Apie tai, kokioje iš tiesų stadijoje šiuo metu yra taikos derybos tarp Rusijos ir Ukrainos, TV3 „Dienos komentare“ diskutavo Vladimiras Laučius ir politologas Linas Kojala.
Ir jūs, ir kiti Lietuvos ir užsienio ekspertai ne kartą yra sakę, kad tikėtis rezultato derybose dėl taikos Ukrainoje galima kažkur ties Velykomis arba iki balandžio pabaigos, kai sukaks Donaldo Trumpo šimtadienis. Ir štai jau sukako šimtadienis, Velykos praėjo, bet rezultato nėra. Ką tai liudija, ar reiškia, kad jau derybos žlugo?
L. Kojala: Išties rezultato nėra, nėra jokio akivaizdaus proveržio, kuris leistų tikėtis, kad jis būtų pasiektas artimiausiu metu. Taip, oficialiai ir D. Trumpo, ir jo komandos atstovų pozicija yra, kad artimiausiu metu gali įvykti pažanga. Tą, beje, yra užsiminęs ir prezidentas Emmanuelis Macronas po susitikimo tarp V. Zelenskio ir D. Trumpo Vatikane sakydamas, kad įtikino Trumpą, jog reikia pakeisti taktiką ir pradėti spausti Putiną.
Ir to tikėtis galima būtų per artimiausią savaitę ar dešimt dienų, bet iš tikrųjų matome nuolatinį atidėliojimą, nuolatinį kartojimą, kad tuoj, tuoj bus progresas, bet nieko apčiuopiamo neįvyksta. O retorikoje, na, tarsi atsiranda daugiau kalbų apie didesnį spaudimą Rusijai, bet realiai veiksmai kol kas nėra padaryti.
Tai šia prasme JAV turbūt yra atsidūrusios tokioje dviprasmiškoje situacijoje. Viena vertus, tęsti to, kas vyko iki šiol, kaip ir nebeišeina, nes niekas dėl to nesikeičia. Tada lieka dvi alternatyvos: arba iš tikrųjų keičiasi taktika ir auga spaudimas Kremliui, arba, kaip irgi yra užsiminęs valstybės sekretorius Marco Rubio, tiesiog visiškai pasitraukiama iš derybų ir sakoma, kad šitas klausimas yra neišsprendžiamas ir valstijos jame aktyviai nebedalyvaus. Bet aišku, su tuo teiginiu yra daugiau klaustukų negu atsakymų, nes labai sunku suprasti, ką kitas atsitraukimas reikštų ir kokių realių pasekmių turėtų. Pavyzdžiui, ar toliau ginkluotė būtų teikiama Ukraina, ar ne? Ar būtų paliekamos sankcijos su Rusijai, ar ne? Ar būtų teikiama žvalgybinė informacija, ar ne?
Bet kuriuo atveju D. Trumpas save įsivarė į kampą, nes dabar pasitraukti iš derybų reiškia pripažinti pralaimėjimą, taip išeina?
L. Kojala: Iš tiesų, sutikčiau ir nuomonių apklausos rodo, kad Ukrainos klausimu visuomenė vertina gana kritiškai. Tik apie trečdalis pozityviai vertina D. Trumpo pastangas dėl Rusijos vykdomos agresijos Ukrainoje. Daugiau negu pusė sako, kad D. Trumpui nepavyksta pasiekti rezultato. Aišku, pats D. Trumpas sau aukštai išsikėlė kartelę, sakydamas, kad viskas išspręs per 24 valandas, o realybė pasirodė tokia, kokią matėme. Na, ir ukrainiečiai, ir tie patys europiečiai, ir daugelis tų pačių amerikiečių, kad taip greitai tokio kompleksinio didelio karo išspręsti nepavyksta. Tad aišku, lūkestis, ko gero dar yra iš D. Trumpo administracijos, kad pavyks bent jau politiniame lygmenyje suderinti kažkokius būsimų paliaubų pamatus. Bet apie kitą žingsnį, kuris būtų būtinas, tai yra praktinį tokių paliaubų įgyvendinimą, apskritai net nėra kalbama...
Bet jeigu dar po dviejų, trijų savaičių ir toliau D. Trumpas pasakytų, kad jau tuoj, tuoj jam pavyks. Tai atrodys tiesiog juokingai, jeigu mes vėl komentuotume tą patį per tą patį, kai jau komentavome visą kovą ir balandį. Kokia jūsų prognozė, kaip iš tikrųjų tos derybos baigsis?
L. Kojala: Aš norėčiau tikėtis, kad iš tikrųjų įvyks JAV taktikos pokytis. Kad ateis tas etapas, kai bus suprasta, jog nuolankus Rusijos retorinių argumentų atspindėjimas, nėra kelias pasiekti susitarimą su Vladimiru Putinu.
Bet tai reiškia, kaip jūs prognozuojate, kad vis tik D. Trumpo administracija tęs ginklų Ukrainai tiekimą ir gal net jį sustiprins?
L. Kojala: Dėl ginklų, sakyčiau, situacija yra sudėtinga. Vis tik ginklų tiekimui reikalingi pinigai, pinigus skirsto Kongresas, o Kongrese bent jau kol kas politinės valios naujam paramos paketui Ukrainai, na, tikrai nebuvo. O žinant sudėtingą fiskalinę JAV biudžeto situaciją, kai pernai deficitas biudžeto siekia apie 6-7 procentus BVP, na, laisvų kabutėse pinigų nelabai yra.
Kas turbūt būtų svarbu, tai galimai padidintas spaudimas Rusijai iš JAV perspektyvos sankcijų atžvilgiu.
Bet antrinių sankcijų nepakaks, nes Ukrainai reikia ginklų, kad ji galėtų priešintis mūšio lauke, nes jeigu pradės trauktis kariuomenė visuose frontuose, tai nebus turbūt nei Vakarų, nei Ukrainos laimėjimas?
L. Kojala: Neabejotinai. Ir ginklų aspektų galima daug ką nuveikti, net ir tiesiogiai neskiriant amerikietiškos ginkluotės Ukrainai, bet leidžiant, pavyzdžiui, tai pačiai Ukrainai, apie ką yra užsiminęs ir pats V. Zelenskis, ir europiečiams įsigyti amerikietišką ginkluotę ir perduoti ją ukrainiečiams be jokių papildomų apribojimų dėl tos ginkluotės naudojimo. Nes žinome, kad amerikiečiai gali suvaržyti galimybes ginklus įsigijusiai trečiai šaliai, juos naudoti viename ar kitame karo epizode, vienoje ar kitoje geografinėje teritorijoje ar panašiai.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

































































































































































































































































