• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pareikalavo, kad iš rinkos būtų išimta „Aroma Platinum“ kavos partija, užteršta vėžį sukeliančiais toksinais. Kenksmingos medžiagos koncentracija kavoje pusantro karto viršijo leistiną normą.

REKLAMA
REKLAMA

Platina „Daisena“

Latvišką kavą „Aroma Platinum“ Lietuvoje platina uždaroji akcinė bendrovė „Daisena“. Šiai įmonei uždrausta prekiauti minėtos partijos kava.

REKLAMA

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atlikti laboratoriniai tyrimai. Nustatyta, kad natūrali vidutiniškai skrudinta malta kava „Aroma Platinum“ (geriausia naudoti iki 12 07 2013, partijos Nr. L282-12) užteršta pelėsinių grybų išskiriamu mikotoksinu – ochratoksinu A. Tai vėžį sukelianti medžiaga, kuri dažniausiai randama grūdų produktuose, kavoje, džiovintuose vaisiuose ir raudonajame vyne, taip pat gali kauptis ir gyvulių mėsoje. Ochratoksinai taip pat pažeidžia kepenis ir inkstus.

REKLAMA
REKLAMA

Mikotoksino koncentracija kavoje 1,5 karto viršijo didžiausią leistiną koncentraciją.

VMVT Maisto skyriaus vedėja Aušra Išarienė paaiškino, kad minėta medžiaga yra atspari karščiui. Net skrudinant kavos pupeles ji nesuyra, o gaminant kavos gėrimą lengvai pereina į karštą vandenį. „Transportuojama kava nukeliauja ilgą kelią. Jei yra nors kiek pelėsio, nors ant kelių pupelių, jis dauginasi. Ypač jei tam yra palankios sąlygos: drėgmė, šilta“, – aiškino VMVT darbuotoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsakomybė teks platintojui

Anot jos, atsakomybė už nesaugų produktą teks ir gamintojui, ir platintojui. Dėl užteršto produkto bendrovei „Daisena“ nurodyta nedelsiant išimti iš rinkos visą nesaugios partijos kavą. Skirtos administracinės nuobaudos.

REKLAMA

UAB „Daisena“ rinkodaros vadovė Jurgita Milaknytė-Ragelė teisinosi, kad kavos partija nėra didelė (apie 3000 pakuočių kavos). „Nusiuntėme gamintojui tuos pačius mėginius, kad jie patikslintų, ar visa partija buvo užteršta, – teigė J.Milaknytė–Ragelė. – Kadangi tai pelėsis, galėjo būti, kad jis atsirado dėl netinkamo transportavimo ar sandėliavimo.“

REKLAMA

Apie Latvijoje pagamintą nesaugią kavos partiją pranešta Europos Komisijos Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistemai RASFF. Gamintojo produkcija bus tiriama.

„Lauksime žinių, aiškinsimės priežastis, iš kur buvo gautos žaliavos. Svarbu, kad būtų sunaikinta visa partija, o ne tik ta kava, kuri buvo įvežta į Lietuvą“, – sakė maisto inspektorė ir pridūrė, kad žmonės, nusipirkę nesaugios kavos (kurios partijos Nr. L282-12), gali ją grąžinti platintojui. Taip galima atgauti sumokėtus pinigus. Žinoma, tik tuo atveju, jei pirkėjas yra išsaugojęs kavos pirkimo kvitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

UAB „Daisena“, reaguodama į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informaciją, išėmė iš prekybos Lietuvoje maltos kavos „Aroma Platinum“ 500g partiją numeriu L282-12, galiojimo laikas - geriausia iki 12-07-2013. Pirkėjai, įsigiję pakuotę, pažymėtą numeriu L282-12, kviečiami skambinti tel. 8 613 20 226, kuriuo bus suteikta visa reikiama informacija dėl pinigų grąžinimo arba prekės pakeitimo. Partijos numeris ir galiojimo data yra nurodyti šalia brūkšninio kodo esančiame baltame laukelyje.

REKLAMA

Bus ir daugiau kavos tyrimų

Pasak I. Išarienės, šiemet maisto ir veterinarijos inspektoriai yra numatę atlikti ir daugiau Lietuvoje parduodamos kavos tyrimų. Intensyviau bus tikrinamos ir kitos maisto produktų grupės.

Maisto skyriaus vedėja nuramino, kad tik labai maža dalis maisto produktų, patenkančių į Lietuvos rinką, yra nesaugi. Pavyzdžiui, praėjusiais metais buvo atlikti 200 862 maisto produktų laboratoriniai tyrimai. Tik 1 proc. patikrintų maisto produktų neatitiko saugos reikalavimų. Dažniausiai problemų kelia rinkoje platinami maisto papildai, importuojami riešutai ir arbatos (jos irgi būna užterštos toksinais).

Kristina DAUGĖLYTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų