• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba (VVSPT) informuoja, kad įtarus susirgimą meningokokine infekcija dar vienam Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos moksleiviui, Vilniaus visuomenės sveikatos centras atlieka epidemiologinį tyrimą, aiškinasi su ligoniu artimą kontaktą turėjusius asmenis, kuriems rekomenduojama profilaktiškai skirti antibakterinių vaistų, stebėti sveikatos būklę, konsultuoja gimnazijos moksleivius bei mokytojus.

REKLAMA
REKLAMA

VVSPT primena, kad Lietuvoje ir kitose šalyse sergamumas invazinėmis meningokokinės infekcijos formomis yra nuolatinė problema, kartais pasireiškianti itin skaudžiomis pasekmėmis. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2008 metais Europos Sąjungos šalyse diagnozuoti 5 043 invazinės meningokokinės infekcijos atvejai, vidutinis sergamumo rodiklis šalyse buvo 0,93 atvejo 100 tūkst. gyventojų, didžiausi sergamumo rodikliai buvo nustatyti Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje.

REKLAMA

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas (Neisseria meningitidis) kartu su pneumokokinės infekcijos (Streptococcus pneumoniae) ir B tipo Haemophilus influenzae infekcijos sukėlėjais – viena pagrindinių bakterinių meningitų priežasčių. Infekcijos šaltinis – sergantis žmogus ar bakterijų nešiotojas. Yra keletas meningokokų serologinių grupių, bet daugiausiai susirgimus sukelia trijų serogrupių meningokokai – A, B ir C.

REKLAMA
REKLAMA

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas paplitęs visame pasaulyje. Europoje ir Šiaurės Amerikoje susirgimai dažniau pasireiškia žiemos-pavasario sezono metu. Manoma, kad iki 10 proc. žmonių yra besimptomiai šios bakterijos nešiotojai, t. y. šių bakterijų yra jų nosiaryklėje, bet jokie ligos simptomai nepasireiškia. Retais atvejais meningokokams patekus į kraują išsivysto meningokokinės infekcijos invazinės formos – meningitas (kai sukėlėjas pažeidia galvos smegenų dangalus) ir/ar meningokokcemija (sukėlėjas išplinta kraujyje).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonių imlumas meningokokinei infekcijai yra palyginti nedidelis ir mažėja su amžiumi. Didžiausia rizika susirgti invazinėmis meningokokinės infekcijos formomis yra kūdikiams, taip pat rizika didesnė paaugliams ir jauno amžiaus suaugusiesiems. Kiti rizikos faktoriai nesusiję su amžiumi – silpnas imunitetas, gyvenimas ankštose, prastai vėdinamose patalpose, rūkymas, kitos kvėpavimo takų infekcijos.

REKLAMA

Sukėlėjas plinta per kvėpavimo takų sekreto daleles, esant artimam kontaktui, dažniausiai užsikrėtus išsivysto tik lengvas kvėpavimo takų gleivinės pažeidimas. Mažiau nei vienam procentui užsikrėtusiųjų gali išsivystyti invazinės meningokokinės infekcijos formos. Inkubacijos periodas – 2–10 dienų.

Žmogus gali užkrėsti kitus tol, kol jo nosiaryklėje yra meningokokų. Pradėjus gydymą antibakteriniais preparatas po 24 valandų jis tampa nepavojingas kitiems (neužkrečiamas).

REKLAMA

Prevencinės priemonės:

Kaip ir kitų užkrečiamųjų ligų atvejais patartina vengti kontakto su kvėpavimo takų sekretais, išsiskiriančiais kosint, čiaudint.

Vakcinos:

Deja, vakcina prieš B serogrupės meningokokus, kurie vyrauja Lietuvoje, nesukurta.

Polisacharidinės meningokokinės infekcijos vakcinos, apsaugančios nuo A, C, Y, W135 serologinių meningokokų grupių, gali būti skiriamos tik vaikams, vyresniems nei 2 metų amžiaus. Dažniausiai rekomenduojamos keliautojams į teritorijas, kuriose paplitęs A serologinės grupės meningokokas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konjuguota polisacharidine C serologinės grupės meningokokine vakcina, kuri apsaugo tik nuo C serologinės grupės meningokokų, galima skiepyti ir kūdikius. Kai kuriose šalyse, kur vyrauja C serologinės grupės meningokokai, ši vakcina įtraukta į vaikų skiepijimų kalendorius.

Priemonės ir rekomendacijos, nustačius invazinės meningokokinės infekcijos atvejį:

- ligonį izoliuoti (iki 24 val. nuo antibakterinio gydymo pradžios);

- sukėlėjas greitai žūna aplinkoje, todėl patalpų dezinfekuoti nereikia; rekomenduojama drėgnuoju būdu valyti ligonio kvėpavimo takų sekretais suterštus paviršius, vėdinti patalpas;

REKLAMA

- skubiai išaiškinti artimą kontaktą su ligoniu turėjusis asmenis (ypač šeimos narius, asmenis su kuriais ligonis bučiavosi ir pan.);

- artimą kontaktą turėjusiems asmenimis skirti chemioprofilaktiką antibakteriniais vaistais, stebėti jų sveikatą 10 dienų.

 

Nuo meningokokinės infekcijos mirė moksleivis

Palangoje moksleiviui diagnozuota meningokokinė infekcija

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų