REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
140
Ukrainos kariuomenė

Karas Ukrainoje. Ekspertas apie stringantį Rusijos puolimą: „Iniciatyva mūsų rankose“

Stoltenbergas: NATO orientuojasi į pagalbą Ukrainai ginklais, o ne į jos narystę Aljanse

Tvyrant įtampai dėl Chersono likimo, link šio miesto iš Krymo pajudėjo didelė rusų technikos kolona. Anot Melitopolio mero, dar antradienį iš laikinai okupuoto pusiasalio išvažiavo apie 40 technikos vienetų. Vietos gyventojai praneša, kad rusų technika Melitopolyje juda ir trečiadienį. Pasak Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriaus Oleksijaus Danilovo Ukraina sutiks nutraukti karo veiksmus, jei Rusija paliks okupuotas teritorijas ir bus atkurtos 1991 m. nustatytos Ukrainos sienos. Tuo metu karo ekspertas Olegas Ždanovas sako, kad Rusijos puolimas yra įstrigęs, tad dabar iniciatyva yra Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rankose ir jos gali daryti įtaką karo eigai.

140

Tvyrant įtampai dėl Chersono likimo, link šio miesto iš Krymo pajudėjo didelė rusų technikos kolona. Anot Melitopolio mero, dar antradienį iš laikinai okupuoto pusiasalio išvažiavo apie 40 technikos vienetų. Vietos gyventojai praneša, kad rusų technika Melitopolyje juda ir trečiadienį. Pasak Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriaus Oleksijaus Danilovo Ukraina sutiks nutraukti karo veiksmus, jei Rusija paliks okupuotas teritorijas ir bus atkurtos 1991 m. nustatytos Ukrainos sienos. Tuo metu karo ekspertas Olegas Ždanovas sako, kad Rusijos puolimas yra įstrigęs, tad dabar iniciatyva yra Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rankose ir jos gali daryti įtaką karo eigai.

REKLAMA

Svarbiausi trečiadienio įvykiai:

22:52 | Novaja Kakhovka mieste girdimi sprogimai

UNIAN praneša apie sprogimus Novaka Kakhovka mieste. Kol kas oficialiai apie tai nepranešama. 

REKLAMA
REKLAMA

22:48 | Čekijos premjeras: naujos ES sankcijos neapims rusiškų dujų tiekimo apribojimų

Naujasis Europos Sąjungos sankcijų Rusijos Federacijai paketas neapims rusiškų dujų tiekimo apribojimų, sakė Čekijos ministras pirmininkas Piotras Fiala.

REKLAMA

22:35 | Stoltenbergas europarlamentarams: turite nustoti skųstis ir padidinkite savo pagalbą Ukrainai

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pabrėžė, kad ukrainiečiai už Europos saugumą moka savo gyvybe, todėl ES turėtų didinti pagalbą Ukrainai, kad ateityje jai nereikėtų mokėti daug didesnės kainos.

22:30 | JT: susitarimus dėl grūdų eksporto iš Ukrainos atnaujinimo galima pasiekti jau kitą savaitę

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas sakė, kad šios dienos derybose buvo pasiekta didelė sėkmė. Pasak jo, šalys išsprendė daug klausimų, tarp kurių: kontrolės mechanizmas, koordinavimo sistemos ir viskas, kas susiję su užminuota teritorija.

REKLAMA
REKLAMA

22:15 | Zelenskis padėkojo JT ir Turkijai už susitiką dėl Ukrainos grūdų eksporto

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis padėkojo JT ir Turkijai už surengtą susitikimą dėl grūdų eksporto

 „Dėkojame JT ir Turkijai, kad Stambule surengė susitikimą dėl Ukrainos grūdų eksporto. Mūsų delegacija informavo, kad yra tam tikra pažanga.“

21:25 | Rusija ir Ukraina Turkijoje surengs naujas derybas dėl grūdų kitą savaitę

Rusija ir Ukraina kitą savaitę Turkijoje surengs naujas derybas dėl grūdų eksporto blokavimo sprendimo, trečiadienį pranešė Turkijos gynybos ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Buvo sutarta, kad kitą savaitę Rusijos ir Ukrainos delegacijos vėl susitiks Turkijoje“, – sakoma Hulusi Akaro pareiškime po pirmųjų Rusijos ir Ukrainos delegacijų derybų Stambule nuo kovo mėnesį. 

21:22 | Aukų Časiv Jare padaugėjo iki 48

 „Ukrinform“ praneša, kad Časiv Jare Rusijos subombarduoto daugiabučio aukomis tapo 48 žmonės. 

21:20 | Ukraina nutraukia diplomatinius santykius su Šiaurės Korėja

Ukrainos užsienio reikalų ministerija griežtai pasmerkė Šiaurės Korėjos sprendimą pripažinti vadinamąją Rusijos Federacijos laikinai okupuotų teritorijų Donecko ir Luhansko srityse „nepriklausomybę“ ir paskelbė nutraukianti diplomatinius santykius su respublika.

REKLAMA

21:18 | Pranešama apie virtinę sprogimų Horlivkoje

UNIAN skelbia, kad pranešama apie virtinę sprogimų rusų okupuotoje Horlivkoje. Kol kas nėra oficialių tai patvirtinančių duomenų. 

