REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol Briuselyje Europos Sąjungos ministrai tariasi dėl energetikos kainų, mūsų šalies vadovai pešasi, kas turėtų važiuoti į Europos Vadovų Tarybą ir bando kratytis atsakomybės už prastą Lietuvos padėtį.

Kol Briuselyje Europos Sąjungos ministrai tariasi dėl energetikos kainų, mūsų šalies vadovai pešasi, kas turėtų važiuoti į Europos Vadovų Tarybą ir bando kratytis atsakomybės už prastą Lietuvos padėtį.

REKLAMA

Buvęs prezidento Valdo Adamkaus patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Albinas Januška TV3 žinių „Dienos komentare“ aiškino, kad Gitanas Nausėda savo vaidmenį galėjo atlikti ir ankščiau.

Prezidentas teigia, kad keliauti į Vadovų Tarybą ir ten kalbėtis apie energetikos krizę yra jo teisė, nes jis yra vienintelis išrinktas vadovas, kuris yra atsakingas už užsienio politiką. Jūs užsimenate, kad pagal Konstituciją taip nėra, nes už užsienio politiką prezidentas atsakingas kartu su vyriausybe?

Būtent. Prezidentas ir kai kurie jo rėmėjai, kurie bando paremti logiką, kad už tai atsakingas būtent prezidentas, akcentuoja, jog prezidentas atstovauja valstybei. Atstovavimo principas, kuris yra Konstitucijoje, yra universalus. Švedijos karalius taip pat atstovauja Švedijai, bet tai neturi nieko bendro su užsienio politika.

REKLAMA
REKLAMA

Užsienio politiką reglamentuoja kiti Konstitucijos straipsniai. Ten yra pasakyta, kad prezidentas kartu su vyriausybe vykdo užsienio politiką. Kartu yra kartu, ne atskirai. Jei pagal bendrą apibrėžimą, tai pusė turėtų būti prezidento, pusė vyriausybės.

REKLAMA

Tokia yra praktika ir prezidentas nevykdo šito konstitucinio punkto, bent jau žodžiais šį faktą atsisako pripažinti. Tai nėra gerai, bet faktiškai viską vykdo vyriausybė, nes jeigu nebūtų tos vyriausybės, tai prezidento žodis užsienio politikoje būtų tik žodis. Jokių darbų jis negalėtų padaryti be Užsienio reikalų ministerijos, be Vyriausybės, Energetikos ministerijos – nieko nepadarysi nei Vadovų Taryboje nei kur kitur.

Ar prezidento kritika Vyriausybei, kad ji nieko nepadarė Vadovų Taryboje, yra pagrįsta?

Lietuvos situacija yra labai sudėtinga. Sprendimai, kurie buvo priimami Europos Sąjungoje, kurių priėmime galėjo dalyvauti ir prezidentas, bet sąmoningai nedalyvavo, jie nėra naudingi Lietuvai. Tačiau per paskutines dienas – Lietuva subūrė koaliciją, aš nežinau, ar vien Lietuva, bet yra keliolika Europos Sąjungos valstybių, kurios jau turi daugumą.

REKLAMA
REKLAMA

Ta dauguma Europos Sąjungoje pagąsdino Europos Komisiją ir ji pradėjo ieškoti kompromisų. Aš nežinau, kuo tai baigsis, bet šiandien pasirodė pranešimų, kad komisija yra pasiruošusi dujų kainų lubų nustatymui, kuris skirtas dujoms, generuojančioms elektrą.

Tai svarbiausias dalykas, kuris gyvybiškai mums svarbus. Jei ministras D. Kreivys tai padarys, tai prezidentas jam turėtų duoti medalį, ordiną.

Prezidentas dabar teigė, kad važiuos į Vadovų Tarybą, bet juk derėtis reikia jau dabar, nes ten nuvykus rezultatas savaime neatsiras. Ar jūs matote jo pastangas?

Pasiruošimas Vadovų Tarybai yra ilgalaikis, specialiai renkasi ministrų tarybos ir t.t. Jei niekas nepasiseka, tik tada Vadovų Tarybai palieka paskutinį sprendimą, bet dažniausiai viskas vyksta prieš tai ir dabar viskas vyksta prieš tai.

Prezidentas tikrai galėjo padėti Lietuvai, bet jis dabar dėl šito ginčijasi su vyriausybe. Aš manau, kad jam pačiam būtų naudinga daugiau galimybių deleguoti vyriausybei, o vėliau laurus pasiimtų pats.

Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

Januska, tu kur i Leningrada pasiustas buvai? KGB ar GRU kursuose mokytis?
Malonu žinoti, kad JE G. Nausėda nepalindo po konservatos padu. Negana to, JE šiandien faktiškai pareiškė nepasitikėjimą Pišės šaika.
Januškai taip pat laikas būtų susiprasti, kad jo verkšlenimai jau seniai nieko nereiškia - po visų tų istorijų su Dujotekana ponas susikompromitavęs amžiams.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų