Tad neapsikentę tvaiko gyventojai vis kviečia aplinkosaugininkus. Šie ima mėginius ir vykdo tyrimą.
Kuo saulė kaitresnė – tuo dvokas Kaišiadorių rajone esančiuose Dovainonyse stipresnis. Jis sklinda nuo tvenkinių, kuriuose veržiasi neaiškios putos ir mėtosi vištų plunksnos.
„Dvokia. Jei vėjas į ten, tai nieko, jei iš ten, tai jau smirda“, – teigė Dovainonių gyventojas Stasys Tamkevičius.
Kaimo žmonės atviri – į lauką išėjus net vimdo, o smarvę apibūdina tiesiai šviesiai: „Kaip šūdu būna toksai.“
Žmonės sako, kad šitą dvoką kenčia jau daugybę metų. Vos prie galimo smarvės šaltinio pasirodė TV3 žinių komanda, kilo didžiulis sujudimas. Iš netoliese esančios įmonės išėję žmonės žurnalistus stebėjo iš tolo. Kiti ir arčiau atėjo pasmalsauti ir teisino tvenkinių turinį.
Gyventojai mano kitaip – sako kenčia ne tik dėl smarvės, bet įtaria, kad dar neišvalytos nuotekos patenka į kitus telkinius: „Už mano nugaros, už kelio įteka viskas į Kauno marias. Čia reiktų mėginius paimti.“
Tad žmonės viską fiksuoja, o kilus įtarimams kviečia aplinkosaugininkus – jie čia vyko jau ne kartą.
Aplinkosaugininkai ėmė ir mėginius, pradėjo ir neplaninį patikrinimą.
„Čia yra išleidžiamos iš paukštienos cecho nuotekos, o kaip yra teisėtumas –viską parodys pateikta dokumentacija tyrimo metu“, – sakė Aplinkos pasaugos departamento pareigūnas Sigitas Kvaraciejus.
Savivalda esą bejėgė
Visai šalių dvokiančių tvenkinių kitapus kelio – viena didžiausių mėsos perdirbimo įmonių. Kaišiadorių valdžia sako, kad su įmone gali tik pasikalbėti. Šioje situacijoje sprendimai esą ne savivaldos galioje.
„Nematekas“ ten pagrindinis yra. 90 procentų privataus kapitalo juridinis asmuo, ir 10 procentų yra „Kaišiadorių vandenų“, kas neužtikrina kontrolės mechanizmo. Savivaldybė bando spręsti problemą, deja, tas sprendimas nebus toks greitas. Planuojame 2029 metais turėti atskirus valymo įrengimus“, – teigė Kaišiadorių vicemeras Tomas Vaicekauskas.
Įmonės „Nematekas“ atstovai susitikti su TV3 žinių komanda nesutiko – atsakymus pateikė raštu. Jie patvirtino, kad tvenkinių turinys daugiausia suteka iš jų įmonės, patenka ir šiek tiek gyventojų nuotekų.
„Į biologinius valymo tvenkinius patenka gamybos metu susidarančios organinės kilmės nuotekos – daugiausia baltyminės medžiagos, riebalų likučiai ir technologinės įrangos plovimo nuotekos. <...> Tvenkiniai reguliariai papildomi specialiomis bakterijomis, kurios skaido organines medžiagas, gerina valymo efektyvumą ir mažina kvapų susidarymą“, – rašė vykdomasis įmonės direktorius Justas Vaicekauskas.
Tik esą sklindančio nemalonaus kvapo panaikinti beveik neįmanoma, nors teigia, kad stengiasi – sodina krūmus aplink ir naudoja preparatus,
„Atliekami reguliarūs patikrinimai, o pažeidimų nėra nustatyta. <...> Šiuo metu analizuojame papildomas galimybes kvapų mažinimui ir svarstome investicijas į dar efektyvesnius sprendimus“, – tikino J. Vaicekauskas.
Tačiau po TV3 žinių žurnalistų vizito įmonės prieigose kitokie pokyčiai. Prie tvenkinių išdygo draudimų lentelės, o priėjimas užtvertas senais šieno rulonais, kurių, kaip matyti iš viršaus filmuotuose kadruose, anksčiau nebuvo. Vienas iš tvenkinių užtvertas net nepaisant to, kad kaip skelbia užrašas, jis skirtas gaisrui gesinti, tad kyla klausimas kaip pavyktų jį pasiekti bėdai ištikus.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:



































































































































































































































