21:10 | Zelenskis: du milijonai ukrainiečių buvo priverstinai išvežti į Rusiją

Rusija jėga išvežė iš Ukrainos beveik 2 milijonus žmonių, įskaitant kelis šimtus tūkstančių vaikų, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Dešimtys tūkstančių ukrainiečių yra laikomi filtravimo stovyklose laikinai Rusijos okupuotose teritorijose, sakė Zelenskis vaizdo kreipimesi į Azijos lyderių konferenciją Seule.

REKLAMA

V. Zelenskis sakė:

 „Įsivaizduokite šį skaičių – 2 milijonai žmonių. Štai tiek mūsų žmonių jau išvežta į Rusiją.

Tikslių skaičių šiuo metu niekas neįvardins – iš visų šių deportuotų žmonių atimtos ryšio priemonės, iš jų paimti asmens dokumentai, gąsdinami ir išvežami į atokias Rusijos vietoves, kad būtų sunku grįžti namo į savo Tėvynę.

Ten dingsta jaunos moterys. Tikiu, kad jūs visi suprantate, kas su jais ten vyksta“, – sako V. Zelenskis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

21:04 | Juodojoje jūroje susidarė krovininių laivų spūstis

Maskvos, Kijevo, JT ir Turkijos derybininkams Stambule pradėjus derybas dėl Ukrainos žemės ūkio produktų eksporto sušvelninimo, Juodojoje jūroje laukia daugiau nei 130 krovininių laivų, prikrautų Ukrainos grūdų, spūstis.

Laivai laukia išplaukimo maršrutų per Sulina ir Bystre žiočių kanalus, kad pasiektų daugybę uostų ir terminalų Rumunijoje, iš kurių grūdai gali būti perkrauti į pasaulines paskirties vietas, didėjant pasauliniam susirūpinimui dėl Rusijos blokados Ukrainos eksportui per Juodąją jūrą.

REKLAMA

20:35 | Ukrainos prorusiški separatistai sako sulaukę Šiaurės Korėjos pripažinimo

Rytų Ukrainos prorusiški separatistai trečiadienį pareiškė, kad jų apsišaukėliškas Donecko ir Luhansko „liaudies respublikas“ (DLR ir LLR) pripažino Šiaurės Korėja, o Kyjivas paskelbė dėl to nutraukiantis diplomatinius santykius su Pchenjanu.

Praėjusį mėnesį tokį pat sprendimą priėmė Rusijos sąjungininkė Sirija. Pirmoji separatistinius darinius pripažino Maskva, žengusi šį žingsnį prieš pradedama savo karinę kampaniją Ukrainoje.

REKLAMA

Separatistų atstovybė Maskvoje platformoje „Telegram“ paskelbė nuotrauką, kurioje matyti, kaip DLR pasiuntinė Olga Makejeva priima, pasak jos, Šiaurės Korėjos ambasadoriaus Sin Hong Cholo (Sin Hong Čolo) raštą dėl teritorijos suvereniteto pripažinimo.

Kiek anksčiau Donecko separatistų lyderis Denisas Pušilinas paskelbė, kad Pchenjanas pripažino DLR.

„Donecko Liaudies Respublikos tarptautinis statusas toliau auga“, – pareiškė jis.

19:57 |  Rusijos reakcija į Briuselio sprendimą dėl Kaliningrado tranzito: „Tai sveiko proto apraiška“ 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maskva laiko „realizmo ir sveiko proto apraiška“ Europos Komisijos sprendimą atšaukti kai kuriuos produktus iš sankcijų, susijusių su Kaliningrado geležinkelio tranzitu, trečiadienį pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija, praneša „Interfax“.

„Šis sprendimas, kuriuo panaikinami apribojimai tam tikriems geležinkeliu gabenamiems produktams, yra realizmo ir sveiko proto apraiška“, – paskelbtame komentare sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

REKLAMA

Tačiau M. Zacharova pažymėjo, kad Rusija „vis dar turi klausimų dėl šio dokumento turinio“.

„Be jokios abejonės, Rusijos pusė atidžiai stebės, kaip šie ES žingsniai bus įgyvendinami praktiškai“, – rašoma komentare.

M. Zacharova teigė, kad „per pastarąsias keturias savaites Rusijos pusė šiuo klausimu palaikė tiesioginį ryšį su Europos Sąjungos atstovais ir žinojo, kad Briuselis rengia atitinkamus sprendimus“.

„Šiuo metu atidžiai studijuojame Europos Komisijos pateiktus paaiškinimus“, – sakė oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė.

REKLAMA

19:44 | JAV kaltina Maskvą priverstiniu ukrainiečių „deportavimu“ į Rusiją

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas trečiadienį apkaltino Rusiją prievarta deportavus iki 1,6 mln. ukrainiečių į Rusiją, teigdamas, kad Maskva sąmoningai ir neteisėtai siekia palikti kai kurias Ukrainos dalis be gyventojų.

Pareiškime, paskelbtame likus dienai iki Hagoje vyksiančios Atskaitomybės dėl Ukrainos konferencijos, skirtos įtariamiems karo nusikaltimams šioje šalyje aptarti, A. Blinkenas nurodė, kad Maskva vykdo „filtravimo“ operaciją. Pasak jo, tokiu būdu siekiama perkelti ukrainiečius iš okupuotų rytų ir pietų regionų į Rusijos gilumoje esančias teritorijas.

REKLAMA
REKLAMA

„Neteisėtas saugomų asmenų perkėlimas ir deportavimas yra sunkus 4-osios Ženevos konvencijos dėl civilių gyventojų apsaugos pažeidimas ir karo nusikaltimas“, – pabrėžė A. Blinkenas.

Remdamasis įvairiais šaltiniais, įskaitant pačią rusų vyriausybę, jis nurodė, kad nuo 900 tūkst. iki 1,6 mln. Ukrainos piliečių jau buvo išvežti iš savo namų į Rusiją, įskaitant atokias vietoves Tolimuosiuose Rytuose.

Tarp šių žmonių yra apie 260 tūkst. vaikų. Kai kurie iš jų sąmoningai atskiriami nuo tėvų, kad būtų įvaikinti Rusijoje, pareiškė A. Blinkenas.

Anot jo, filtravimo programa, regis, buvo suplanuota iš anksto ir prilygsta panašiems veiksmams, kurių Maskva ėmėsi per kitus karus, įskaitant konfliktą Čečėnijoje.

„Per prezidento V. Putino „filtravimo“ operacijas atskiriamos šeimos, konfiskuojami ukrainietiški pasai ir išduodami rusiškai pasai, veikiausiai siekiant pakeisti demografinę Ukrainos dalių sudėtį“, – teigė valstybės sekretorius.

Pasak A. Blinkeno, Rusiją „būtina“ patraukti atsakomybėn.

„Būtent todėl remiame Ukrainos ir tarptautinių institucijų pastangas rinkti, dokumentuoti ir išsaugoti žiaurumų įrodymus“, – sakė jis.

Ketvirtadienį vyksiančią vienos dienos trukmės Atskaitomybės dėl Ukrainos konferenciją organizuoja Nyderlandų užsienio reikalų ministras Wopke Hoekstra, Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokuroras Karimas Khanas ir Europos Komisijos narys Didier Reyndersas.

REKLAMA

19:00 | Ukraina sutiks nutraukti karo veiksmus, jei Rusija paliks okupuotas teritorijas

Pasak Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretoriaus Oleksijaus Danilovo, tai galioja ir Donbasui, ir Krymui. Turi būti atkurtos 1991 m. nustatytos Ukrainos sienos.

„Jei agresorius paliks mūsų žemę, mes tuoj pat nustosime kovoti. Bet tam priešas turi išeiti iš čia, iš visų žemių, kurias nustatėme po 1991 m. Tai yra aksioma. Jei jis to nepadarys, mes neturėsime kito kelio kaip kariauti “, - sakė O. Danilovas.

18:53 | Stoltenbergas: NATO orientuojasi į pagalbą Ukrainai ginklais, o ne į jos narystę Aljanse

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sako, kad Aljansas šiuo metu orientuojasi ne į Ukrainos narystės NATO perspektyvą, o į pagalbą kariaujančiai valstybei ginkluote.

„Dabar pastangos sutelktos į pagalbą Ukrainai išlaikyti savo nepriklausomybę. Tai dabar yra pagrindinis dalykas, o ne narystė NATO", - sakė J. Stoltenbergas bendrame Europos Parlamento gynybos ir užsienio politikos komitetų posėdyje.

18:21 | Ekspertas apie stringantį Rusijos puolimą: „Iniciatyva mūsų rankose“

Karo ekspertas Olegas Ždanovas sako, kad Rusijos puolimas yra įstrigęs, tad dabar iniciatyva yra Ukrainos ginkluotųjų pajėgų rankose ir jos gali daryti įtaką karo eigai.

REKLAMA

„Dabar iniciatyva mūsų rankose. Turime galimybę sunaikinti du karo veiksmų ramsčius – logistiką ir karinę vadovavimo ir kontrolės sistemą. Taip galime daryti įtaką karo veiksmams ateityje“, – kalbėjo jis

O. Ždanovo teigimu, Rusijos puolimas vis dar stringa net ir Donbase.

„Jie nesugebėjo išlaikyti puolimo tempo ir puolimo, kuris buvo Severodonecko šturmo metu“, – pažymėjo ekspertas.

18:13 | Turkijoje baigėsi Rusijos ir Ukrainos derybos dėl grūdų eksporto

Rusijos ir Ukrainos gynybos pareigūnų delegacijos baigė Stambule už uždarų durų vykusias derybas dėl galimybių atnaujinti užblokuotą ukrainietiškų grūdų eksportą per Juodąją jūrą, trečiadienį pranešė Turkijos gynybos ministerija, bet daugiau detalių neatskleidė.

Turkijos ministerija tepaskelbė vieno sakinio pranešimą, kad derybos „baigėsi“, bet nepaminėjo, ar per pirmąsias nuo kovo abiejų šalių tiesiogines diskusijas buvo pasiekta kokia nors pažanga.

