėjai, rašoma Ukrainos generalinio štabo naujausiame pranešime.

Rusijos pajėgos „toliau blokuoja mūsų dalinius „Azovostal“ gamyklos rajone ir pradeda oro antskrydžius aplink miestą“, – rašoma pranešime.

Rytiniuose Donecko ir Luhansko regionuose buvo atmuštos aštuonios priešo atakos, sunaikinti devyni tankai, kuro tanklaivis ir kita karinė technika.

08:21 | Rusija gali pasitelkti dar daugiau samdinių

NATO pripažįsta, kad naujoms atakoms Donbase, Rusija gali pasitelkti daugiau nei tūkstantį „Wagner“ samdinių, įskaitant aukšto rango organizacijos narius. Tačiau kol kas neaišku, kaip šie samdiniai būtų integruoti į dalinius, esančius Ukrainoje, praneša „Unian“.

Kartu aukšto rango NATO pareigūnas pažymėjo, kad dabartiniai Rusijos Federacijos veiksmai Donbase, kur jos kariai bando veržtis Kramatorsko link, rodo dar agresyvesnes operacijas ateityje.

08:16 | JK žvalgyba: Mariupolyje toliau vyksta aktyvi kova

Aktyvios kovos ir toliau vyksta Mariupolyje, JK Gynybos ministerija paskelbė naujausioje žvalgybos informacijoje.

Mūšiais Rusijos bandymai užimti miestą buvo nesėkmingi ir dar labiau sulėtino juos Donbase, rašoma pranešime.

„Nepaisant suaktyvėjimo, Rusijos pajėgos per pastarąsias 24 valandas nepasiekė didelių laimėjimų, nes Ukrainos kontratakos ir toliau trukdo jiems“, – pridūrė ji.

„Rusijos oro ir jūrų pajėgos neįgijo kontrolės nė vienoje srityje.

07:33 | Chodorkovskis: naftos ir dujų embargas Rusijai būtų didelis smūgis

Vakarų embargas Rusijos naftai ir dujoms suduotų „labai rimtą smūgį“ Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, interviu BBC sakė buvęs oligarchas Michailas Chodorkovskis, dabar gyvanenatis Londone.

„Manau, kad jei Putinas turės nukreipti naftos ir dujų eksportą iš Europos į Azijos rinkas, jis neteks daugiau nei pusės savo pajamų“, – sakė M. Chodorkovskis, kadaise buvęs turtingiausiu Rusijos žmogumi.

„Ar jis galėtų tęsti karą ir kiek ilgai jis galėtų tęsti karą tokiomis aplinkybėmis? Man sunku pasakyti. Juk aš nesu karo ekspertas. Bet manau, kad tai būtų labai rimtas smūgis“.

Paklaustas, ar Vakarų sankcijos Rusijos oligarchams ką nors pakeistų, jis atsakė:

„Svarbu suprasti, kad šiuo metu žengiami teisingi žingsniai, tačiau jie pagrįsti neteisingomis prielaidomis. Oligarchai yra žmonės, turintys galią vaidinti vaidmenį politinių sprendimų priėmimo procese. Šia prasme šie žmonės nėra oligarchai. Niekada nebuvau vienu. Jie yra V. Putino agentai ir jis juos naudoja siekdamas paveikti ar bent jau bandyti paveikti Vakarų politinę sistemą.

Paklausus, ar Putinas yra karo nusikaltėlis, nė vienas iš jų nebūtų pasirengęs tiesiai šviesiai atsakyti, nors visi supranta, kad tai tiesa. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad Putinas juos tvirtai laiko ir jie įvykdys bet kokį jo įsakymą. Ir šiuo požiūriu labai svarbu blokuoti jų banko sąskaitas, apriboti jų galimybes daryti įtaką Vakarų politikai ir Vakarų ekonominei sistemai.“

Paklaustas, ar jaučia atsakomybę padėjęs Putinui perimti valdžią 1990-aisiais, jis atsakė „žinoma“.

07:16 | PSO: nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios padaryti 162 išpuoliai prieš medicinos įstaigas

PSO praneša apie 162 išpuolius prieš medicinos įstaigas Ukrainoje nuo Rusijos invazijos

„Išpuoliai prieš visuomenės sveikatos įstaigas pažeidžia tarptautinę teisę ir kelia pavojų gyvybei. Sveikatos priežiūros darbuotojai, ligoninės ir greitosios pagalbos automobiliai niekada neturi būti nukreipti“, – rašė PSO.

Per vasario 24 d. iki balandžio 16 d. išpuolius buvo sužeisti 52 ir žuvo 73 žmonės.

Rusijos atakų taikiniai – medicinos įstaigos, transportas, personalas, pacientai, reikmenys ir sandėliai.

06:56 | Mykolajive – sprogimas

Maždaug po penktos ryto socialiniuose tinkluose pasirodė pranešimai, kad mieste nugriaudėjo galingas sprogimas, praneša „Unian“.

Kas tiksliai ir kur buvo susprogdinta, kol kas nepranešama. Miesto gyventojai raginami neiti iš slėptuvių.

06:43 | Moldova iškvietė Rusijos ambasadorių

Atsakydama į komentarus, Moldovos užsienio reikalų ministerija išreiškė „didelį susirūpinimą“ dėl Rusijos vado pareiškimo ir iškvietė Rusijos ambasadorių.

Pridūrė, kad Moldova yra neutrali valstybė ir kad šį principą „turi gerbti visi tarptautiniai veikėjai, įskaitant Rusijos Federaciją“.

