Investicijos – sąnaudoms mažinti ir miškui saugoti
Pasak Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyriausiojo specialisto Gedimino Mažeikos, pasaulyje technologijos nestovi vietoje, tad ir miškų ūkyje yra pokyčių: tobulinamos miško valdymo sistemos, diegiamos naujos medienos ruošos technologijos, kuriama nauja medienos ruošos technika. Atnaujinus miško technologijas, atsiveria galimybės plėtoti naujas veiklas miškininkystės sektoriuje, naujų produktų perdirbimą ir pardavimą, o tai garantuoja naujas darbo vietas bei didina iš miško gaunamą ekonominę naudą. Be to, miško ūkio modernizavimas gali padėti pereiti prie aplinkai draugiškos veiklos, kai naudojama efektyvi, miško nežalojanti technika ir išgaunamas aplinkai nekenksmingas išteklius – biokuras.
„Lietuvos miškuose taikomos įvairios medienos ruošos technologijos: naudojami motoriniai pjūklai, medkirtės medžių kirtimo galvutės, medkirtės-medvežės ir traktoriai su savikrovėmis priekabomis, tačiau vis dar trūksta ekonominės analizės, kuri įvertintų įvairių medienos ruošos technologijų efektyvumą ir kaštus. Tą patį galima pasakyti ir apie medienos biokuro ruošą – išsamių studijų pagal ūkinio miško lokaciją, specifiką ir tūrį vis dar trūksta, todėl dažnai naudojamasi pasenusia arba poreikių neatitinkančia technika. Visa tai lemia tiek laiko, tiek finansines sąnaudas: ruošiant biokurą ir apvaliąją medieną, netenkama dalies žaliavos, žalojamas miškas, o medieną apdorojanti technika dirba nuostolingai. Be to, pasenusi technologija ne tik nepagerina, bet ir sumažina ūkinio miško ekonominę vertę“, – sako G. Mažeika.
Investicijos į modernias technologijas nėra pigios, todėl miškų savininkai gali pasinaudoti valstybės parama ir pagal KPP priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos į miškininkystės technologijas“ gauti iki 65 proc. kompensacijų tinkamoms išlaidoms.
Kas gali pretenduoti į paramą?
Pagal priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos į miškininkystės technologijas” 2015 metais buvo surinktos 38 paramos paraiškos už 1,8 mln. eurų. Veiklos sričiai 2014–2020 metų laikotarpiu iš viso numatyta skirti 11,5 mln. eurų. Paramą į miškininkystės technologijas gali gauti privačių miškų valdytojai, savivaldybės, labai mažos ir mažos įmonės. Paramos paraiškos, pateiktos fizinio ar juridinio asmens kartu su partneriais, nepriimamos.
Norintys gauti ES paramą miškui pareiškėjai (išskyrus savivaldybes) turi užsiimti miškų ūkio veikla ne trumpiau kaip 1 metus iki paramos paraiškos pateikimo ir iš šios veiklos gauti ne mažiau kaip 50 proc. visų veiklos pajamų. Įmonių veiklos pajamos iš miškų ūkio veiklos ataskaitiniais metais turi būti ne mažesnės kaip 12 ataskaitinių metų minimalių darbo užmokesčių dydžio. Parama skiriama, jeigu yra patvirtintas miškotvarkos projektas.
Tinkamomis finansuoti išlaidomis laikoma:
Nauja miško kirtimo, apvaliosios medienos ir biokuro ruošos technika bei įranga (motoriniai pjūklai ir krūmapjovės, miško traktoriai, sukomplektuoti su savikrovėmis priekabomis, medvežiai, medkirtės ar medžių kirtimo galvutės, mechanizmai miško kirtimo atliekoms į rulonus presuoti bei speciali kompiuterinė ir programinė įranga, skirta įsigyjamos įrangos ar technologinio proceso valdymui);
Pirminio nepramoninio medienos perdirbimo arba apdirbimo įranga ir technika (mobilūs medienos smulkintuvai (kapoklės) ir medienos skaldymo įranga, mobilios lentpjūvės); Išlaidos, susijusios su vidinės miškotvarkos ir miško želdinimo bei žėlimo projektų rengimu ar tikslinimu;
Bendrosios išlaidos (verslo plano parengimas, konsultavimas projekto įgyvendinimo klausimais).
Paraiškos pagal priemonę „Investicijos į miškininkystės technologijas“ bus renkamos nuo 2016 m. rugpjūčio 1 d. iki rugsėjo 30 d. Didžiausia galima paramos miškui suma – 50 tūkst. eurų projektui, o visu 2014–2020 metų laikotarpiu negali viršyti 200 tūkst. eurų. Norint sėkmingai gauti paramą, reikia labai atidžiai perskaityti paramos priemonių įgyvendinimo taisykles ir vykdyti visas nustatytas sąlygas ir reikalavimus. Viena iš tokių sąlygų yra surinkti minimalų projektų atrankos balų skaičių (30 balų iš 100 galimų) siekiant bent jau pretenduoti į paramą.
Daugiau informacijos ir paraiškos forma skelbiama Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).