17:57 | Europos Sąjunga pradės svarstyti naują sankcijų Rusijai paketą

Ketvirtadienį Europos Sąjungos ambasadoriai pradės diskusijas dėl naujų sankcijų Rusijai įvedimo, praneša Laisvosios Europos radijas. Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas taip pat paskelbė, kad ES pradės konsultacijas dėl naujų sankcijų.

REKLAMA

17:32 | Zelenskis: Rusija iš Ukrainos išvežė 2 mln. žmonių

Trečiadienį sakydamas kalbą Azijos lyderių forume Seule V. Zelenskis pareiškė, kad Rusija nuo karo pradžios iš Ukrainos išvežė 2 mln. žmonių, iš jų – šimtai tūkstančių vaikų.

17:06 | Zelenskis: Rusija nuo vasario 24 dienos į Ukrainos miestus paleido daugiau nei 2960 raketų.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kalbėdamas Azijos lyderių konferencijoje Seule pareiškė, kad Rusijos veiksmai yra „raketinis teroras“, kurio tikslas – nukreipti smūgius į gyvenamuosius rajonus miestuose.

„Rusijos karas prieš Ukrainą yra pasaulinė problema. Ar demokratija atlaikys tironijos puolimus? Ar žmonija ras veiksmingų priemonių reaguoti į sąmoningą didesnės valstybės terorą prieš mažesnę valstybę? Rusijos taktika neturi tapti pasauline norma, o pasaulio tvarka turi būti atkurta“, – sakė V. Zelenskis.

16:36 | Europos Komisija leido sankcionuotų prekių Kaliningrado tranzitą šio eksklavo poreikiams

Europos Komisija trečiadienį naujomis gairėmis leido Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado srities per Europos Sąjungos (ES) teritoriją, tačiau tik šio eksklavo poreikiams.

„Šiomis gairėmis patvirtinama, kad Rusijos įmonių vykdomas sankcionuojamų prekių tranzitas keliais pagal ES ribojamąsias priemones nėra leidžiamas. Tokio draudimo nėra geležinkelių transporte, nepažeidžiant ES valstybių narių pareigos atlikti veiksmingą kontrolę“, – rašoma Komisijos pranešime spaudai.

REKLAMA

16:12 | Ukrainos Mykolajivo srityje per Rusijos smūgius žuvo penki žmonės

Ukrainos Mykolajivo uostamiestį supančiame regione per Rusijos pajėgų bombardavimą žuvo mažiausiai penki žmonės, pranešė ukrainiečių prezidentūra.

Pasak prezidento administracijos vadovo pavaduotojo Kyrylo Tymošenkos, per 28 raketų salvę buvo apgadinta ligoninė ir namai keliose Mykolajivo srities dalyse.

„Taip pat buvo suduota artilerijos smūgių Vitovo rajone. Preliminariais duomenimis, žuvo penki civiliai gyventojai“, – nurodė K. Tymošenka.

Kaip anksčiau trečiadienį pranešė Mykolajivo srities gubernatorius Vitalijus Kimas, naktį buvo apšaudyti keletas kaimų, bet niekas nenukentėjo.

Rusijos gynybos ministerijos teigimu, uostamiesčio apylinkės buvo apšaudytos „didelio tikslumo raketomis“. Per smūgį į rytus nuo miesto buvo nukauti dešimtys karių, pareiškė ministerija.

Juodosios jūros pakrantėje esantis Mykolaivas, prieš karą turėjęs apie 475 tūkst. gyventojų, yra įsiterpęs tarp didžiausio Ukrainos uostamiesčio Odesos ir Chersono – miesto, kurį Maskvos pajėgos užėmė invazijos pradžioje vasarį.

16:06 | Podoliakas: Rusija nori pašalinti Lukašenką, kad įtrauktų Baltarusiją į karą Ukrainoje

Ukrainos prezidento patarėjas Michailo Podoliakas sako, kad Rusija nori nuversti Aliaksandro Lukašenkos režimą Baltarusijoje tam, kad galėtų Minską įtraukti į karą Ukrainoje.

REKLAMA

Savo mintimis M. Podoliakas trečiadienį pasidalino tviteryje.

„Reikia suprasti, kad už bandymų įtraukti Baltarusiją į karą slypi Maskvos noras padengti savo karinių pajėgumų deficitą. Rusijai reikia disponuoti Baltarusijos kariuomene, o tam reikia, kad Lukašenkos režimas prarastų valdžią“, – rašė M. Podoliakas.

15:04 | Link Chersono pajudėjo rusų technikos kolona

Ukrainos Melitopolio meras Ivanas Fiodorovas pranešė, kad iš Krymo į Chersoną pajudėjo didelė rusiškų mašinų kolona. Anot UNIAN, apie tai jis pranešė interviu Ukrainos televizijai metu.

Pasak jo, rusų kolona pajudėjo liepos 12 d.

„Pažymėtina, kad iš Krymo vėl gabenama ir rusiška technika. Vakar didelė technikos kolona nuvažiavo Chersono kryptimi“, – sako F. Fiodorovas.

Meras sako, kad koloną sudaro apie 40 technikos vienetų. Jais gabenamas ir kuras, amunicija.

„Pavojus dar visiškai neišnyko“, – Melitopolio gyventojams pabrėžė I. Fiodorovas.

Meras sako, kad trečiadienį, liepos 13-ąją, vietos gyventojai pranešė miesto centre matę gabenamus artilerijos įrenginius ir tankus. Internete jau plinta užfiksuotų įrenginių nuotraukos.

Ekspertų nuomone, Chersonas artimiausiu metu gali tapti aršių kovų lauku.

14:43 | Įsijungė pavojaus sirenos

Beveik visoje Ukrainos teritorijoje įsijungė pavojaus sirenos, praneša „Kanal 24“. Teigiama, kad Zaporižios, Kyjivo ir kai kuriuose kituose regionuose buvo girdėti sprogimai.

REKLAMA

13:44 | Iranas sako neteikiantis ginklų Rusijai

Iranas netiekia ginklų Rusijai, kad neišprovokuotų tolesnės situacijos eskalacijos Ukrainoje, interviu Italijos laikraščiui „La Repubblica“ pareiškė Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amiras Abdollahianas.

„Su Rusija esame sudarę gynybos susitarimus, tačiau nepadėsime nė vienai iš šiame konflikte dalyvaujančių šalių“, – sakė ministras.

Dar antradienį JAV pareiškė, kad Iranas galimai ruošiasi siųsti Rusijai dronų, kuriais ji galėtų smogti Ukrainai.

13:09 | Šimonytė: tikėtina, kad šią savaitę EK paskelbs gaires dėl Kaliningrado tranzito

Premjerė Ingrida Šimonytė trečiadienį pareiškė, jog tikėtina, kad Europos Komisija šią savaitę paskelbs atnaujintas gaires dėl sankcionuotų rusiškų prekių Kaliningrado tranzito.

„Yra tikėtina, jog šią savaitę kažkada Europos Komisija paskelbs savo atnaujintą gairių tekstą“, – žurnalistams Seime sakė I. Šimonytė.

12:36 | Ukrainos žvalgyba: Rusija nepasiekė pagrindinio tikslo

Rusija nepasiekė savo pagrindinio tikslo – okupuoti Ukrainą – ir ruošiasi aneksuoti jau užgrobtas teritorijas, sako Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiojo žvalgybos direktorato atstovas Vadimas Skibickis, rašo UNIAN.

„Rusijos strateginis tikslas dėl visiškos mūsų teritorijos okupacijos nepasiektas. Antra, mes aiškiai matome ir turime informaciją, kad tiek Rusijos Federacijos įstatymų leidžiamojoje institucijoje, tiek vyriausybėje, tiek kitose struktūrose visi klausimai siejami su galima laikinai okupuotų teritorijų integracija į Rusijos Federaciją – politiškai, ekonomiškai ir teritoriškai. Kaip tai įvyks, pamatysime arčiau rudens. Rugsėjo 11-oji yra vienintelė balsavimo diena“, – sakė V. Skibickis.

REKLAMA

Jis taip pat pažymėjo, kad žvalgyba fiksuoja suaktyvėjusias priemones, skirtas užgrobtoms teritorijoms Donecko, Chersono ir Luhansko srityse aneksuoti. Anot V. Skibickio, ruošiamasi vadinamiesiems referendumams.

Ukrainos žvalgybos duomenimis, Rusijoje yra rengiamos įstatymų iniciatyvos, kurios galėtų supaprastinti pilietybės gavimo tvarką dėl teritorijos integracijos ar prisijungimo prie Rusijos Federacijos ir kt. Anot V. Skibickio, bendra mobilizacija Rusijoje gali būti paskelbta oficialiai paskelbus karą. Šiuo metu Rusija savo karą Ukrainoje vadina kitu pavadinimu – „specialiąja operacija“.

„Putinas nepripažįsta, kad per trumpą laiką nepasiekė savo pagrindinio tikslo – okupacijos, jis tęsia vadinamąją „specialiąją karinę operaciją“ ir nenori pripažinti, kad tai plataus masto karas. Ir ne tik Luhansko ir Donecko sričių teritorija, kaip jie kalbėjo, tai yra plataus masto karas prieš Ukrainos valstybę, prieš Ukrainos žmones“, – apibendrino jis.

12:04 | Separatistų lyderis: mirties bausmė bus įvykdyta sušaudant

Mirties bausmė vadinamojoje Donecko liaudies respublikoje bus įvykdyta sušaudant, pareiškė prorusiškų separatistų lyderis Denisas Pušilinas, rašo UNIAN.

Šiuo metu vadinamosios Donecko liaudies respublikos teritorijoje yra mirties bausme nuteisti Didžiosios Britanijos piliečiai, gynę Ukrainą – Seanas Pinneris ir Aidanas Aslinas – bei Maroko pilietis Saadounas Brahimas.

Jungtinė Karalystė pasmerkė tokį nuosprendį.

11:06 | Žuvusiųjų Chasiv Jare skaičius išaugo iki 47

Rusijos raketos savaitgalį smogė į gyvenamąjį namą Chasiv Jare. Žuvusiųjų skaičius trečiadienį išaugo iki 47, praneša Donecko srities vadovas Pavlo Kyrylenko.

Anot jo, gelbėjimo operacija vis dar tęsiasi.

Rusija daugiabučiui smogė šeštadienio vakarą.

10:58 | Ukrainiečiai praneša apie dar vieną rusų nesėkmę

Antradienį rusų užgrobtoje karinėje bazėje netoli Melitopolio buvo sunaikinti rusų šaudmenys. Kaip praneša miesto meras Ivanas Fiodorovas, sprogimai tęsėsi kelias valandas.

Anot mero, rusų okupantai į šią bazę persikėlė neseniai, mat pagrindinę jų bazę neseniai sunaikino Ukrainos pajėgos, rašo „Kanal 24“.

Ši bazė yra įsikūrusi maždaug už penkių kilometrų nuo Melitopolio. Anot mero, čia yra du kariniai daliniai – Nepaprastųjų situacijų ministerijos ir dalinys, kurį Ukrainos ginkluotosios pajėgos naudojo karui prasidėjus.

„Sunaikinus karinę bazę, dalis priešo technikos ir amunicijos persikėlė į Myrne kaimą. Vakar apie 14:00 val. ten girdėjosi apie 20–25 sprogimai. Po to kilo juodi tiršti dūmai, o sprogimai tęsėsi 4–5 valandas“, – kalbėjo I. Fiodorovas.

Meras pridūrė, kad dėl detalesnių duomenų apie sprogimus reikėtų palaukti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pranešimo.

10:06 | Rusija smogė Kramatorskui

Trečiadienio rytą Donecko srityje esančiame Kramatorske nugriaudėjo galingi sprogimai. Anot UNIAN, pirmiausia informacija apie tai pasirodė vietos „Telegram“ kanaluose.

Sprogimus Kramatorske patvirtino ir miesto meras Oleksandras Hončarenka. Anot jo, okupantai surengė du smūgius.

„Linksmas rytas. Du smūgiai Kramatorske anksti ryte, miško juostoje ir pramoninėje zonoje. Kol kas aukų nėra. Toliau tiriame pasekmes“, – sakė jis.

09:57 | Haidajus: rusai taupo amuniciją ir pasiuntė į Luhanską spec. paskirties dalinius

Ukrainos ginkluotosios pajėgos kone kasdien neutralizuoja rusų sabotažo ir žvalgybos grupes Luhansko srityje, „Telegram“ pranešė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus.

Anot jo, rusai dėl amunicijos trūkumo stiprina ardomosios žvalgybos priemones.

„Ne, Rusijos kariuomenė apšaudymo nestabdo. Tačiau greičiausiai ji saugo turimas šaudmenų atsargas, nes jų tiekimą nutraukė mūsų naujų ilgo nuotolio ginklų eksploatacija. Pastaruoju metu kariniai sandėliai Kadijivkoje ir Luhanske buvo susprogdinti.

Šiąnakt Luhansko pramoninėje zonoje taip pat kilo neramumai. Taigi, pirmyn, vėl ateina okupantų DRG, bandydami rasti silpnąsias mūsų gynybos vietas“, – sakė jis.

DRG yra diversinė ir žvalgybos grupė, specialiosios paskirties padalinys.

Kaip sako S. Haidajus, rusai spaudžia ne tik iš Lysyčansko ir Popasnajos, bet ir iš Izyumo pusės.

„Žinoma, tos Luhansko srities gyvenvietės, kurias tebelaikome, yra toli nuo ten. Tačiau tai kelia grėsmę dideliems Donecko srities miestams, todėl gali sutrikdyti ar priversti atstatyti mūsų gynybinius įtvirtinimus. Pavojaus iš ten negali kilti“, – pridūrė jis.

Anot Luhansko srities vadovo, per vieną dieną buvo įvykdyti keturi raketų ir du oro smūgiai. Okupantų artilerija taip pat nesustabdo šių ir šalia esančių gyvenviečių naikinimo. Liepos 12 dieną rusai 13 kartų panaudojo ginklus gyvenamųjų namų kryptimi.

Anksčiau S. Haidajus pareiškė, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos gali imtis kontrpuolimo ir išlaisvinti užgrobtas teritorijas, jei turės reikiamą kiekį ginklų. Manoma, kad siekdamas užkirsti kelią tokiai raidai, Kremlius bandys aneksuoti Luhansko ir Donecko sritis.

09:21 | Britų žvalgyba: Rusija ateinančią savaitę greičiausiai užims kelis Donbaso miestelius

Pasak Jungtinės Karalystės gynybos ministerijos, ateinančią savaitę Rusijos pajėgos tikriausiai sutelks dėmesį į kelių nedidelių Donbaso miestų, įskaitant Siverską ir Doliną, esančius Slovjansko ir Kramatorsko prieigose, užėmimą.

„Slovjansko ir Kramatorsko miestų rajonai greičiausiai išliks pagrindiniais šio operacijos etapo tikslais“, – sakoma britų žvalgybos pranešime.

Anot ministerijos, Rusija taip pat toliau siekia pakenkti Ukrainos valstybės teisėtumui ir įtvirtinti savo valdymą bei administracinę kontrolę okupuotose Ukrainos dalyse.