06:36 | Zelenskis: Ukraina – tik pradžia

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atkreipė dėmesį į Rusijos vado komentarus, sakydamas, kad Maskva nori perimti Ukrainos pietų kontrolę, nes tai suteiks prieigą prie separatistinio Padniestrės regiono Moldovoje.

Zelenskis sakė, kad ši pastaba rodo, jog Rusija nori įsiveržti į kitas šalis ir kad Ukrainos puolimas būtų tik pradžia.

„Na, tai tik patvirtina tai, ką esu sakęs ne kartą: Rusijos invazija į Ukrainą buvo skirta tik pradžiai, tada norima užimti kitas šalis“, – savo naktiniame kreipimesi sakė Zelenskis.

06:21 | Perspėja dėl Mariupolio: rusai naikina viską

Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis situaciją Mariupolyje pavadino „didžiausia humanitarine katastrofa“ nuo Rusijos invazijos – ir galbūt baisiausia šimtmečio katastrofa, nes pietryčių uostamiestį nuolatos bombarduoja Rusijos pajėgos.

Penktadienį kalbėdamas per spaudos konferenciją Vašingtone, Šmyhalis sakė, kad Mariupolyje žuvo tūkstančiai žmonių, ir pridūrė: „Baisius žiaurumus pamatysime, kai jis bus išvaduotas nuo rusų“.

Jis sakė, kad Rusijos kariai „absoliučiai naikina viską“, įskaitant vietas, kuriose gyvena civiliai.

Pasak Ukrainos pareigūnų, apie 100 000 žmonių tebėra įstrigę Mariupolyje nuo kovo 1 d., kai jį apsupo Rusijos pajėgos. Ukrainos pareigūnai tvirtina, kad per išpuolius mieste žuvo daugiau nei 20 tūkst.

06:15 | JT generalinis sekretorius vyks ir į Ukrainą, ir į Rusiją

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas ketvirtadienį vyks į Ukrainą, kur susitiks su prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir užsienio reikalų ministru Dmytro Kuleba, patvirtino jo biuras.

Jis taip pat susitiks su JT agentūrų darbuotojais, kad aptartų „humanitarinės pagalbos Ukrainos žmonėms didinimą“.

Vizitas įvyks praėjus dviem dienoms po to, kai Guterresas išvyks į Maskvą susitikti su prezidentu Vladimiru Putinu.

06:11 | Ukrainiečiai grįžta į šalį

Ukrainos parlamentarė savo „Twitter“ paskyroje paskelbė nuotrauką, kurioje matyti spūstys prie Lenkijos ir Ukrainos sienos. Pasak Lesios Vasylenko, tai rodo, kad ukrainiečiai grįžta namo.

Manoma, kad prasidėjus karui iš šalies pabėgo daugiau nei 5,1 mln.

Tačiau JT praėjusią savaitę pranešė, kad dabar į Ukrainą kasdien grįžta apie 30 000 žmonių.

06:08 | Ukrainos premjeras: Ukraina greitai laimės karą prieš Rusiją

Ukrainos ministras pirmininkas pareiškė esąs „visiškai tikras“, kad Ukraina greitai laimės karą prieš Rusiją.

Denysas Šmyhalis CNN sakė: „Esame visiškai tikri, kad Ukraina laimės šį karą ir pergalė bus per labai trumpą laiką“.

Jo komentarai pasirodė po to, kai JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pareiškė, kad yra „reali tikimybė“, kad Rusijos vykdomas Ukrainos bombardavimas gali tęstis iki kitų metų pabaigos.

Svarbiausi įvykiai

  • Rasta nauja masinė kapavietę netoli Mariupolio, pranešė miesto mero patarėjas Petro Andriuščenka. Telegram jis teigė, kad pareigūnai gavo informacijos apie „masinę žuvusių Mariupolio gyventojų laidojimo vietą, bandant nuslėpti karo nusikaltimų pėdsakus“.
  • Evakuoti apie 100 tūkst. Mariupolyje įstrigusių žmonių pavyktų tik padedant JT, pareiškė Ukrainos vicepremjerė Irina Vereščiuk.

  • Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas turėjo iš anksto parengtą planą vykdyti kankinimus, prievartavimus ir žudymus Ukrainoje, sako Ukrainos generalinė prokurorė.

  • Ateinančios kelios savaitės gali būti lemiamos, sako vienas aukštas ES pareigūnas, rašo „Reuters“. Pasak pareigūno, tikėtina, kad Rusija stiprins atakas Rytų Ukrainoje.

  • Po nesėkmingo pirmojo karo Ukrainoje etapo, Rusijos kariuomenė ir specialiosios tarnybos ėmėsi personalo valymo. Ukrainiečių naujienų agentūra UNIAN skelbia, kad daug vadų buvo atleisti.

  • Rusijos kariuomenės vadovybė baigia nustatyti palankias vietas pagrindiniams smūgiams Rytų Ukrainoje, rašo ukrainiečių naujienų agentūra UNIAN.

  • Iš Ukrainos nuo karo pradžios pasitraukė 5 133 747 ukrainiečiai, skelbia JT vyriausiasis pabėgėlių komisaras. Skaičiuojama, kad apie 90 proc. pabėgėlių yra moterys ir vaikai. Dauguma ukrainiečių išvyko į Lenkiją.

  • Rusija visiškai neatsisako Mariupolyje esančios plieno gamyklos „Azovstal“ šturmo ir ruošiasi ten siųsti Nacionalinę gvardiją bei Federalinės saugumo tarnybos (FSB) atstovus, rašo UNIAN.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų