Su valstybės ar savivaldybių turto bei piniginių lėšų naudojimu susiję teisės aktai dienos šviesą išvys tik po Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įvertinimo.
Tai numatančias Korupcijos prevencijos įstatymo pataisas ketvirtadienį priėmė Seimas. Įstatyme aiškiai nustatomi atvejai, kuomet reikia specialaus teisės aktų antikorupcinio vertinimo, nes anksčiau tokia priežiūra buvo reglamentuota pernelyg "aptakiai" - tai yra, kai egzistuoja "didelė korupcijos pasireiškimo tikimybė".
Tuo tarpu priėmus minėtas pataisas ši korupcijos tikimybė nusakoma kur kas plačiau: kai įstatymai yra susiję su valstybės ar savivaldybių turto patikėjimu ar nuosavybės teisės perleidimu, taip pat kai didėja ar mažėja valstybės bei savivaldybių biudžeto pajamos perduodant tam tikras funkcijas įvairioms įmonėms, viešosioms įstaigoms ir panašiai.
Antikorupcinio vertinimo prireiks ir tuomet, kai iš valstybės biudžeto numatomos įvairios subsidijos, dotacijos ar rentos, bus teikiamos Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšos, perkamos prekės ar viešosios paslaugos, išimties tvarka teikiama Lietuvos pilietybė, organizuojami konkursai užimti valstybės pareigoms.
Jautriomis korupcijai sritimis įstatyme bus laikomos prekių ir paslaugų teikimas pagal viešąsias sutartis, medicina, farmacija, akcizais apmokestinamų prekių gamyba, žemėtvarka, teritorijų planavimas, statybos, asmenų ar daiktų registravimas viešuose registruose, vertybinių popierių leidyba, licencijuojama ūkinė veikla bei panašios sritys.
Antikorupcinį vertinimą gali atlikti STT savo iniciatyva arba prezidento, Seimo pirmininko, premjero, Seimo komiteto, komisijos ar frakcijos teikimu.