„Pastaruoju metu tai apėmė iniciatyvą sujungti Rusijos ir Ukrainos miestus ir regionus, kad būtų sukurta pokonfliktinė administracija, ir dekretą, kuriuo siekiama palengvinti ukrainiečiams gauti Rusijos pilietybę“, – teigiama pranešime.

08:51 | Smogta Bachmutui

Rusijos pajėgos naktį smogė Bachmutui, rašo NEXTA. Pranešama, kad smogta gyvenamiesiems miesto rajonams.

08:49 | Rusija savo laivus Juodojoje jūroje yra aprūpinusi 24 „Kalibr“ tipo raketomis

Rusija Juodojoje jūroje laiko laivus, aprūpintus iš viso 24 raketomis „Kalibr“, rašo UNIAN.

Tokią informaciją pateikė pietų operacinės vadovybės spaudos tarnyba.

„Šiaurės vakarinėje Juodosios jūros dalyje esančią priešo laivyno laivų formaciją šiuo metu sudaro du antvandeniniai ir du povandeniniai laivai, iš viso aprūpinti 24 „Kalibr“, taip pat 2 priešlaivinėmis raketomis“, – nurodoma pranešime.

Anot spaudos tarnybos, raketų smūgių grėsmė išlieka aktuali tiek iš oro, tiek iš sausumos, tiek iš jūros.

Rusija blokuoja Juodojoje jūroje esančius Ukrainos uostus.

08:25 | Ukraina skelbia atrėmusi puolimą Dovenkio ir Dolinos kryptimi,

Ukrainos kariai sėkmingai atrėmė okupantų puolimą Dovenkio ir Dolinos kryptimi, remdamasi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generaliniu štabu, rašo UNIAN.

„Neatmetama galimybė, kad priešas ir toliau vykdys puolimo veiksmus, siekdamas pagerinti taktinę padėtį ir sudaryti palankias sąlygas puolimui Izyumo-Slovjansko kryptimi“, – cituojamas pranešimas.

Anot generalinio štabo, Slovjansko kryptimi rusai nesiliauja apšaudyti Dolynos, Dibrovnės, Kurulkos, Mazanovkos, Adamovkos, Vernopolio, Husarovkos, Čepelio, Velikos Kamyševos, Krasnopolio, Krestiškių, Dovgyenkės ir Majako rajonų.

08:09 | Ukrainos politikas: 2023-ųjų pavasarį Rusija pradės 2 naujas operacijas, jei neapginsime Donbaso ir Chersono

Jeigu Ukraina neatkovos Chersono ir neapgins Donbaso, 2023-ųjų pavasarį Rusija gali vėl pradėti dvi naujas puolimo operacijas, sako Ukrainos politikas, buvęs Ukrainos prezidentūros patarėjas Viktoras Andrusivas, rašo UNIAN.

Apie tai V. Andriusivas kalbėjo interviu tsn.ua metu.

„Visų prognozių problema yra ta, kad situacija nuolat keičiasi. Tai yra, galime prognozuoti pagal šiandieninę situaciją. Dabar matau tokią situaciją: iki rudens pabaigos Rusija bandys užgrobti Donbasą ir nepavyks“, – teigė jis.

Anot politiko, prireiks žiemos, kad visos galimybės būtų įvertintos. Vis dėlto jei Ukrainai pavyks atgauti Chersoną ir pietines šalies teritorijas, šansai, kad Rusija tęs puolimą, yra maži.

„Jei Rusija užgrobs Donbasą, o mes neatgausime Chersono , tada, greičiausiai, pavasarį bus naujos karinės operacijos. Bus dvi – puolimas į Mykolajivą ir Odesą bei puolimo grįžimas į Kyjivą. Todėl labai svarbu apginti Donbasą ir atremti Chersoną“, – tsn.ua kalbėjo jis.

Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas sako, kad šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis iškėlė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms užduotį išlaisvinti visą Ukrainos teritoriją. 

„Kalbame ne tik apie Chersono sritį, bet ir apie visos šalies deokupaciją. O kai prezidentas iškelia užduotį mūsų kariuomenei, jis turi omenyje visą Ukrainą. Žinoma, negalime išlaisvinti visų teritorijų vienu metu, bet aukščiausiasis vadas iškelia užduotį, kad visos mūsų teritorijos būtų išlaisvintos nuo agresoriaus. Tai tik laiko klausimas“, – sakė O. Danilovas.

07:35 | Ekspertai: rusų puolimas 3 kryptimis buvo visiškai nesėkmingas

Rusijos pajėgų puolimas į šiaurę nuo Slovjansko, į rytus nuo Siversko ir puolimas į šiaurę nuo Charkivo buvo visiškai nesėkmingas, sako JAV karo studijų instituto (ISW) analitikai.

Jų vertinimu, Rusijos kariai šiuo metu yra pertraukoje nuo aktyvių karo veiksmų Ukrainoje.

„Jie ir toliau persigrupuoja, ilsisi, perrengia įrangą ir atsigauna. Tačiau jie ir toliau bombarduoja kritines zonas, kad sudarytų sąlygas būsimiems sausumos puolimams. Jie taip pat vykdo ribotas atakas“, – pažymėjo ekspertai.

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas liepos 11-ąją paskelbė, kad Iranas netrukus pateiks Rusijai iki kelių šimtų bepiločių ir apmokys Rusijos kariuomenę juos naudoti. Tikėtina, kad tai pagerins Rusijos oro žvalgybą ir netiesioginės ugnies tikslumą Ukrainoje, teigia ISW.

Anot analitikų, Rusijos pajėgos pradėjo ribotus ir nesėkmingus sausumos puolimus į šiaurę nuo Slovjansko ir į rytus nuo Siversko. Rusai tęsė oro ir artilerijos smūgius Bakhmuto ir Avdijivkos rajonuose ir surengė keletą nesėkmingų antžeminių puolimų į šiaurę nuo Charkivo.

„Okupantai veikiausiai su svetima vėliava surengė išpuolį prieš Zaporižios atominę elektrinę okupuotame Energodare. Taip pat Rusijos ir Ukrainos šaltiniai pranešė, kad liepos 10 dieną Chersone dėl Ukrainos smūgių žuvo keli Rusijos karininkai. Tuo pat metu Ukrainos kariai toliau smogė Rusijos amunicijos sandėliams pietų kryptimi“, – pažymėjo analitikai.

Anksčiau buvo pranešta, kad Rusijos kariai bandė išlaikyti pozicijas pietų kryptimi, o puolimo veiksmų nevykdė.

Anot ISW, Rusijos pajėgos susiduria su didėjančiu dezertyravimu ir personalo nepaklusnumu. Pasipriešinimo judėjimas trukdo rusams sustiprinti administracinę okupuotų teritorijų kontrolę. Ukrainos partizanai sėkmingai „medžioja“ kolaborantus ir okupantus.

07:16 | Ukrainiečiai skelbia apie dar vieną smūgį rusams

Chersono srityje Ukrainos aviacija atakavo šaudmenų sandėlį ir rusų stovyklą, pranešė Pietų operacinė vadovybė, rašo UNIAN.

„Po pietų virš Odesos srities keturiomis priešradarinėmis raketomis Kh-31 buvo smogta porai priešo naikintuvų Su-30. Raketos buvo neutralizuotos, po to nukrito į jūrą. Pora mūsų atakos lėktuvų pataikė į amunicijos sandėlį ir priešo koncentraciją Novopetrivkos rajone, Chersono srityje. 3 priešo naikintuvai bandė trukdyti mūsų aviacijai, paleisdami dvi raketas „oras-oras“, – rašoma pranešime.

Anot pranešimo, Ukrainos aviacija nuostolių nepatyrė.

Skelbiama, kad smūgio metu buvo sunaikinta 30 rusų karių, haubica, „Uragan“ sistema, keturi vienetai šarvuočių ir mašinų bei du šaudmenų sandėliai.

Svarbiausios antradienio naujienos:

► Antradienį Rusijos pajėgos apšaudė Mykolajivą. Skelbiama, kad okupantai į miestą paleido net 19 raketų. Smogta dviem medicinos įstaigoms ir gyvenamiesiems namams. Atnaujinta informacija rodo, kad atakos metu buvo sužeista 12 žmonių.

► Antradienį pranešta, kad Turkijos, Rusijos, Ukrainos ir Jungtinių Tautų atstovai ketina trečiadienį susitikti ir aptarti grūdų tiekimo grandinės krizę. Susitikimas įvyks Stambule.

► Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka antradienį pareiškė, kad Vakarai per jo šalį ruošiasi pulti Rusiją. Bendraudamas su karo mokyklų absolventais ir karininkais, A. Lukašenka atskleidė, kad šį numanomą Vakarų sąmokslą jis pirmadienį aptarė su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

► Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas sako, kad Volodymyras Zelenskis iškėlė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms užduotį išlaisvinti visą Ukrainos teritoriją.

► Ukraina tapo NATO valstybių technologinio bendradarbiavimo programos asocijuota nare.

► Chersono srityje buvo surengta speciali operacija, kurios metu iš nelaisvės pavyko išlaisvinti penkis ukrainiečius.

► Chersono sritis netrukus taps aršiausių kovų arena, pareiiškė karo ekspertas Dmitrijus Snegiriovas. Anot jo, taip yra dėl to, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos pakeitė karinio pasipriešinimo taktiką.

► Europos Sąjungos finansų ministrai pirmadienį patvirtino 1 mlrd. eurų finansinės pagalbos Ukrainai paketą, tapsiantį pirmąja išmoka iš gegužę Europos lyderių Kyjivui pažadėto 9 mlrd. eurų biudžeto.

► Iranas planuoja tiekti Rusijai šimtus kovinių bepiločių dronų, kurie bus naudojami Ukrainoje, pareiškė Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas.

► Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo skaičiavimais, nuo karo pradžios Rusija jau neteko apie 37 470 karių. Rusijos pajėgos taip pat neteko 1649 tankų, 3829 šarvuočių, 217 lėktuvų, 188 sraigtasparnių, 676 bepiločių, 109 oro gynybos sistemų, 15 laivų ir kitos technikos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų